25 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Skóra dziecka nadal jest cienka, pomarszczona i blada., Maluszek robi się z każdym dniem pulchniejszy dzięki rozwijającej się podściółce tłuszczowej i mięśniom. Drobne naczynia krwionośne zaczynają powstawać pod skórą maleństwa, nadając jej różowy odcień.

Osłona tłuszczowa na miejscu. Skóra dziecka nadal jest cienka, pomarszczona i blada., Maluszek robi się z każdym dniem pulchniejszye dzięki rozwijającej się podściółce tłuszczowej i mięśniom. Drobne naczynia krwionośne zaczynają powstawać pod skórą maleństwa, nadając jej różowy odcień.

Rozwój mózgu. Kora mózgowa dzieli się na złożone warstwy. Większość aktywności kontrolowana jest przez inne obszary mózgu, które rozwinęły się znacznie wcześniej.

pregnancy week 25 fetus

25. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Piłeczka. Twoja macica jest teraz wielkości piłki nożnej, więc nic dziwnego, że Twoim narządom wewnętrznym jest trochę ciasno. Mierząc od kości łonowej do połowy odległości pomiędzy Twoim pępkiem a mostkiem, średnica macicy to ok. 25 centymetrów.

Badanie na cukrzycę. Wykonywany pomiędzy 24. a 28. tygodniem przesiewowy test glukozowy ma za zadanie wykryć oznaki cukrzycy ciążowej – stanu, w którym obserwuje się wysokie stężenie cukru we krwi i który dotyka od dwóch do pięciu procent ciężarnych kobiet i zwykle ustępuje po porodzie. Samo badanie jest proste: kilka minut po wypiciu roztworu cukru pobierana jest krew i oznacza się jego poziom. Jeśli stężenie cukru we krwi jest wysokie, wykonywany jest kolejny test na obecność glukozy we krwi, aby określić, czy cierpisz na cukrzycę ciążową. Leczenie obejmuje specjalną dietę, a w niektórych przypadkach farmakologię.

Małe wycieczki. Zakażenia układu moczowego (ZUM) są powszechnym zjawiskiem w trakcie ciąży. Dlatego korzystaj z toalety, gdy tylko odczujesz taką potrzebę. Objawem zapalenia tego typu jest pieczenie, ból lub nieprzyjemny zapach podczas oddawania moczu. Jeżeli symptomy te występują u Ciebie, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem, ponieważ nieleczone w trakcie ciąży zakażenia układu moczowego mogą mieć poważne konsekwencje.

Czy wiesz, że…?Naczynia krwionośne rozwijają się w płucach, zaś nozdrza otwierają się, przygotowując dziecko do pierwszego oddechu. Naczynia krwionośne powstają także pod skórą, nadając jej różowy odcień.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

25 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Zrób badanie stężenia glukozy pod kątem cukrzycy ciążowej.

  • Zwracaj uwagę na wszelkie objawy infekcji dróg moczowych – dość częstych w czasie ciąży.

  • Zaplanuj urlop macierzyński.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie