baby size of pear week 17

17. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Tkanka tłuszczowa pomaga zapewnić Twojemu dziecku ciepło i jest ważna z perspektywy metabolizmu, stanowiąc doskonałe źródło energii. Twoje maleństwo od kilku tygodni pracuje też nad dwoma podstawowymi odruchami: ssaniem i połykaniem.

Przyspieszenie wzrostu. W tym tygodniu dzidziuś naprawdę zaczyna przybierać na masie. Tkanka tłuszczowa pomaga zapewnić Twojemu dziecku ciepło i jest ważna z perspektywy metabolizmu, stanowiąc doskonałe źródło energii.

Dobre reakcje. Twoje maleństwo pracuje od kilku tygodni nad dwoma podstawowymi odruchami: ssaniem i połykaniem. Zanim dziecko się urodzi, będzie dysponować tą samą gamą odruchów, co Ty.

Dziewczynka czy chłopiec? Jeśli dziecko w Twoim łonie ma urodzić się dziewczynką, specjalny zestaw tkanek rozwija się właśnie, aby utworzyć macicę i pochwę. Jeśli jest Ci pisany chłopiec, te same tkanki już poszły inną ścieżką: wykształciło się prącie i zaczyna przybierać swój kształt prostata. Świeżo uformowane komórki wydzielające testosteron odgrywają kluczową rolę w tych przemianach.

pregnancy week 17 fetus

17. tydzień ciąży: Twoje symptomy

S.O.S dla szafy. Minęły czasy bezkształtnych sukienek i niezdarnie wyglądającego obuwia: przyszłe mamy mogą zaopatrzyć się w modną i jakościową odzież dla ciężarnych. Założenie nowych ciuchów może być pierwszą publiczną deklaracją, że jesteś w błogosławionym stanie – ciesz się więc przyciąganą uwagą!

Słowo o punkcji owodni. Jeśli musisz zostać poddana zabiegowi amniocentezy, nadchodzi na nią czas: większość lekarzy wykonuje to badanie przed 18. tygodniem ciąży. “Punkcja owodni jest jedyną tak dokładną metodą określania wad wrodzonych, lecz nie jest to badanie, które powinna odbyć każda przyszła mama. Oferowane jest zazwyczaj ciężarnym kobietom w wieku ponad 35 lat, ponieważ występuje u nich wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, np. zespołem Downa. Może również stanowić kolejny logiczny krok, jeśli test AFP dał pozytywny wynik. Porozmawiaj z lekarzem o jego zaletach i negatywnych stronach.

Wstydliwy problem… Hemoroidy to zasadniczo żyły w odbytnicy, które uległy nadmiernemu rozszerzeniu wskutek zwiększonej objętości i przepływu krwi w okolicach miednicy. Jeśli jesteś podatna na żylaki lub miałaś hemoroidy w trakcie poprzedniej ciąży, jest prawdopodobne, że znowu się pojawią. Najlepsza strategia zapobiegania? Dieta bogata w błonnik, picie dużych ilości wody i regularne ćwiczenia.

Czy wiesz, że…? Twoje dziecko zaczyna nabierać tkanki tłuszczowej, która zapewni mu ciepło – właściwie to będzie ona stanowić dwie trzecie jego masy urodzeniowej! Serce jest teraz kontrolowane przez mózg i regularnie bije. A pomimo, że powieki są ciągle zamknięte, maleństwo dostrzega światło.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

17 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Dowiedz się, jak wygląda sytuacja z opiekunkami i żłobkami.

  • Spożywaj pokarmy bogate w błonnik i pij duże ilości wody, żeby zapobiec hemoroidom.

  • Zacznij tworzyć listę imion dla dziecka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.