16 tydzień ciąży

16. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Maleńkie mięśnie Twojego dziecka stają się coraz silniejsze! Jego głowa w tym tygodniu unosi się, pojawiają się skoordynowane ruchy rąk i nóg. Co nowego dzieje się jeszcze w 16. tygodniu? Uszy Twojego dziecka są bliższe osiągnięcia swojej ostatecznej pozycji i możliwe, że Twój maluch już teraz słyszy dźwięki lub zacznie je słyszeć lada moment ! Nie wstydź się mówić do swojego maleństwa czy śpiewać mu.

Na „połówkowym” badaniu USG, zewnętrzne narządy płciowe dziecka mogą być już widoczne. Jeżeli pozycja dziecka uniemożliwi ich dostrzeżenie, może minąć jeszcze kilka tygodni, zanim lekarz będzie w stanie powiedzieć Ci, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki - oczywiście, jeśli zdecydujesz się poznać płeć dziecka przed narodzinami!

Chcesz podzielić się wiadomością o swojej ciąży z rodziną i przyjaciółmi? Sprawdź nasze pomysły na zabawne kartki ujawniające ciążę, które pomogą Ci podzielić się nowiną z najbliższymi. Możesz użyć ich także do ogłoszenia wieści w mediach społecznościowych.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje plod w 16. tygodniu ciąży?

W 16. tygodniu ciąży płód jest wielkości jabłka. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) Twojego malucha osiąga już ponad 11 centymetrów, a jego waga w tym czasie to około 113 gramów.

Zapewne nie jest Ci łatwo wyobrazić sobie, jak wygląda Twoje dziecko, umieszczone w worku owodniowym w Twojej macicy.Zapoznaj się z poniższą ilustracją, która Ci w tym pomoże.

16 tydzień ciąży który to miesiąc?

16. tydzień to czwarty miesiąc ciąży.

Ciało mamy podczas 16. tygodnia ciąży

Już tylko cztery tygodnie dzielą Cię od półmetka ciąży. Czy wystarczająco dużo odpoczywasz i sypiaszWiększość lekarzy zaleca spanie na boku podczas ciąży. Spanie na brzuchu w 16. tygodniu ciąży bywa trochę niewygodne, a eksperci uważają, że leżenie na plecach może zwiększyć nacisk na żyłę główną - naczynie krwionośne, które zwraca krew do serca. Spanie na lewym boku może z kolei poprawić krążenie, umożliwiając lepszy przepływ krwi do płodu oraz do macicy i nerek. Spróbuj umieścić poduszkę między kolanami i użyć innej do podparcia brzucha, aby poprawić swój komfort. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli nadal masz problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Od teraz do 20. tygodnia (lub nawet później), możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Nie martw się jednak, jeśli jeszcze nic nie czujesz. Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, a każda ciąża jest inna. Ruchy, które wykonuje maleństwo na tym etapie przypominają delikatne „trzepotanie”, więc może być trudno stwierdzić, czy odczuwane przez Ciebie wrażenia są spowodowane żołądkiem domagającym się jedzenia, gazami, poruszającym się dzieckiem czy jeszcze czymś innym.

16. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 16. tygodniu ciąży: 

 • Zmianyskórne. Być może słyszałaś o „ciążowym blasku”, nadeszła Twoja kolej, by go doświadczyć! Zwiększona objętość krwi w naczyniach krwionośnych i hormony ciążowe powodujące większą produkcję sebum, mogą sprawić, że skóra w ciąży będzie wyglądać na zarumienioną i rozświetloną. Chociaż wiele kobiet uwielbia wygląd swojej skóry w tym okresie, możliwe jest również pojawienie się ciemnych plam zwanych melasmą (które zwykle bledną po urodzeniu dziecka) lub okazjonalne wystąpienie trądziku. Aby zmniejszyć ilość wyprysków, myj twarz dwa razy dziennie łagodnym środkiem oczyszczającym i letnią wodą. Możesz również poprosić swojego lekarza lub dermatologa o polecenie produktów, które są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży. ·

 • Krwawienie z nosa. W 16. tygodniu ciąży krwawienie z nosa może być problemem dla niektórych przyszłych mam, a powodować może je zwiększone krążenie i wyższy poziom hormonów. Mimo że krwawienie z nosa w ciąży jest normalne, nie oznacza to, że łatwo sobie z nim poradzić. Krwawienia z nosa związane z ciążą ograniczysz do minimum poprzez nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, nawilżanie brzegów nozdrzy wazeliną i delikatne oczyszczanie nozdrzy jedno po drugim, gdy musisz wydmuchać nos.

 • Ból dolnej części pleców. Jest to jeden z najczęstszych objawów mogących wystąpić w ciąży i dobrze jest mieć kilka strategii na uniknięcie bólu lub zmniejszenie dyskomfortu. Ciepłe kąpiele lub prysznice i regularne rozciąganie pomogą ciężko pracującym mięśniom pleców odpocząć. Zwracaj uwagę na swoją postawę i noś buty na niskim obcasie. Ćwiczenia również mogą pomóc w zwalczaniu bólu dolnej części pleców, więc poczytaj o ćwiczeniach w ciąży lub poproś o wskazówki swojego lekarza.

 • Zawroty głowy. Czujesz, że świat się kręci? Zawroty głowy są częste w przypadku niektórych przyszłych mam. Mogą być one efektem ubocznym działania hormonów, powodujących zmianę krążenia w czasie ciąży. Staraj się być nawodniona i unikaj stania przez dłuższy czas. Jeżeli kręci Ci się w głowie, spróbuj położyć się na boku, ale jeśli masz zawroty głowy podczas ćwiczeń, skontaktuj się z lekarzem.

16. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

 • Ten okres ciąży może być naprawdę przyjemny! Uciążliwe wczesne objawy mogły już ustać, a Ty prawdopodobnie masz więcej energii. Ciesz się tym czasem pozostając umiarkowanie aktywną poprzez spacery, pływanie lub jogę przeznaczoną dla kobiet w ciąży.

 • Chociaż każda przyszła mama jest wyjątkowa, to nie jest niczym niezwykłym, że w 16. tygodniu ciąży brzuch zaczyna być już widoczny. W miarę jak staje się on coraz większy, rozważ zakup ubrań ciążowych, które pomogą Ci poczuć się bardziej komfortowo.       

 • Możesz również skorzystać z usług brafitterki, która pomoże Ci znaleźć odpowiedni biustonosz, aby zapewnić ci właściwy rozmiar w miarę jak powiększają się Twoje piersi. Zwróć uwagę na szerokie ramiączka, pełne pokrycie i rozszerzane haftki. Jeżeli ćwiczysz, prawdopodobnie będziesz potrzebowała również podtrzymujących biustonoszy sportowych, w większych rozmiarach w miarę postępu ciąży.

 • Jeżeli czujesz się niekomfortowo podczas snu, wykorzystaj kilka poduszek dla dodatkowego wsparcia, gdziekolwiek jest to potrzebne, np. między kolanami i pod brzuchem, gdy leżysz na boku. Możesz też skorzystać ze specjalnych poduszek ciążowych.

 • Drugi trymestr to świetny czas na krótką podróż. Możesz zdecydować się na weekendowy wypad do pobliskiego miasta, albo dalszą podróż samolotem. Zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem, przed wyruszeniem na wakacje, a jeśli lecisz samolotem, sprawdź regulamin linii lotniczych dotyczący latania w ciąży.

 • Jeżeli jest to Twoja druga lub kolejna ciąża, warto uzmysłowić sobie, że może ona wyglądać nieco inaczej niż poprzednie. Jeśli Cię to ciekawi, poszukaj informacji na temat tych różnic i ich przyczyn.

16. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

 • Jak wygląda Twój przyrost wagi na tym etapie ciąży? Jeżeli rozpoczęłaś swoją ciążę ze zdrowym BMI (pomiędzy 18,5 a 24,9), to od teraz do porodu powinnaś przybierać na wadze około kilograma tygodniowo. Jeżeli nie jesteś pewna, ile powinnaś przytyć lub co jeść, aby Twój przyrost wagi był prawidłowy, poproś swojego lekarza o wskazówki i rozważ konsultację z dietetykiem.

 • Czy zalecane jest wykonanie badania AFP (Alfa-fetoproteiny)?To proste badanie krwi wykrywa wady wrodzone, takie jak zespół Downa i rozszczep kręgosłupa, i musi być wykonane między 16. a 18. tygodniem. Wszystkim przyszłym mamom oferuje się badania przesiewowe w kierunku wad wrodzonych, ale możesz chcieć porozmawiać z lekarzem o wszelkich korzyściach i potencjalnych zagrożeniach.

 • Czy zalecane jest wykonanie amniopunkcji?

16. tydzień ciąży: Lista kontrolna

 • Zrób rozeznanie na temat opcji opieki nad dziećmi i związanych z nią kosztów. Zaplanuj czas swojego urlopu macierzyńskiego, zapytaj znajomych o zaufane nianie i sprawdź ofertę miejsowych żłobków.

 • Jeżeli są potrzebne, zaplanuj wszelkie zabiegi dentystyczne na ten trymestr. Jeśli nie robiłaś regularnych przeglądów stomatologicznych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, teraz jest dobry moment, aby to zrobić.

 • Zaplanuj lub wybierz się w podróż ze swoim partnerem. Zapewnij sobie zasłużony relaks, ale najpierw upewnij się, że masz zrobione badania prenatalne, aby przed podróżą uzyskać zgodę na wyjazd od swojego lekarza.

 • Teraz, gdy ciąża jest już widoczna, możesz wykorzystać karty kamieni milowych do zdjęć dokumentujących rosnący brzuch i udostępnić je w mediach społecznościowych lub po prostu zachować jako pamiątkę.

 • Jeżeli nie podzieliłaś się jeszcze wieścią o ciąży ze wszystkimi znajomymi, z kimś z rodziny lub ze współpracownikami, przeczytaj nasze zabawne historie o obwieszczeniu ciąży.

 • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie