A3_2

tydzień ciąży

6. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 6. tygodniu ciąży

W 6. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości ziarenka granatu. Maluch dalej rośnie, mierząc aktualnie ok. 2,5 mm. Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym dziecka. Niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą twojego maleństwa.

Obwód zamknięty

Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym Twojego dziecka. 

Naprzód

W 6. tygodniu niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą Twojego maleństwa. Obszary, które przekształcą się w oczy i nos, tworzą wypukłości, podczas gdy struktura ucha rozwija się do wewnątrz. 

Nabieramy rytmu

Cewka sercowa stopniowo wykształca cztery prymitywne komory i zaczyna bić niczym mały bębenek. Inne ważne organy, takie jak nerki i wątroba, również zaczynają się formować. Płuca występują jako pojedyncze cewki, które będą przekształcać się w workowate struktury. Będą dalej rozwijać się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy, aby być gotowe na pierwszy oddech dziecka.

Twoja ciąża w 6. tygodniu

Uzasadnione uwarunkowania

Możesz odczuwać mrowienie lub tkliwość w piersiach ze względu na zwiększony przepływ krwi; Twoje ciało po prostu przygotowuje się na karmienie piersią. Zakładaj stanik podtrzymujący, nawet na noc, jeśli pomaga. Możesz doświadczać zatwardzeń z uwagi na spowolnienie pracy układu pokarmowego przez zwiększony poziom progesteronu. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, ćwicz regularnie, stosuj zrównoważoną dietę z wysoką zawartością błonnika i staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie. 

Pomijasz obiad?

Około 70 procent ciężarnych kobiet odczuwa poranne nudności, które najbardziej dają się we znaki w trakcie pierwszego trymestru. Istnieją sposoby, do których można się uciec, aby uspokoić mdłości. Przedstawiamy je w tym artykule.

Czy wiesz, że…?

Wielkie zmiany! Rozwija się kręgosłup dziecka, zaś obszar, który ma stać się twarzą, tworzy wypukłości, które przekształcą się w podbródek, policzki, oczy i nos.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: