33 tydzień ciąży

33. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym momencie dziecko widzi wodny świat wokół siebie, czuje, gdy schwyci palec u nogi lub ssie kciuk, odczuwa smak płynu owodniowego i słyszy Twoje tętno. Gdyby w worku płodowym było powietrze, dziecko czułoby też zapach otoczenia.

Krótkie rozpoznanie. W tym momencie dziecko widzi wodny świat wokół siebie, czuje, gdy schwyci palec u nogi lub ssie kciuk, odczuwa smak płynu owodniowego i słyszy Twoje tętno. W worku płodowym nie ma powietrza, w którym mogłyby unosić się zapachy, lecz gdyby tam było, dzieciątko czułoby zapach otoczenia.

Głowa do góry. Ze względu na ogromny rozwój mózgu obwód głowy dziecka wzrósł o prawie 1,3 cm tylko w tym tygodniu.

Pilnuj menu. Ważniejsze niż kiedykolwiek jest zwracanie uwagi na dietę. Zapotrzebowanie Twojego dziecka na białko i tłuszcze będzie utrzymywało się na szczycie w ciągu kilku kolejnych tygodni, więc dopilnuj, by się odżywiać w sposób zrównoważony. Twoje maleństwo mierzy obecnie niespełna 42 cm i waży ok. 2 kilogramów, a przecież planuje podwoić masę ciała w najbliższych siedmiu tygodniach.

pregnancy week 33 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

33. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Waga w górę. Będziesz dalej przybierać na wadze ok. 0,45 kg tygodniowo aż do momentu poprzedzającego bezpośrednio poród. Nie usiłuj spowalniać przyrostu masy ciała: Twoje dziecko potrzebuje tych dodatkowych kilogramów właśnie teraz. Po porodzie będzie mnóstwo czasu, aby zejść z wagi.

Zmagania z bólem w nadgarstkach. U wielu ciężarnych kobiet występuje zespół cieśni nadgarstka, charakteryzujący się obrzękiem wokół nerwów w nadgarstku wskutek zatrzymywania wody. Ból i opuchlizna prawdopodobnie znikną, gdy urodzisz. W międzyczasie spróbuj zmieniać pozycję podczas snu, tak aby nie wywierać nacisku na ręce lub nadgarstki. Możesz potrzebować też usztywniacza nadgarstka, aby utrzymywać nadgarstek w pozycji otwartej. Nie zapomnij poinformować swojego lekarza o wszelkich dolegających Ci bólach.

Czy wiesz, że…? Twoje dziecko urosło tak bardzo, że w macicy mniej miejsca zajmują wody płodowe, a więcej dzidziuś; dlatego jeszcze bardziej będziesz odczuwać te kopniaki i ciosy! Czy wiedziałaś, że możesz uspokoić swoje dziecko, kołysząc się w bujanym fotelu, ćwicząc na piłce ciążowej lub kołysząc miednicą w pozycji na rękach i kolanach?

33 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Dbaj o odżywianie – spożywaj duże ilości białka i zdrowych tłuszczy.

  • Sprawdź i zaplanuj dojazd do szpitala.

  • Jeśli odczuwasz ból w nadgarstku, noś na nim opaskę lub zmień pozycję spania.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie