29 tydzień ciąży

29. tydzień ciąży może sprawić, że w jednej chwili będziesz czuła się szczęśliwa i pełna entuzjazmu, by za moment poczuć lekki niepokój związany z przygotowaniami na przybycie dziecka. Pamiętaj, że wszystkie te uczucia są zupełnie naturalne!

Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się o niesamowitych postępach, jakie robi Twoje dziecko, a także o tym, co dzieje się z Twoim rosnącym brzuchem i jak radzić sobie z objawami, których możesz doświadczyć w 29. tygodniu.

Niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka, czy masz już doświadczenie, mamy nadzieję, że nasz artykuł przedstawiający 29. tydzień ciąży dostarczy Ci wielu cennych informacji i wskazówek.

29. tydzień ciąży – aktualności

Zanim zagłębimy się w szczegóły, poznaj kilka ciekawostek i zagadnień aktualnych w 29. tygodniu ciąży:

  • 29. tydzień ciąży oznacza, iż główne etapy rozwoju dziecka są zakończone. Dziecko intensywnie rośnie i przybiera na wadze, żeby przygotować się do samodzielnego funkcjonowania w świecie zewnętrznym.

  • Ten etap ciąży to dobry moment na rozpoczęcie liczenia kopnięć maluszka – jak pewnie zauważyłaś, ruchy dziecka stają sie bowiem coraz lepiej wyczuwalne!

  • W 29. tygodniu ciąży rosnący brzuch może powodować pewien dyskomfort, co może dodatkowo potęgować zmęczenie, pamiętaj jednak, że to już ostatnia prosta!

  • Jeśli wciąż szukacie najpiękniejszego imienia dla Waszego dziecka, koniecznie wypróbujcie nasz poniższy generator imion dla dzieci i pozwólcie się zainspirować!

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

29. tydzień ciąży: rozwój dziecka

Twój maluch przygotowuje się na spotkanie z Tobą! Przeczytaj poniższe fakty dotyczące rozwoju dziecka w 29. tygodniu ciąży, by przekonać się, że jego wygląd i sprawność coraz bardziej przypominają niemowlaka.

  • Około 29. tygodnia ciąży dziecko zaczyna szybciej przybierać na wadze, w ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca ciąży prawdopodobnie podwoi swoją obecną wagę.

  • Chociaż rozwój głównych organów i narządów jest już prawie zakończony, płuca mogą nie być jeszcze wystarczająco dojrzałe do życia poza macicą.

  • W 29. tygodniu ciąży dziecko bywa bardzo aktywne – kiedy nie śpi, ćwiczy kopniaki, przeciąganie się i chwytanie, co z pewnością nie umyka Twojej uwadze. Możesz nawet zauważyć, że dziecko kopie częściej, a kopnięcia te stają się coraz silniejsze, ponieważ od czasu do czasu dziecko zmienia swoją pozycję.

  • W 29. tygodniu ciąży lekarz może Cię poprosić, żebyś raz dziennie, o stałej porze, liczyła ruchy dziecka. Monitorowanie ruchów maluszka stanowi dodatkowe źródło informacji o prawidłowej aktywności i rozwoju dziecka. By ułatwić sobie liczenie ruchów dziecka, pobierz nasz praktyczny poradnik na temat ciąży, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące liczenia ruchów płodu.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat rozwoju dziecka w ciągu najbliższych miesięcy, przeczytaj nasz artykuł na temat trzeciego trymestru ciąży.

29. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży?

Choć istnieje kilka sposobów na grupowanie tygodni ciąży w miesiące, możemy śmiało stwierdzić, że 29. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca.

Zgodnie z powyższym jest to także początek trzeciego trymestru ciąży.

Jak duże jest Twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, ile waży dziecko w 29. tygodniu ciąży.

Wielkość dziecka na tym etapie porównać można do dyni piżmowej.

Jeżeli chodzi o wymiary, w 29. tygodniu ciąży waga dziecka oscyluje wokół 1.2 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami wynosi około 38 cm.

29. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Jeżeli interesuje Cię wygląd i ułożenie dziecka w 29. tygodniu ciąży, zapoznaj się z poniższą ilustracją – dzięki niej na pewno łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie, jak rozwija się Twój maluszek.

Ciało mamy w 29. tygodniu ciąży

Zdrowe odżywianie ma obecnie kluczowe znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Dwa ważne składniki odżywcze, których teraz potrzebujesz, to żelazo i wapń. Żelazo pomaga organizmowi w utrzymaniu i uzupełnianiu odpowiedniej ilości czerwonych krwinek transportujących tlen z płuc do całego organizmu, co zapobiega anemii. Kobiety w ciąży muszą dostarczać organizmowi 30 miligramów żelaza dziennie – warto zatem zwrócić szczególną uwagę na spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, jak wątróbka wołowa lub wieprzowa, fasola oraz wzbogacone w żelazo pełnoziarniste płatki zbożowe i płatki owsiane. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz prowadzący ciążę może zalecić także suplementację żelaza.

Kluczowe znaczenie dla organizmu ma także wapń, który wzmacnia kości i zęby przyszłej mamy, a także pomaga tworzyć i wzmacniać kości i zalążki zębów rozwijającego się płodu.

Warto wiedzieć, iż podczas ciąży dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi około 1000 miligramów (1300, jeśli masz mniej niż 19 lat). Żeby dostarczać odpowiednią ilość wapnia wraz z pożywieniem, jedz regularnie pełnoziarniste pieczywo, ser, brokuły i jogurty.

29. tydzień ciąży: waga matki

Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnim trymestrze ciąży Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o 450 kalorii w porównananiu do zapotrzebowania kalorycznego sprzed okresu ciąży.

W 29. tygodniu ciąży kobiety często zadają sobie pytanie „Ile powinnam przytyć?”. Spieszymy z odpowiedzią. Od teraz do końca ciąży Twój przyrost masy ciała powinien wynosić około 0.4 kg tygodniowo czyli łącznie około 5 kg, zakładając, że przed ciążą Twoje BMI mieściło się w zakresie normy i że Twoje dziecko przyjdzie na świat w 40 tygodniu ciąży.

Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego przyrostu masy ciała podczas ciąży.

29. tydzień ciąży: objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 29. tygodniu ciąży:

  • Żylaki. Jeśli dokuczają Ci bolesne (być może także swędzące) niebieskie żyły wybrzuszające się na nogach, prawdopodobnie są to żylaki. Pojawiają się one, gdy rosnąca macica wywiera nacisk na główne żyły, które transportują krew z dolnej części ciała do serca. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe, jeśli nie jest to Twoja pierwsza ciąża lub jeśli zmagały się z nimi inne kobiety z Twojej rodziny. Żylaki, choć mogą wyglądać nieestetycznie, zwykle nie stanowią problemu medycznego. Żeby złagodzić dyskomfort, który powodują, staraj się unikąć długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej i unoś stopy, gdy tylko jest to możliwe, żeby poprawić krążenie. Pomocne może być również noszenie przeciwżylakowych pończoch uciskowych – upewnij się tylko, że wybrany model nie uciska ud ani kolan.

  • Zmęczenie. Jeśli ostatnio czujesz się wyczerpana, wiedz, że zmęczenie to typowy objaw tego etapu ciąży. Twoje ciało nieustannie pracuje nad odżywianiem dziecka wspierając jego rozwój, co wymaga ogromnej ilości energii. Deficyt ten może być potęgowany w tym okresie przez trudności z zasypianiem. Pamiętaj, by korzystać z każdej okazji do odpoczynku, bo nawet krótkie, 15 minutowe drzemki potrafią zdziałać cuda. W 29. tygodniu ciąży warto wypróbować spanie z poduszką umieszczoną pod brzuchem, a jeśli chętnie poczytałabyś więcej na temat sposobów na lepszy sen podczas ciąży, koniecznie przeczytaj nasz artkuł na ten temat. Jeżeli czujesz się na siłach, kontynuuj uprawianie sportu odpowiedniego dla kobiet w ciąży, gdyż aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu energii.

  • Skurcze nóg. Choć jest to bardzo powszechna dolegliwość ciążowa, lekarze nie są pewni, co jest jej przyczyną. Bolesne skurcze łydek często dają o sobie znać w nocy, zakłócając sen przyszłych mam. Żeby im zapobiec lub przynajmniej złagodzić dyskomfort, który powodują, spróbuj rozciągnąć nogi przed pójściem spać. Jeśli skurcz mimo to się pojawi, zegnij stopę do góry, a następnie skieruj ją kilka razy w dół. Pomóc może również delikatny masaż łydek.

  • Duszności. Pierwsze spotkanie z wyczekiwanym dzidziusiem z całą pewnością może zapierać dech w piersiach, ale dopóki ten moment nie nadejdzie, trudności w oddychaniu mogą się niestety pojawić jako jeden z uciążliwych objawów ciąży. Na tym etapie rosnąca macica nie pozostawia wiele miejsca innym narządom jamy brzusznej, w efekcie czego żołądek i przepona mogą wywierać nacisk na płuca. W tym przypadku pomocne może być ćwiczenie dobrej postawy, która sprawi, że Twoje płuca będą mogły wykorzystać więcej przestrzeni. Żeby łatwiej łapać oddech, staraj się poruszać wolniej i nie przemęczać się. Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej w 29. tygodniu lub na którymkolwiek jej etapie, to wiedz, że jest to objaw, którego nie należy ignorować. Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania fachowej porady.

Wielkość brzucha w 29. tygodniu ciąży

W tym miesiącu macica znacznie się powiększy i może znajdować się w połowie odległości między pępkiem a piersiami. Jeśli lekarz zmierzy wysokość dna macicy (odległość od kości łonowej do szczytu macicy) w 29. tygodniu ciąży, będzie ona wynosić około 29 centymetrów.

Wielkość brzucha w 29. tygodniu ciąży może powodować dyskomfort, pamiętaj jednak, że oznacza to, iż Twoje maleństwo rośnie i wkrótce będziesz mogła je przytulić, co zrekompensuje Ci wszelkie dolegliwości ciążowe odczuwane w trzecim trymestrze.

29. tydzień ciąży: o czym warto pamiętać?

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w 29. tygodniu ciąży i później:

  • Jeśli czujesz się ostatnio zestresowana, koniecznie wypróbuj sprawdzone techniki relaksacyjne, które pomogą obniżyć napięcie. Chociaż stres związany z ciążą jest naturalny, nie powinnaś odczuwać niepokoju każdego dnia. Jednym ze sposobów na zrelaksowanie się jest praktykowanie jogi prenatalnej lub medytacji. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj aktywności fizycznej podczas ciąży (w tym także jogi przeznaczonej dla kobiet ciężarnych) wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nauka relaksacji ciała i umysłu w 29. tygodniu ciąży może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a także zmniejszyć napięcie mięśni i złagodzić ból w dolnej części pleców, co sprawi, że w ostatnim okresie ciąży będziesz czuła się bardziej komfortowo. Inne sposoby na stres to masaż dla kobiet w ciąży, prowadzenie ciążowego pamiętnika lub po prostu odpoczynek i słuchanie ulubionej muzyki.

  • Czy słyszałaś o metodach psychoprofilaktycznego przygotowania do porodu? Należą do nich np. Metoda Bradley'a, technika bazująca na teorii triady Read'a czy technika Lamaze'a – warto dowiedzieć się więcej na ich temat, gdyż mogą one pomóc w radzeniu sobie z bólem i niepokojem odczuwanym podczas porodu, poprzez zastosowanie technik relaksacyjnych i kontroli oddechu. Pewne elementy tych technik nauczane są także podczas zajęć w szkołach rodzenia, dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie poszukaj takiego kursu lub poproś swojego lekarza o pomoc w znalezieniu zajęć w Twojej okolicy. Polecamy również 9 odcinkową serię wykładów na temat porodu. Została ona przygotowana przez amerykańskich ekspertów w dziedzinie położnictwa i możesz jej odsłuchać na naszej stronie w dogodnym dla Ciebie terminie.

  • Czy zdecydowałaś już, w którym szpitalu będziesz rodzić? Musisz wiedzieć, że wybrana przez Ciebie placówka może umożliwić Ci obejrzenie obiektu przed terminem porodu. Jest to również świetna okazja, żeby wyznaczyć najszybszą trasę do szpitala i zrobić rozeznanie dotyczące logistyki (możliwość parkowania, wejście do budynku). Jeśli wybierzesz się na tego typu zwiedzanie szpitala, jego personel udzieli Ci także informcji odnośnie panujących w nim zasad. Warto zapytać np. o to, kto będzie mógł towarzyszyć Ci na sali porodowej i czy dozwolone jest robienie zdjęć lub nagrywanie filmów.

  • Czy zdecydowałaś już, kto będzie przy Tobie podczas porodu? Partnerem porodowym może być Twój partner, bliski przyjaciel lub krewny. Partner porodowy może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawienia Twojego komfortu podczas porodu. Przede wszystkim będzie dotrzymywać Ci towarzystwa i dodawać otuchy, ale może także Cię masować i pomóc w stosowaniu technik relaksacyjnych i oddechowych. Nieocenioną pomoc stanowi również wspieranie komunikacji między Tobą a personelem medycznym. Świadomość, że Twoje preferencje i życzenia są odpowiednio komunikowane, da Ci bowiem poczucie większej kontroli nad sytuacją. Preferencje dotyczące porodu warto omówić z partnerem porodowym z dużym wyprzedzeniem.

  • Zaplanuj opiekę nad dzieckiem po Waszym powrocie do pracy. Prawdopodobnie będziesz mieć do wyboru wiele możliwości, od żłobków państwowych i prywatnych, po pomoc babci czy niani. Warto już teraz zrobić rozeznanie i zastanowić się nad dostępnością, plusami (i ewentualnymi minusami), a także kosztem każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu będziesz mieć o jedną rzecz mniej do załatwiania, w czasie, gdy będziesz pochłonięta opieką nad noworodkiem. Jeżeli macie już dzieci, warto zaplanować, kto może Wam pomóć w opiece nad nimi, gdy Wy z partnerem będziecie jechać na porodówkę, a także w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni po powrocie do domu z ich malutkim braciszkiem lub siostrzyczką.

  • Organizatorzy Twojego baby shower mogą poprosić Cię o utworzenie listy prezentów jakie chciałabyś otrzymać, żeby wraz z zaproszeniami mogli ją przekazać gościom, którzy na pewno chcieliby podarować w prezencie coś, co rzeczywiście Wam się przyda. Jeśli Twoja lista nie jest jeszcze w pełni gotowa, sprawdź nasze propozycje dotyczące wyprawki dla noworodka, by upewnić się, że uwzględniłaś wszystkie niezbędne elementy.

Wskazówka dla przyszłych Tatusiów

Jeśli zamierzasz towarzyszyć swojej partnerce podczas porodu, to warto omówić z nią, jakie metody przygotowania do porodu chce wypróbować i czy możesz razem z nią przećwiczyć je na zajęciach w szkole rodzenia. Warto poznać różne techniki i uzyskać wskazówki dotyczące wspierania partnerki podczas porodu. Pamiętaj, że Twoje wsparcie będzie dodawać jej otuchy i siły!

 

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
30 tydzień ciąży

29. tydzień ciąży: zapytaj swojego lekarza

Oto kilka pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi w 29. tygodniu ciąży:

  • Kiedy dziecko w brzuchu staje się w pełni rozwinięte i gotowe na świat zewnętrzny?

  • Czy powinnam liczyć ruchy dziecka? Jak powinnam to robić? Co powinnam zrobić, jeśli wyczuję tylko słabe ruchy dziecka w 29. tygodniu ciąży?

  • Czy jest prawdopodobne, że będę potrzebować zabiegu nacięcia krocza (niewielkiego nacięcia między pochwą a odbytem), jeśli będę rodzić naturalnie? Na czym dokładnie polega ten zabieg i w jakich przypadkach się go wykonuje?

  • Czy powinnam przygotować pisemny plan porodu?

  • Jakie objawy w 29. tygodniu ciąży (lub na dalszym etapie trzeciego trymestru) wymagają natychmiastowej konsulatacji lekarskiej?

  • Co oznacza ból podbrzusza, napinanie się brzucha, ból w dole brzucha czy twardy brzuch w 29. tygodniu ciąży ?

  • Jak często będę musiała przychodzić na badania kontrolne od teraz do porodu?

  • Czy występują u mnie czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego i na jakie znaki ostrzegawcze należy zwracać uwagę?

  • Czy w 29. tygodniu ciąży warto wykonać USG 3D lub 4D ? Kiedy badanie USG wykonuje się na dalszym etapie trzeciego trymestru ciąży ?

  • Jak odróżnić ruchy dziecka od skurczy?

  • Czy w 29. tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są naturalnym objawem ciąży?

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

W 29. tygodniu dziecko jest już w pełni ukształtowane i zakończyło większość ważnych etapów rozwoju. Teraz, aż do narodzin, dziecko nadal intensywnie rośnie i przybiera na wadze.

29. tydzień ciąży: lista kontrolna

Oto lista spraw, o które warto zadbać w 29. tygodniu ciąży:

  • Sprawdź w swoim miejscu pracy, jakie formalności związane z urlopem macierzyńskim musisz załatwić. Możesz także przygotować plan stopniowego przekazywania swoich obowiązków współpracownikom, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

  • Przygotujcie krótką listę imion, które najbardziej Wam się podobają. Koniecznie przejrzyjcie nasze propozycje imion dla dzieci, wśród których znajdziecie wiele polskich i zagranicznych imion dla chłopców i imion dla dziewczynek, między innymi imiona pochodzące z Biblii i mitologii, a także imiona inspirowane naturą.

  • Zapoznaj się z podstawową listą badań, które należy wykonać w trzecim trymestrze ciąży i poproś swojego lekarza o spersonalizowane informacje na temat badań kontrolnych, których możesz się spodziewać w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

  • Zaplanuj zwiedzanie szpitala, w którym będziesz rodzić.

  • Przygotuj pokój dziecięcy i skompletuj wyprawkę dla noworodka.

  • Wybierz lub przygotuj wiadomość dotyczącą ogłoszenia narodzin Waszego maluszka. Mogą to być tradycyjne pocztówki lub wydrukowane listy, które wyślesz do rodziny i przyjaciół pocztą, post opublikowany w mediach społecznościowych lub e-mail, w którym podzielisz się radosną nowiną z najbliższymi.

  • Zastanawiasz się, co kupić lub dodać do listy prezentów na baby shower? Warto poczytać w internecie opinie rodziców o tym, które produkty do wyprawki rzeczywiście są niezbędne, a które są fajnym dodatkiem, który warto wypróbować.

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś i czujesz się na siłach, wybierz się w krótką podróż ze swoim partnerem, zanim na świecie pojawi się Wasze maleństwo.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie