Zachcianki w ciąży i awersje pokarmowe

Gdy mówimy o zachciankach w ciąży, to wyobrażamy sobie przyszłą mamę objadającą się ogórkami kiszonymi i lodami w środku nocy. Tak może być w Twoim przypadku, choć Twoje zachcianki żywieniowe w ciąży mogą być inne — każda ciąża przebiega inaczej. Możesz odczuwać niechęć do niektórych zapachów lub smaków, które jeszcze kilka miesięcy temu lubiłaś. Takie preferencje z reguły nie są powodem do zmartwienia, więc możesz od czasu do czasu skusić się na czekoladę lub lody. Niemniej jeśli masz ochotę na produkty nieżywnościowe, takie jak glina czy kreda, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Zapraszamy do zapoznania się z jednymi z najciekawszych objawów ciąży.

Co jest przyczyną zachcianek w ciąży?

Nie wiadomo, co jest przyczyną nieodpartej ochoty na pewne potrawy, ale w sposób organizm może dawać znać, że w Twojej diecie brakuje substancji odżywczych, np. witaminy C, wapnia czy żelaza. Zachcianki w ciąży mogą również oznaczać potrzebę bardziej wyraźnych smaków lub zapotrzebowanie organizmu na większą liczbę kalorii dla dziecka. Zachcianki na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, mogą być związane z nagłym wzrostem poziomu hormonów. Możliwe też, że odczuwasz niepokój, zmęczenie i wiele różnych emocji, a ulubiona potrawa pomaga poprawić nastrój.

Czym są awersje pokarmowe w ciąży?

W czasie ciąży możesz poczuć nagłą niechęć do różnych smaków i/lub zapachów, a nawet do potraw, które kiedyś lubiłaś. Często jest to kawa i ryby. Jeśli chodzi o przyczyny awersji do niektórych smaków, to istnieje wiele teorii, ale prawdopodobnie jesteś bardziej wrażliwa na niektóre smaki i zapachy z powodu zmian hormonalnych w organizmie. Mdłości w ciąży mogą mieć związek z odrzuceniem części pokarmów, ponieważ niektóre zapachy mogą wywoływać u Ciebie nasilone mdłości.

Kiedy pojawiają się i mijają zachcianki i awersje pokarmowe?

Zachcianki i awersje pokarmowe w pierwszym trymestrze, wraz ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, mogą być wczesnym objawem ciąży. U wielu przyszłych mam w drugim trymestrze zachcianki żywieniowe są mniej odczuwalne, a po porodzie zupełnie mijają. Niektóre kobiety w ogóle nie mają takich objawów.

Częste zachcianki w ciąży

Z pewnością słyszałaś wiele zabawnych opowieści o dziwnych zachciankach w ciąży. Może nie będziesz posypywać kotleta cukrem, ale możesz mieć ochotę przegryźć coś nietypowego, szczególnie późno w nocy. Każda mama w ciąży jest inna, ale poniżej znajdziesz listę najczęściej pojawiających się zachcianek:

  • Lody

  • Czekolada

  • Jaja

  • Ser

  • Boczek

  • Owoce

  • Masło orzechowe

  • Ostre papryczki lub ostre potrawy

  • Ogórki kiszone

  • Cytryny

Jak radzić sobie z zachciankami w ciąży

Gdy poczujesz nieodpartą chęć na jakiś smak, nie zadowolisz się niczym innym. Jeśli jedzenie, na które masz apetyt, jest stosunkowo zdrowe, nie odmawiaj sobie. Innymi słowy, jeśli masz ochotę na czekoladę, zjedz kostkę czekolady! Czasami nie chodzi o to, że bardzo chcesz coś zjeść, tylko po prostu czujesz niechęć do wszystkiego innego. Możesz nawet odczuwać mdłości na samą myśl o danym jedzeniu.

Zachcianki i awersje pokarmowe stanowią prawidłowy element ciąży, mimo że objawy u każdej mamy są inne. Być może nie jesteś w stanie odmówić sobie słonych paluszków albo wolisz słodkie ciastko. Możliwe, że zjadłabyś coś zimnego i chrupkiego zarazem lub nagle zaczynasz łączyć składniki, których nigdy wcześniej byś razem nie zjadła. Według ludowej mądrości ochota na słodycze oznacza dziewczynkę, natomiast słone zachcianki — chłopca. Oczywiście nie istnieją żadne dowody naukowe na potwierdzenie tej teorii i nikt do końca nie wie, co jest przyczyną ochoty na słodkie i słone smaki w czasie ciąży.

A jakie zachcianki w ciąży masz Ty?

Zachcianki, o których powinnaś poinformować lekarza

Niektóre kobiety mogą odczuwać apetyt na produkty nieżywnościowe, np. glinę, płyn do mycia naczyń, ziemię, węgiel czy lód. Zaburzenie to nosi nazwę „pica” (łaknienie spaczone) i może oznaczać niedobór witamin. Jeśli masz ochotę na produkty niebędące żywnością, porozmawiaj z lekarzem i nie daj się skusić, ponieważ może to być szkodliwe dla Ciebie i dziecka.

Zachcianki w ciąży to zupełnie normalne, a czasem wręcz zabawne zjawisko. Wkrótce pewnie sama będziesz miała do opowiedzenia kilka ciekawych historii na ten temat. Więcej przydatnych informacji na temat odżywiania w ciąży oraz produktów, których, należy unikać znajdziesz w naszym artykule o zdrowej diecie w ciąży.

Pamiętaj, że jeśli dostarczasz organizmowi wszystkich potrzebnych w ciąży składników odżywczych, drobne przyjemności od czasu do czasu nie zaszkodzą. Słuchaj swojego ciała i ciesz się tym wspaniałym okresem w życiu kobiety.

Zgoda na pliki cookie