27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to już ostatni tydzień drugiego trymestru! Twoje dziecko wciąż wytrwale ćwiczy kopnięcia i wygibasy, zaczyna też wykonywać ruchy chwytne. Twój maluszek potrafi się już uśmiechać – uśmiech najczęściej gości na jego twarzyczce wtedy, kiedy śpi.

To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o nowości: powieki dziecka, które pozostawały zamknięte przez ponad cztery miesiące, na tym etapie otwierają się. Jako, że część mózgu odpowiedzialna za widzenie jest aktywna, a większość struktur oka już się wykształciła, Twoje maleństwo jest w stanie zobaczyć światła i cienie.

Twoje dziecko może też zacząć rozpoznawać znajome głosy, zwłaszcza Twój. Na dźwięk Twojego głosu, jego tętno może zwolnić, co oznacza, że jest spokojne i zrelaksowane.

Rozwój płodu w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży staje się bardzo dynamiczny, choć malutkie płuca i wątroba oraz jego układ odpornościowy mają jeszcze przed sobą wiele pracy, zanim będą w pełni gotowe na pełnienie swoich funkcji w świecie zewnętrznym.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży intensywnie przybiera na wadze i nabiera tkanki tłuszczowej. Wygląd dziecka przypomina już w pełni ukształtowane niemowlę, które zobaczysz po urodzeniu – choć do tego czasu sporo jeszcze urośnie.

Musisz wiedzieć, że w 27. tygodniu ciąży ułożenie dziecka w macicy zmienia się – maluch może zmieniać swoją pozycję aż do terminu porodu. Przeczytaj nasz artykuł na temat trzeciego trymestru, żeby dowiedzieć się, co czeka Ciebie i Twoje dziecko w ostatnich tygodniach ciąży. To już naprawdę ostatnia prosta!

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Jak duże jest Twoje dziecko w 27. tygodniu ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży.

Wielkość dziecka na tym etapie porównać można do kalafiora.

Jeżeli chodzi o wymiary, w 27. tygodniu ciąży waga dziecka oscyluje wokół 1 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami wynosi około 34 cm.

Jeżeli interesuje Cię ułożenie dziecka w 27. tygodniu ciąży, zapoznaj się z poniższą ilustracją – dzięki niej na pewno łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie, jak rozwija się Twój maluszek. Co za słodziak!

Ciało mamy w 27. tygodniu ciąży

Prawdopodobnie nadal oswajasz się z dodatkowymi kilogramami i swoją zmieniającą się sylwetką. W 27. tygodniu ciąży dolegliwości związane z rosnącym brzuchem, mogą dawać Ci się we znaki bardziej, niż na wcześniejszych etapach ciąży.

27 tydzień ciąży oznacza, że wysokość Twojego dna macicy, czyli odległość od kości łonowej do szczytu macicy, wynosi około 27 centymetrów. Liczba ta zwykle odpowiada liczbie tygodni ciąży – wykonując badanie dna macicy na kolejnych wizytach kontrolnych, lekarz będzie sprawdzał wielkość macicy i rozwój Twojego dziecka.

Odczuwanie lekkiego niepokoju w ostatnim trymestrze ciąży jest zupełnie naturalne. Warto na tym etapie dowiedzieć się więcej o tematach, które wkrótce staną się aktualne – np. jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od prawdziwych skurczów porodowych, jak radzić sobie z bólem podczas porodu, oraz tematy związane z połogiem i początkami rodzicielstwa. Lepsze przygotowanie na nadchodzące miesiące może zwiększyć Twoją pewność siebie w obliczu zbliżającego się terminu porodu.

Pamiętaj też o zaplanowanym i świadomym odpoczynku – chwile relaksu pomogą Ci się odciąć od obaw, które możesz teraz odczuwać. Uprawianie jogi i wystarczająca ilość snu to jedne spośród godnych polecenia strategii na walkę ze stresem.

27. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży?

27. tydzień ciąży to koniec szóstego – lub początek siódmego miesiąca ciąży – istnieje bowiem kilka sposobów grupowania tygodni w miesiące ciąży.

Zgodnie z powyższym jest to ostatni tydzień drugiego lub pierwszy tydzień trzeciego trymestru ciąży.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
28 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 27. tygodniu ciąży:

  • Ból kości miednicy. W czasie ciąży zmiany hormonalne przyczyniają się do rozluźnienia stawów i więzadeł, przygotowując organizm kobiety do porodu. Staw łączący dwie połówki miednicy staje się w tym czasie bardziej elastyczny, co może czasami powodować ból miednicy. Staraj się unikać długotrwałego stania i w żadnym wypadku nie podnoś ciężkich przedmiotów.

  • Zaparcia. Kłopotliwe lub zbyt rzadkie wypróżnianie się może niestety doskwierać także a tym etapie ciąży. Hormon ciążowy zwany progesteronem spowalnia proces trawienia, a rosnąca macica wywiera nacisk na odbyt. Aby zapobiec zaparciom lub załagodzić dyskomfort który powodują, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i wystarczającą ilość błonnika w swojej diecie. Owoce i warzywa, a także pełnoziarniste pieczywo czy płatki śniadaniowe, to produkty o wysokiej zawartości błonnika, które pomogą Ci zadbać o zbalansowaną dietę. Możesz również zapytać swojego lekarza o bezpieczne, dostępne bez recepty środki poprawiające perystaltykę jelit.

  • Upławy. Przezroczysta lub biaława wydzielina z pochwy, która może być bardziej obfita w czasie ciąży, jest całkowicie naturalna. Jeśli zauważysz zmiany w kolorze, konsystencji lub zapachu wydzieliny, może to być objaw infekcji (jak np. bakteryjna waginoza lub drożdżyca narządów płciowych). W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, żeby w razie potrzeby zalecił odpowiednie leczenie.

  • Zmiany pigmentacji skóry. W czasie ciąży Twoje ciało zwiększa produkcję melaniny, która jest pigmentem odpowiedzialnym za ciemny kolor skóry i włosów. Możesz zauważyć, że Twoje brodawki pociemniały, a na brzuchu pojawiła się ciemna, pionowa linia biegnąca od pępka w dół. Jest to rodzaj fizjologicznej zmiany pigmentacyjnej określanej jako linea negra czy kresa czarna. Ponadto, u niektórych przyszłych mam, na policzkach, nosie i czole pojawiają się brązowe plamy zwane ostudą. Zmiany pigmentowe są zazwyczaj tymczasowe i powinny zniknąć po porodzie. Pamiętaj, żeby unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i nie wychodź z domu bez użycia kremu z filtrem o wysokim faktorze, gdyż promieniowanie UV może nasilić powstawanie przebarwień.

  • Intensywne sny. Dziwne sny podczas ciąży (zwłaszcza w trzecim trymestrze) nie są niczym wyjątkowym. Choć szalone marzenia senne w ciąży mogą być zabawne, czasami utrudniają zasłużony wypoczynek. Żeby zapewnić sobie spokojną drzemkę, zjedz przed snem wysokobiałkową przekąskę, która pozwoli Ci utrzymać stały poziom cukru we krwi. Co powiesz na odrobinę masła orzechowego lub sera?

  • Skurcze. Skurcze brzucha (którym może towarzyszyć biegunka) w 27. tygodniu ciąży lub na dalszym jej etapie, mogą być oznaką przedwczesnego porodu. Jeżeli doświadczasz tego objawu, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.

27. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Jak z Twoją aktywnością fizyczną podczas ciąży? Jeśli szukasz nowej formy ruchu, rozważ włączenie pływania do swoich regularnych zajęć. W 27. tygodniu ciąży brzuch rośnie intensywnie, pływanie natomiast jest łagodną formą ruchu, która zapewnia świetny trening cardio, nie obciążając stawów. Sport ten pomaga też łagodzić wszelkie bóle, które mogą doskwierać Ci na tym etapie ciąży. Jeżeli Twój trzeci trymestr przypada na gorące miesięce letnie, pływanie może być także świetnym sposobem na ochłodę i poprawę komfortu podczas upałów.

  • Nadszedł czas, żeby poinformować lekarza, czy zamierzacie skorzystać z możliwości pobrania i przechowywania krwi pępowinowej Waszego dziecka. Krew pępowinowa pobierana jest z pępowiny i łożyska tuż po porodzie i zawiera komórki macierzyste, które mogą być wykorzystane w leczeniu niektórych chorób. Bezpłatne pobranie i przechowywanie komórek macierzystych jest dostępne tylko dla tych osób, które zdecydowały się przekazać materiał pobrany od swojego dziecka na cele charytatywne – do leczenia osób niespokrewnionych. Jest to tzw. publiczne bankowanie krwi pępowinowej. Możesz też zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej dziecka w prywatnym banku, który pobiera za te usługi opłatę. Należy pamiętać, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że krew pępowinowa Twojego dziecka będzie skuteczna w leczeniu jakichkolwiek chorób, na które może zapaść Twoje dziecko lub inni członkowie najbliższej rodziny. Lekarz specjalista będzie mógł udzielić Ci więcej informacji na temat bankowania krwi pępowinowej i opcji, które mogą być dla Ciebie dostępne.

  • W ramach profilaktyki konfliktu serologicznego, kobietom Rh-ujemnym, które nie wytworzyły przeciwciał anty-D zaleca się podanie immunoglobuliny anty-D między 28-30. tygodniem ciąży (na wypadek gdyby dziecko było Rh-dodatnie). Dzięki temu organizm ciężarnej nie będzie produkował przeciwciał na krwinki dziecka, które dostaną się do jej krwiobiegu. Aby zabezpieczyć ciężarną na kolejną ciąże, po porodzie podaje się immunoglobulinę anty-D po raz kolejny.

  • Jeśli zamierzasz przygotować plan porodu, wykorzystaj ten czas na przemyślenie jego szczegółów. Jeżeli na przykład chciałabyś, żeby Twój partner doświadczył niezwykłego przeżycia, jakim jest przecięcie pępowiny, warto już teraz uzgodnić to z lekarzem, gdyż w dniu porodu prawdopodobnie nie będzie na to czasu. Porozmawiaj na ten temat także ze swoim partnerem, żeby mieć pewność, że czuje się z tym komfortowo. Pamiętaj, że żaden poród nie jest całkowicie przewidywalny, ale Twoja położna i lekarz zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby wszystko poszło zgodnie z Twoim planem, jeśli tylko będzie to bezpieczne.

  • Jeżeli syndrom wicia gniazda daje o sobie znać, możesz ulec pokusie i wykorzystać ten czas na przygotowanie waszego domu na powitanie nowego mieszkańca. Przygotowania te mogą obejmować uporządkowanie szaf, napisanie listy wszelkich drobiazgów, które wymagają w Waszym domu naprawy, czy też rozpoczęcie zabezpieczania domu. Miej na uwadze, że wkraczasz w trzeci trymestr ciąży – pamiętaj o odpoczynku i proś o pomoc we wszystkim, co może być dla Ciebie teraz niebezpieczne (jak na przykład wchodzenie na drabinę).

27. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy jesteś zagrożona cukrzycą ciążową?

  • Czy powinnaś wykonać badanie poziomu glukozy?

  • Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat kursu udzielania pierwszej pomocy niemowlętom?

  • Jak znaleźć w Twojej okolicy dobrego pediatrę?

  • Czy Twoja waga w 27. tygodniu ciąży jest prawidłowa? Jeśli liczba dodatkowych kilogramów nie mieści się w normie, jak możesz osiągnąć zdrowy przyrost wagi w ciąży?

  • Czy jesteś w grupie wysokiego ryzyka przedwczesnego porodu? Przeczytaj więcej na temat oznak przedwczesnego porodu tutaj.

  • Czy warto wykonanać badanie USG 3D lub 4D w 27. tygodniu ciąży?

  • Czy powinno się liczyć ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży?

  • Czy i kiedy dziecko otrzyma szczepionkę chroniącą przed błonicą, tężcem i krztuścem szczepionkę DTP?

  • Jak często powinno się odczuwać ruchy dziecka w dole brzucha? Co należy zrobić, jeśli w 27. tygodniu ciąży dziecko mało się rusza?

  • Czy twardnienie brzucha to normalny objaw? Jak można go załagodzić?

  • Co zrobić w przypadku bólu podbrzusza czy skurczów macicy w 27. tygodniu ciąży?

  • Na co zwrócić uwagę w przypadku 27. tygodnia ciąży bliźniaczej?

  • Jakie szanse na przeżycie ma wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży?

27. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto przygotować listę produktów do wyprawki dla niemowląt, żeby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, zanim dzidziuś pojawi się na świecie. Jeśli planujesz baby shower, gospodarz lub gospodyni przyjęcia może poprosić Cię o listę prezentów, jakie chciałabyś otrzymać, którą przekaże (wraz z zaproszeniami) gościom.

  • Upewnij się, że sprzęt i meble dziecięce, których planujecie używać (takie jak łóżeczko, przewijak i fotelik samochodowy), spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa. Warto sprawdzić, czy produkty te nie zostały wycofane z rynku, a przed zakupem nowego lub używanego asortymentu dla niemowląt, zrobić dokładne rozeznanie i poczytać w internecie opinie o wybranych produktach.

  • Dowiedz się więcej o elementach, jakie może zawierać plan porodu. Nie musisz decydować się na niego teraz, ale jeśli czujesz, że ułatwi Ci to przygotowania do porodu, to warto zastanowić się nad jego treścią i omówić ją z lekarzem prowadzącym i partnerem.

  • Jeśli jesteś zainteresowana skorzystaniem z usług douli, czyli profesjonalnej doradczyni i towarzyszki wspierającej kobiety podczas porodu i w okresie okołoporodowym, poproś swojego lekarza o rekomendacje i rozpocznij rozmowy z potencjalnymi kandydatkami.

  • Zrób rozeznanie i dowiedz się, jaki sprzęt dla niemowląt polecają inni rodzice.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie