27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Chociaż szybko rosną, mózg i płuca dziecka nadal nie są w pełni rozwinięte. Na szczęście ma jeszcze 13 tygodni, aby przygotować się na spotkanie ze światem zewnętrznym.

Tylko oglądam. Powieki dziecka, które pozostawały zamknięte przez ponad cztery miesiące, znowu mogą się otworzyć. Jako że część mózgu odpowiedzialna za widzenie jest aktywna, a większość struktur oka już się wykształciła, Twoje maleństwo jest w stanie zobaczyć światła i cienie.

Luli, luli. Podobnie jak ręce matki maleństwo usypia kołysanie. Zwykłe załatwianie spraw może zapewnić dziecku ukojenie; dzięki wodom płodowym dzidziuś czuje tylko delikatne bujanie.

pregnancy week 27 fetus

27. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Zgodnie z planem. Twoje piersi będą zmieniać się przez całą ciążę (i po niej). Wiele kobiet zauważa, że aureola, ciemna część piersi, która otacza sutek, ulega dalszym zmianom. W pierwszym trymestrze Twoje aureole prawdopodobnie stały się ciemniejsze. Teraz skóra o ciemnym odcieniu może wyjść poza aureolę, tworząc wtórną obwódkę zajmującą do połowy piersi. Jest to tymczasowa zmiana, która prawdopodobnie cofnie się, zanim Twoje Maleństwo skończy rok.

Szalone sny. Jeśli masz tak, jak większość kobiet w ciąży, Twoje życie nocne jest wyjątkowo barwne,–żeby nie powiedzieć ekscentryczne. Dramatyczne sny podczas ciąży mogą wynikać z podwyższonego poziomu hormonów buzujących w Twoim ciele. Mogą także stanowić sposób, w jaki Twój umysł radzi sobie z całą masą myśli i emocji, których doświadczasz.

Czy wiesz, że…? Kubki smakowe są rozwinięte, a Twoje dziecko jest teraz w stanie wyczuć różnicę smaku płynu owodniowego zależnie od menu danego dnia. Niektóre dzieci reagują na spożywanie przez Ciebie pikantnego jedzenia poprzez większą aktywność lub czkawkę!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

27 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Zastanów się, czy chcesz zatrudnić doulę, która zapewni Ci profesjonalne wsparcie emocjonalne podczas porodu.

  • Twoje sny mogą stać się bardziej realistyczne, co może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej.

  • Zastanów się, kto może Cię wesprzeć w pierwszych tygodniach spędzonych w domu z noworodkiem.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie