22 tydzień ciąży

22. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Czy te oczy mogą kłamać ? W 22 tygodniu ciąży, powieki Twojego dziecka są jeszcze zamknięte, ale gałki oczne zaczynają się już poruszać. Tworzą się również kanaliki łzowe, a Twoje dziecko potrafi już zmarszczyć brwi! Te cienkie włoski są zupełnie białe, jako że nie zawierają jeszcze pigmentu.

Wewnętrzna siłownia. Teraz gdy ramiona i nogi dziecka są już proporcjonalnej długości (lecz nie osiągnęły jeszcze ostatecznego rozmiaru), maleństwo zapamiętale kopie, chwyta, zgina i ściska rączki. Malutkie paznokietki całkowicie pokrywają obecnie końcówki palców – i nadal rosną. Mogą one wymagać przycięcia zaraz po urodzeniu, żeby dziecko się nie podrapało.

Przyrost tkanki tłuszczowej. W tym momencie ciało Twojego dziecka zawiera tylko jeden procent tłuszczu, lecz kolejne warstwy brązowej tkanki tłuszczowej będą pojawiać się, żeby generować i zatrzymywać ciepło w organizmie.

Akcja-Reakcja. Mózg Twojego dziecka szybko się rozwija – na tym etapie kształtują się zakończenia włókien nerwowych odpowiedzialne za odbieranie bodźców z otoczenia. Jeśli masz zaplanowane badanie USG w 22 tygodniu ciąży (lub USG 3d), być może uda Ci się zobaczyć na własne oczy jedną z reakcji dziecka, które w odpowiedzi na hałas może na przykład podkurczyć ręce i nogi. Mniej więcej w tym czasie rozwija się również zmysł dotyku, a dziecko chętnie eksperymentuje z nim poprzez głaskanie swojego ciała lub ssanie kciuka.

Jak duże jest Twoje dziecko w 22. tygodniu ciąży?

Pewnie zastanawiasz się, ile mierzy dziecko w 22 tygodniu ciąży i jaka jest prawidłowa waga płodu w tym okresie.

Otóż na tym etapie wielkość dziecka porównać można do papai. Jeśli chodzi o wymiary, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 19 centymetrów, a waga dziecka w 22 tygodniu ciąży to mniej więcej 450 gramów.

Jeżeli trudno Ci jest wyobrazić sobie, gdzie znajduje się i jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży, spójrz na poniższą ilustrację.

Ciało mamy w 22. tygodniu ciąży

Brzuch w 22 tygodniu ciąży jest już zaokrąglony na tyle, że coraz więcej „niewtajemniczonych” osób jest w stanie stwierdzić, że spodziewasz się dziecka. Widoczna ciąża i reakcje otoczenia sprawiają, że nowy etap w Twoim życiu wydaje się być jeszcze bardziej realnym.

Dodatkowe kilogramy i zmiana sylwetki mogą sprawić, że czasem będziesz się zmagać z negatywnym obrazem własnego ciała. Postrzeganie swoich nowych kształtów często zmienia się w zależności od nastroju: w niektóre dni ciążowe krągłości mogą wprawiać Cię w zachwyt, podczas gdy w inne możesz czuć się nieswojo i martwić się, że już nigdy nie będziesz wyglądać tak jak wcześniej. Pamiętaj, że wszystkie te odczucia są zupełnie normalne i naturalne. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, porozmawiaj o tym co przeżywasz z kimś bliskim lub ze swoim lekarzem. Zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia również mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o śledzeniu przyrostu masy ciała podczas ciąży.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

22 tydzień ciąży - który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży? Spieszymy z odpowiedzią: 22. tydzień to 6. miesiąc i środek drugiego trymestru ciąży.

22. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 22. tygodniu ciąży:

  • Zgaga. Przyczyną nieprzyjemnego uczucia pieczenia w gardle i klatce piersiowej jest zgaga, która pojawia się, gdy kwasy żołądkowe cofają się z żołądka do przełyku. Jest to powszechne schorzenie wśród kobiet spodziewających się dziecka, gdyż hormony ciążowe rozluźniają mięśnie gładkie, z których zbudowany jest między innymi przełyk. Pomocne może być spożywanie małych posiłków w ciągu dnia, pozostawanie po posiłku w pozycji pionowej oraz unikanie pikantnych i smażonych potraw. Jeśli zgaga jest bardzo uciążliwa – skontktuj się z lekarzem.

  • Uderzenia gorąca. Zmiany hormonalne i szybszy metabolizm sprawiają, że czujesz się przegrzana i często się pocisz. Żeby załagodzić tę dolegliwość, noś luźne ubrania, pij dużo wody i gdy tylko masz taką możliwość, korzystaj z wentylatora lub klimatyzacji, żeby się ochłodzić.

  • Wysoki puls. Czy wiesz, że Twoje serce pompuje podczas ciąży o 30-50% więcej krwi niż zwykle? To dobra wiadomość, gdyż dzięki temu łożysko dostarcza dziecku więcej tlenu i składników odżywczych. Przyspieszony puls jest jednym z normalnych objawów ciąży, jeśli jednak czujesz, że brakuje Ci tchu lub serce nie przestaje przyspieszać, natychmiast zadzwoń do swojego lekarza.

  • Ból miednicy. Hormony ciążowe rozluźniają Twoje stawy, żeby były bardziej elastyczne podczas porodu. Rozciąganie to może jednak niestety stać się przyczyną bólu miednicy. Staraj się nie podnosić ciężkich przedmiotów i unikaj zbyt długiego stania, żeby nie obciążać dodatkowo obolałych partii ciała. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o bólu bioder i miednicy.

  • Ból brzucha lub skurcze. Ból podbrzusza i skurcze macicy w 22 tygodniu ciąży mogą być naturalnym objawem ciąży. Skurcze "przepowiadające", zwane skurczami Braxtona- Hicksa pomagają Twojemu ciału przygotować się do porodu. Powiększanie się brzucha również może powodać ból, będący skutkiem intensywnego rozciągania się mięśni i więzadeł. Jeżeli jednak skurcze lub ból brzucha są silne lub nie masz pewności, czy to, co czujesz, jest normalne, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
23 tydzień ciąży

22. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Wypróbuj kilka metod łagodzenia stresu. To normalne, że podczas ciąży bywasz czasem zmartwiona. Jednak lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka będzie, jeśli spróbujesz utrzymać swój poziom stresu pod kontrolą. Łatwo powiedzieć, prawda? Istnieje jednak wiele skutecznych strategii – na przykład ograniczenie liczby godzin pracy, delegowanie zadań innym, regularne ćwiczenia i rozmowy z zaufanymi osobami na temat ewentualnych lęków i obaw – które rzeczywiście działają pomagając się rozluźnić i odstresować.

  • Seks podczas ciąży jest generalnie bezpieczny, jeżeli jesteś zdrowa, a dziecko rozwija się prawidłowo. Kolejnym warunkiem jest to, żebyście obydwoje czuli się na siłach i zwalczyli ewentualne obawy dotyczące „uszkodzenia dziecka” podczas stosunku – nie martwcie się, worek owodniowy i mięśnie macicy chronią je i amortyzują. Faktem jest natomiast, że wasz popęd seksulany może być w tym okresie zróżnicowany i zmienny. Wiele przyszłych mam największą ochotę na seks odczuwa podczas drugiego trymestru, kiedy ich poziom energii wzrasta, a nieprzyjemne objawy charakterystyczne dla pierwszego trymestru ustępują. Delikatne plamienie lub łagodne skurcze po współżyciu mogą być normalne, ale jeśli masz silne krwawienie lub uporczywe skurcze, skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek komplikacje ciążowe, np. w przypadku zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu – lekarz może zalecić powstrzymanie się od seksu podczas ciąży.

  • Znajdź idealne imię dla maleństwa! Jeśli szukasz inspiracji, przejrzyj listę najpopularniejszych imion w różnych krajach Europy i świata. Jeżeli jest kilka imion, które przypadły Wam do gustu, ale nie potraficie wybrać tego jedynego, to może warto zorganizować przyjęcie i poprosić o radę najbliższych? Rodzina i przyjaciele na pewno chętnie pomogą Wam podjąć decyzję! Gdy poznasz płeć swojego dziecka, możesz zacząć zastanawiać się nad imieniem dla maluszka. Poszukaj inspiracji, korzystając z naszych list najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek.

  • Jeśli masz już starsze dzieci, zastanów się, w jaki sposób podzielisz się z nimi wiadomością o ciąży i jak chciałabyś zaangażować je w przygotowania na powitanie na świecie siostrzyczki lub braciszka.

  • Zacznij planować pokój dziecięcy i zastanów się, jakie zmiany należy wprowadzić w wybranym pomieszczeniu, żeby było komfortowe dla nowego mieszkańca. Jeżeli maluszek będzie dzielił pokój ze starszym rodzeństwem, poszukaj inspirujących pomysłów na pokój dla dwojga.

22. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Ile powinnaś przytyć na tym etapie? Waga matki to kwestia bardzo indywidulana, ale jeżeli w 22 tygodniu ciąży nie mieści się ona w przewidywanym zakresie, zapytaj lekarza, jakie zmiany powinnaś wprowadzić, żeby wrócić na właściwe tory. O ile do kolejnej konsultacji zostało jeszcze trochę czasu, zrób wstępną kontrolę korzystając z naszego kalkulatora przyrostu wagi w ciąży.

  • Czy powinnaś przyjąć szczepienie przeciwko grypie? A co, jeśli nie jesteś zaszczepiona i właśnie dopadła Cię grypa?

  • Co zrobić po kontakcie z osobą chorą na ospę wietrzną?

  • Jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka w 22 tygodniu ciąży? Czy brak ruchów dziecka na tym etapie to powód do niepokoju? Czy to normalne, że odczuwasz tylko słabe ruchy?

  • Czy ból krocza w 22 tygodniu ciąży to normalny objaw na tym etapie ciąży?

22. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Jeżeli podczas wcześniejszego USG poznałaś już płeć dziecka i chciałabyś zorganizować imprezę dla rodziny i przyjaciół, podczas której ujawnicie tę informację, to najwyższa pora zacząć przygotowania do uroczystości. Zanim do tego przystąpisz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj nasze pomysły na ujawienie płci maluszka.

  • Teraz, gdy do terminu porodu pozostało zaledwie kilka miesięcy, warto zrobić rozeznanie na temat dostępnych w Twoim szpitalu zabiegów poprawiających komfort rodzenia. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się, jakie masz możliwości – zapytaj koniecznie o rodzaje znieczulenia i inne metody łagodzenia bólu, takie jak masaż czy hydroterapia. Jeżeli chciałabyś przygotować plan porodu, napisz w nim, z jakich zabiegów chciałabyś skorzystać, a na jakie nie wyrażasz zgody.

  • Zastanów się, kto będzie Ci towarzyszyć podczas porodu. Może to być Twój partner, ktoś z rodziny lub przyjaciółka. Niektóre przyszłe mamy korzystają z usług douli – czyli osoby, która przeszła specjalne szkolenie w zakresie pomocy przy porodzie. Jeśli chcesz zatrudnić doulę, zacznij pytać o referencje – możesz poprosić o nie swojego lekarza lub osobę prowadzącą zajęcia w szkole rodzenia. Gdy dostaniesz już namiary na kilka potencjalnych kandydatek, koniecznie umów się na osobiste spotkanie z każdą z nich, żeby nieco lepiej je poznać. Nie zapomnij także zapytać o ich honorarium, gdyż nie jest to świadczenie refundowane przez NFZ.

  • Jeżeli chciałabyś karmić piersią, zapytaj swojego lekarza albo inne mamy w Twojej okolicy o wskazówki dotyczące znalezienia dobrej poradni lub doradcy laktacyjnego.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie