A6_2

tydzień ciąży

9. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 9. tygodniu ciąży

W 9. tygodniu ciąży dziecko coraz mniej przypomina różową bezkształtną masę po zaniknięciu ogonka. Z wyprostowanym torsem mierzy ok. 2,5 cm. Ten etap jest krytyczny dla rozwoju rąk i nóg. Nogi uległy wydłużeniu i pojawiły się zalążki, które docelowo staną się palcami. Ramiona wydłużyły się i zaczęły zginać się w łokciach. Tworzy się również zasadnicza struktura dłoni z palcami i kciukiem.

Bez ogonka

Twoje dziecko, obecnie oficjalnie jako płód, coraz mniej przypomina różową bezkształtną masę po zaniknięciu ogonka. Z wyprostowanym i wydłużonym torsem Twoje maleństwo mierzy ok. 2,5 cm.

 

Przyspieszenie wzrostu

Ten etap jest krytycznym okresem dla rozwoju rąk i nóg. Nogi uległy wydłużeniu i pojawiły się zalążki, które docelowo staną się palcami. W międzyczasie ramiona wydłużyły się i zaczęły zginać się w łokciach. Tworzy się również zasadnicza struktura dłoni z palcami i kciukiem. Wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona i nadnercze dziecka przechodzą intensywny rozwój. 

 

W ruchu

Dziewięć tygodni wyznacza początek okresu tańca! Twoje maleństwo zaczęło się żywiołowo poruszać, nawet w reakcji na bodźce z zewnątrz Twojego ciała. Postaraj się o cierpliwość: Musisz poczekać aż do drugiego trymestru, aby faktycznie wyczuwać te ruchy.


Twoja ciąża w 9. tygodniu 


Przygotowanie do karmienia

Twoje piersi są prawdopodobnie pełniejsze, cięższe i tkliwe w dotyku. Chociaż będą dalej rosnąć przez całą ciążę, ich wrażliwość powinna ustać do końca czwartego miesiąca. Możesz także zacząć dostrzegać drobne białe grudki na aureolach (ciemnych obwódkach sutków). Gruczoły te, nazywane guzkami Montgomery’ego, będą wytwarzać olejki nawilżające Twoje sutki podczas karmienia. 

 

Wpadaj na basen 

Wielu ekspertów uważa pływanie za najlepszy rodzaj aktywności fizycznej dla ciężarnych kobiet, ponieważ ma łagodny wpływ na stawy. Relaksyna – hormon, który jest obecny teraz w Twoim ciele – sprawia, że Twoje stawy stają się luźne, umożliwiając rozszerzenie się miednicy w trakcie porodu. Chociaż będzie to przydatne podczas porodu, unikaj teraz wszelkich ćwiczeń nadmiernie obciążających stawy.

Czy wiesz, że…?

Możesz jeszcze tego nie czuć, ale maleństwo zaczęło się poruszać! Ramiona Twojego dziecka uległy wydłużeniu i zaczęły zginać się w łokciach. Na jego dolnych kończynach pojawiły się zalążki, które przekształcą się w palce u stóp.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: