31 tydzień ciąży

31. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Maleństwo spędziło w skulonej pozycji już kilka tygodni. W tym miesiącu masa jego ciała zwiększy się w przybliżeniu o dodatkowy kilogram i dzidziuś będzie gotowy do spotkania z Tobą twarzą w twarz za zaledwie dziewięć tygodni.

pregnancy week 31 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

31. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Tracisz oddech? Odpowiada za to Twoja ciągle zwiększająca się macica, która wpycha Twoją przeponę na płuca. Jeśli nosisz dziecko nisko, możesz uważać się za szczęściarę –kobiety z wysokim brzuchem mają znacznie gorzej. Gdy okaże się, że walczysz z oddechem, zwolnij i weź kilka głębokich oddechów. Pod koniec ciąży (ok. 37. lub 38. tygodnia) możesz odczuć ulgę, gdy dziecko zejdzie niżej w kierunku miednicy, odciążając Twoją przeponę i płuca.

Wybór opieki dla dziecka. Niezależnie od tego, czy bierzesz pod uwagę nianię, żłobek, czy krewnego, zacznij rozglądać się i przeprowadzać wywiad już teraz. Nawet jeśli nie będziesz potrzebować opieki w pełnym wymiarze, prawdopodobnie zechcesz zebrać rekomendacje dla kilku opiekunek na specjalne okazje.

Przedwczesny poród czy skurcze Braxtona Hicksa? Prawdopodobnie wypatrujesz objawów przedwczesnego porodu od połowy drugiego trymestru. Od początku trzeciego trymestru możesz doświadczać skurczów Braxtona Hicksa. Różnią się one od skurczów związanych z przedwczesnym porodem i nie stanowią powodu do niepokoju. Różnica? Jeżeli skurcze są nieregularne i mijają po zmianie pozycji lub przejściu się, prawdopodobnie masz do czynienia ze skurczami Braxtona Hicksa.

Czy wiesz, że…? Już kciuk w buzi? Jeśli dłoń zawędruje w pobliże twarzy, dziecko może przesunąć głowę do tyłu i do przodu w “odruchu szukania”, aby chwycić kciuk do ust i zacząć go ssać. Odruch ten będzie pomagał dziecku zlokalizować i uchwycić pierś po urodzeniu.

31 tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Licz ruchy dziecka, jeśli tak zaleca Ci lekarz.

  • Jeśli czujesz, że brakuje Ci tchu, zwolnij i weź kilka głębokich oddechów.

  • Nie przegap skurczów Braxtona Hicksa (zwanych też skurczami przepowiadającymi).

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie