A23_2

tydzień ciąży

26. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 26. tygodniu ciąży

W 26. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości cukinii. Dziecko mierzy ok. 33 cm długości i waży około 800 gramów. W tym tygodniu nozdrza Twojego dziecka zaczynają się otwierać, dając mu szansę poćwiczyć oddychanie przy pomocy świeżo rozwiniętych mięśni i płuc. W środku oczywiście nie ma powietrza, więc dziecko „wdycha” i „wydycha” wody płodowe.

Ćwiczenie oddychania

W tym tygodniu nozdrza Twojego dziecka zaczynają się otwierać, dając mu szansę poćwiczyć oddychanie przy pomocy świeżo rozwiniętych mięśni i płuc. W środku oczywiście nie ma powietrza, więc dziecko „wdycha” i „wydycha” wody płodowe.

Dziecko ssie

Odruch ssania jest tak silny u maleństwa, że gdy jego ręka pojawi się w pobliżu twarzy, może zacząć ssać kciuk lub palce. Na USG często widać dziecko w łonie matki ssące kciuki.

Chwytliwe kończyny

Gdybyś wyciągnęła palec w stronę noworodka, zaskoczyłaby Cię siła jego chwytu. Twoje dziecko właśnie trenuje ten mocny chwyt. Ulubioną zabawką maleństwa do pociągania jest pępowina, ale spokojnie… ona wszystko wytrzyma!

Twoja ciąża w 26. tygodniu

Apetyt na przekąskę

Twoje maleństwo zajada się tym, co Ty, więc zwróć uwagę na to, czym i jak często się odżywiasz. Niski poziom cukru we krwi może przyprawić Cię o zawroty głowy, możesz czuć osłabienie i zmęczenie. Dlatego nie żałuj sobie niewielkich, lecz częstych posiłków, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu.

Na gorąco

Jeśli jesteś przyzwyczajona do pikantnego jedzenia, zdecydowanie trzymaj się nawyków. Niemniej jednak ostro przyprawione jedzenie spożyte po raz pierwszy może zaburzyć pracę żołądka. Dlatego zachowaj ostrożność w kwestii przygód kulinarnych.

Czy wiesz, że…?

Jakiego koloru są oczy Twojego dziecka? Chociaż tęczówka (kolorowa część) już się wykształciła, nie ma jeszcze pigmentu, więc jest za wcześnie na przepowiadanie koloru oczu. Po urodzeniu dziecka kolor może zmieniać się przez okres do 6 miesięcy.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: