23 tydzień ciąży

23. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Po stwardnieniu kości w uszach Twoje dziecko jest w stanie usłyszeć Twój głos. Płyn owodniowy zapewnia mu ciepło, chroni przed infekcjami i daje dostateczną amortyzację dla ćwiczeń jego rozwijającego się ciała.

Już słyszy. Po stwardnieniu kości w uszach Twoje dziecko jest w stanie usłyszeć Twój głos. Spraw mu codziennie przyjemność, czytając, mówiąc do niego lub śpiewając mu. Im częściej słyszy Twój głos, tym bardziej znajomo będzie on brzmieć dla niego po urodzeniu.

Supermieszkanko. Płyn owodniowy otaczający maleństwo jest idealnym miejscem na rozwój zdrowego nienarodzonego dziecka. Słonawy płyn zapewnia mu ciepło, chroni przed infekcjami i daje dostateczną amortyzację dla ćwiczeń jego rozwijającego się ciała. W tej chwili worek płodowy zawiera ok. 0,5 litra płynu, który odświeża się co trzy do czterech godzin.

pregnancy week 23 fetus

23. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Zaczynamy naukę. Większość zajęć edukacyjnych przygotowujących do porodu zaczyna się w okolicach 32. tygodnia ciąży. Dobrze jest zapisać się na kurs, który kończy się co najmniej kilka tygodni przed datą rozwiązania, na wypadek gdyby maleństwo postanowiło zjawić się nieco wcześniej.

Siła żelaza. Wiele kobiet cierpi na lekką anemię przed zajściem w ciążę, a 20 procent kobiet leczy się na anemię związaną z niedoborem żelaza w trakcie ciąży. Objawy obejmują zmęczenie, osłabienie, zadyszkę i omdlenia. Anemię można leczyć, spożywając bogate w żelazo artykuły żywnościowe, np. czerwone mięso, wątróbkę, ciemną melasę, soczewicę i liściastą zieleninę, np. szpinak oraz zielone części kapusty ogrodowej.

Badanie pod kątem stanu przedrzucawkowego. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, Twój lekarz powinien zwrócić uwagę na stan przed eklampsją, komplikację ciąży, która charakteryzuje się występowaniem wysokiego ciśnienia, obrzęku (opuchlizny) oraz białka w moczu. Stan ten dotyczy ok. 7 procent ciężarnych kobiet, a wczesne zidentyfikowanie go ma kluczowe znaczenie. Nieleczony stan przedrzucawkowy może doprowadzić do obniżenia przepływu krwi do łożyska. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy stanu przedrzucawkowego, m.in. zaburzenia widzenia, bóle głowy lub nagłe puchnięcie rąk i stóp, zadzwoń niezwłocznie do swojego lekarza.

Czy wiesz, że…? W ciągu kolejnych czterech tygodni masa ciała dziecka ulegnie podwojeniu, jednak w tej chwili jego skóra luźno spoczywa na ciele, czekając na rozwój tkanki tłuszczowej. Ponadto Twoje maleństwo słyszy Twój głos, więc poświęć czas na mówienie do niego lub śpiewanie mu – zaraz po urodzeniu dziecko rozpozna Twój głos!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

23 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, czytaj mu i śpiewaj.

  • Zadbaj o to, żeby Twój jadłospis był bogaty w żelazo.

  • Aby zapewnić dolnej części pleców dodatkowe wsparcie, spróbuj spać z poduszką między kolanami.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie