Witaminy prenatalne: często zadawane pytania

Na pewno masz wiele pytań związanych z przyjmowaniem witamin w ciąży. Czy powinnaś je zażywać? Czy jest to konieczne? Czy witaminy dla kobiet w ciąży mogą mieć skutki uboczne? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czym są witaminy prenatalne?

U kobiet w ciąży zmienia się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dlatego właśnie witaminy dla ciężarnych różnią się od zwykłego zestawu witamin dla dorosłych. Zawierają one więcej kwasu foliowego i żelaza, które są niezwykle ważne dla przyszłych mam. Preparaty te mogą także mieć większą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia i witaminy D.

Dlaczego zażywanie witamin w ciąży jest potrzebne?

Mimo że zdrowa dieta ciążowa pomaga dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, czasami wymagana jest dodatkowa pomoc. W czasie ciąży organizm kobiety potrzebuje więcej kwasu foliowego i żelaza. Zapewnienie organizmowi tych dwóch składników wyłącznie z pożywienia może być trudne, dlatego suplementy mogą uzupełnić braki. Badania potwierdzają, że witaminy dla kobiet w ciąży pomagają również zmniejszyć ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Jednak przyjmując witaminy, nie możesz zapominać o stosowaniu zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze. W naszym artykule o zdrowym odżywaniu znajdziesz informacje na temat składników odżywczych potrzebnych kobietom w ciąży.

Które witaminy dla kobiet w ciąży są najlepsze?

Witaminy możesz kupić w aptece bez recepty, ale najlepiej spytaj swojego lekarza, które będą najlepsze dla Ciebie. Preparaty te zazwyczaj zawierają:

 • Kwas foliowy. Pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej – poważnym nieprawidłowościom rdzenia kręgowego i mózgu.

 • Żelazo. Wspiera rozwój dziecka i pomaga zapobiegać anemii, czyli niskiej liczbie prawidłowo funkcjonujących krwinek czerwonych.

 • Wapń. Wzmacnia zęby i kości dziecka. Więcej na temat ważnej roli żelaza i wapnia znajdziesz tutaj.

 • Witamina D. Najlepiej wchłania się z wapniem. Wspomaga rozwój kości i wzmacnia zęby u dzieci, ale jest także ważna dla mam, gdyż niedobór witaminy D u kobiet w ciąży jest powszechnym zjawiskiem.

Preparaty dla kobiet w ciąży powinny zawierać także:

 • witaminę C

 • witaminę A

 • witaminę E

 • cynk

 • jod

 • miedź.

Możesz też wybrać witaminy zawierające kwasy DHA lub inne kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają zdrowy rozwój mózgu, szczególnie jeśli nie jadasz ryb i innych produktów bogatych w te substancje.

Porozmawiaj z lekarzem o witaminach dla kobiet w ciąży i pamiętaj, aby nigdy nie brać nowego preparatu bez wcześniejszej konsultacji.

Kiedy powinnam rozpocząć zażywanie witamin w ciąży?

Jeśli starasz się o dziecko, dobrze jest od razu zacząć przyjmować witaminy dla kobiet w ciąży, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Już w pierwszym miesiącu ciąży, gdy możesz nawet nie wiedzieć, że spodziewasz się dziecka, cewa nerwowa przekształca się w rdzeń kręgowy i mózg. W razie pytań czy wątpliwości porozmawiaj z lekarzem.

Jak długo powinnam przyjmować witaminy dla kobiet w ciąży?

Witaminy najlepiej przyjmować przez całą ciążę, ale lekarz może zalecić zażywanie ich również po porodzie, szczególnie jeśli karmisz piersią.

Czy witaminy dla kobiet w ciąży mogą mieć skutki uboczne?

Niektóre kobiety w ciąży mogą odczuwać lekkie mdłości po zażyciu witamin. Można tego uniknąć, przyjmując preparat z lekką przekąską lub przed snem.

Czasami żelazo może wywoływać zaparcia.

Oto kilka sposobów, jak temu zapobiec:

 • dużo pij

 • zwiększ ilość błonnika w swojej diecie

 • ćwicz, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę

 • porozmawiaj z lekarzem o innych metodach, takich jak środek zmiękczający stolec.

Jeśli skutki uboczne staną się dokuczliwe, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych alternatywach. Lekarz może przepisać inny środek lub oddzielne suplementy kwasu foliowego, żelaza czy wapnia z witaminą D.

Co zrobić w przypadku, gdy mam problem z przełykaniem tabletek?

Czasami witaminy dla kobiet w ciąży są trudne do przełknięcia ze względu na swój rozmiar. W takim przypadku możesz spróbować tabletek do rozgryzania lub witamin w postaci żelek.

Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych jest niezwykle ważne dla zdrowia mamy i dziecka. Zdrowa dieta to dobry sposób na uzyskanie witamin i minerałów w sposób naturalny, ale suplementy pomogą zapewnić dziecku najlepszy start.

Zgoda na pliki cookie