Test obciążenia glukozą w ciąży - co to jest krzywa cukrowa w ciąży?

Badanie stężenia glukozy we krwi wykonuje się u ciężarnych zwykle co najmniej dwukrotnie. U pacjentek z grupy niskiego ryzyka cukrzycy ciężarnych w pierwszych tygodniach zaleca się wykonanie testu glukozy na czczo (typowe badanie krwi), natomiast w drugiej połowie ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą. Badania te oceniają reakcję organizmu na glukozę i pozwalają zdiagnozować cukrzycę ciężarnych lub ryzyko jej wystąpienia. Poniżej znajdziesz więcej informacji.

Czy różnią się oba badania?

Badania glukozy pomagają lekarzom sprawdzić, w jaki sposób organizm przetwarza glukozę (cukier). Test glukozy na czczo określa, czy u kobiety istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, natomiast test obciążenia glukozą (OGTT) wykrywa obecność choroby. Wyniki oraz podjęte na ich podstawie działania są niezwykle ważne dla zdrowia kobiety i dziecka.

Do wykonania obu badań potrzebne jest pobranie krwi, w wyniku którego możesz odczuwać zawroty głowy i zamroczenie, a w miejscu pobrania krwi może pojawić się nieduży siniak i lekkie krwawienie. Poza tym zagrożenia związane w tymi badaniami są minimalne.

W którym tygodniu ciąży bada się glukozę?

Zwykle podczas pierwszej wizyty (do 10. tygodnia ciąży) lekarz kieruje na badanie glukozy na czczo. Jeżeli wynik jest w normie, kolejnym badaniem będzie OGTT wykonywane pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży (Sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś).

U kobiet z grupy ryzyka lekarz zwykle nie czeka do drugiego trymestru i kieruje na OGTT podczas jednej z pierwszych wizyt. Do czynników ryzyka cukrzycy ciążowej należą:

  • cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży

  • cukrzyca w rodzinie

  • otyłość

  • zespół metaboliczny lub zespół policystycznych jajników (PCOS).

Jak przebiega badanie OGTT u kobiet w ciąży

Nie należy nic jeść ani pić (poza małymi łykami wody) na 8 do 12 godzin przed badaniem. Najpierw wykonuje się test glukozy na czczo, aby sprawdzić poziom cukru przed jedzeniem i piciem. Następnie należy wypić słodki płyn, który może Ci smakować lub nie, w zależności od tego, jak bardzo lubisz słodkości! Następnie krew jest zwykle pobierana dwukrotnie – godzinę i dwie godziny po wypiciu roztworu.

Najwygodniej jest umówić się na poranną wizytę, aby nic nie jeść i nie pić przez noc. Możliwe, że w punkcie badań będziesz musiała spędzić ponad dwie godziny, więc weź z sobą książkę i nie zapomnij naładować telefonu. Po badaniu nie musisz nic więcej robić i resztę dnia możesz spędzić tak, jak zawsze.

Rozpoznanie cukrzycy podczas ciąży

Cukrzyca ciężarnych jest rodzajem cukrzycy, która dotyka niektóre kobiety w ciąży. Dochodzi do niej, gdy zbyt duża ilość glukozy pozostaje we krwi i nie jest przetwarzana w energię. Ten rodzaj cukrzycy ustępuje po porodzie, a w czasie ciąży lekarz wydaje specjalne zalecenia pozwalające na kontrolowanie choroby. Możliwe, że będziesz musiała częściej stawiać się na wizyty. Lekarz może zalecić zmianę trybu życia (na przykład stosowanie zdrowej diety czy wykonywanie lekkich ćwiczeń) lub przyjmowanie leków pomagających utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Prawdopodobnie po urodzeniu dziecka będziesz musiała robić regularne badania krwi. Diagnoza może być nieco przygnębiająca, ale po zapoznaniu się z informacjami na temat cukrzycy w ciąży łatwiej poradzisz sobie z chorobą i zapewnisz zdrowie sobie i dziecku.

Nie obawiaj się badań. Są one ważnym narzędziem pozwalającym dbać o zdrowie mamy i dziecka. W razie wątpliwości związanych z badaniami i wynikami lekarz udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Zgoda na pliki cookie