A10_2

tydzień ciąży

13. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 13. tygodniu ciąży

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko jest rozmiaru dużej śliwki: waży poniżej 28,5 g i mierzy w granicach 6,6–10 cm. Głowa zajmuje połowę długości ciała wskutek rozwoju mózgu.
Po rozwinięciu się u niego krytycznych struktur organizmu narządy zaczynają intensywnie pracować. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz odprowadzający produkty przemiany materii.

Z głową w chmurach

Dzidziuś jest obecnie wielkości dużej śliwki, ważąc poniżej 28,5 g oraz mierząc w granicach 6,6–10 cm. Głowa zajmuje połowę długości ciała wskutek rozwoju mózgu. W ciągu kilku następnych miesięcy ciało dziecka będzie rosnąć w zawrotnym tempie, aby nadrobić straty. Gdy maleństwo się urodzi, głowa będzie stanowić jedną czwartą całkowitej długości ciała.

Twoja ciąża w 13. tygodniu

Witamy w drugim trymestrze!

Wiele kobiet opisuje kolejnych kilka miesięcy jako najpiękniejszy okres w całej ciąży. Trudy pierwszego trymestru–zmęczenie, nudności, częste oddawanie moczu–nieco ustępują i można wreszcie cieszyć się z tego, że jest się w ciąży. Wiele kobiet odczuwa nawet przypływ energii w tym trymestrze.

Zmiany w talii

Jednym z powodów, dla którego możesz czuć się brzemienną, jest fakt, że Twoja talia zaczyna się powiększać. W miarę jak Twoje normalne spodnie stają się nieco przyciasne, bardziej wygodne stają się ubrania zaprojektowane speclanie dla przyszłych mam. Z pewnością zwróciłaś już na nie uwagę! Bez względu na wszystko postaw na komfort stroju. 

Czy wiesz, że…?

Główka dziecka stanowi połowę jego całkowitej długości, lecz reszta ciała nadrobi straty w nadchodzących tygodniach. Rozwinięte organy również zaczynają funkcjonować. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz. Ponadto zaczynają się rozwijać struny głosowe, przygotowując Twoje dziecko do komunikowania się z Tobą po narodzeniu.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: