22 tydzień ciąży

22. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W 22. tygodniu ciąży dziecko ma rozmiar papai. W tym momencie jego ciało zawiera tylko 1% tłuszczu, lecz kolejne jego warstwy będą pojawiać się, aby pomóc generować i zatrzymywać ciepło w organizmie. Dziecko jest też w stanie zmarszczyć brwi! Te cienkie włoski są zupełnie białe, gdyż nie zawierają jeszcze pigmentu. Powieki są również wykształcone, choć pozostaną zamknięte aż do 28. tygodnia.

Co mówią brwi. Twoje dziecko jest teraz w stanie zmarszczyć brwi! Te cienkie włoski są zupełnie białe, jako że nie zawierają jeszcze pigmentu. Powieki są również wykształcone, chociaż pozostaną zamknięte aż do mniej więcej 28. tygodnia.

Wewnętrzna siłownia. Teraz gdy ramiona i nogi dziecka są proporcjonalne (lecz nie osiągnęły jeszcze ostatecznego rozmiaru), maleństwo zapamiętale kopie, chwyta, zgina i ściska rączki. Malutkie paznokietki całkowicie pokrywają obecnie końcówki palców–i nadal rosną. Faktycznie, mogą one wymagać przycięcia zaraz po urodzeniu, aby dziecko nie podrapało się.

Przyrost tkanki tłuszczowej. W tym momencie ciało Twojego dziecka zawiera tylko jeden procent tłuszczu, lecz kolejne warstwy brązowej tkanki tłuszczowej będą pojawiać się, aby pomóc generować i zatrzymywać ciepło w organizmie.

pregnancy week 22 fetus

22. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Odczuwasz to. Twój brzuch zwiększył swój rozmiar na tyle, że czujesz się naprawdę „ciężarna” i wie o tym całe otoczenie. Poranne nudności prawdopodobnie ustały i powrócił Ci apetyt.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

Gdy na dworze plucha. Jeżeli przeziębisz się lub zachorujesz na grypę, pozwól, aby lekarz zatwierdził wszelkie wydawane bez recepty leki. Przyjmuj więcej płynów, odpoczywaj, regularnie się odżywiaj i odzyskaj wiarę w zdrowotne właściwości rosołu z kurczaka. Jest gorący, łatwy w przełykaniu i odżywczy–ma to, czego potrzebujesz, gdy jesteś chora.

Czy wiesz, że…? Twoje maleństwo może właśnie marszczyć swoje nowe brwi i robić miny, ćwicząc świeżo rozwinięte mięśnie twarzy. Jego brwi i włosy mają jasny odcień, ponieważ nie zawierają jeszcze pigmentu. Dziecko może także złożyć rączkę w pięść i nawet chwycić pępowinę, jednak nie na tyle mocno, aby wyrządzić sobie krzywdę.

22 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Nie zażywaj leków bez recepty bez konsultacji z lekarzem.

  • Ciesz się ostatnimi tygodniami, kiedy możesz jeszcze swobodnie wstać z krzesła i zawiązać sznurówki.

  • Zaprojektuj pokój dla dziecka i zrób listę zakupów.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie