29 tydzień ciąży

29. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Twoje maleństwo coraz bardziej przypomina z wyglądu w pełni rozwinięte dziecko.

Kontrola termiczna. Mózg Twojego dziecka rozwinął się do tego stopnia, że może wesprzeć kontrolę temperatury ciała. Do czasu narodzin to małe ciałko będzie wyposażone w setki miliardów komórek nerwowych. Może wydawać się, że to dużo, ale dziecko już nie wytworzy dodatkowych po urodzeniu.

Nabieramy masy. Twoje maleństwo coraz bardziej przypomina z wyglądu w pełni rozwinięte dziecko. Powłoka skórna jest gładsza i bardziej blada ze względu na stałe przybieranie na masie. Wytwarzana tkanka tłuszczowa zapewni maleństwu ciepło.

pregnancy week 29 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

29. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Masa też się liczy. Twoje dziecko będzie przybierać na wadze głównie w kolejnych trzech miesiącach, razem z Tobą. Możesz spodziewać się prawdopodobnie dodatkowych 5 kg w ostatnim trymestrze.

Problemy w trzecim trymestrze. Skurcze nóg to powszechna bolączka podczas ciąży, jednak eksperci nie mają pewności co do ich konkretnej przyczyny. Niektórzy twierdzą, że chodzi o dodatkowe obciążenie dla nóg, podczas gdy inni uważają, że ból może sygnalizować niedobór wapnia lub potasu. Skurcze te mogą także wynikać z nacisku macicy na nerwy prowadzące do kończyn.

Jak radzić sobie ze skurczami w nogach. Jeśli złapie Cię skurcz, delikatnie rozciągnij nogę, zginając stopę i odciągając palce do tyłu w kierunku ciała. Rozciąganie praktykowane przez cały dzień i tuż przed położeniem się spać może również pomóc. Koniecznie spożywaj dużo artykułów żywnościowych zawierających wapń i potas.Czy wiesz, że…? Tam się robi ciasno! Dziecko jest teraz na tyle duże, że wypełnia większość macicy. Gdy pozostaje ok. 10 tygodni do rozwiązania, 96% dzieci zaczyna układać się w pozycji z głową skierowaną w dół. Ze względu na mniejszą przestrzeń w środku będziesz teraz odczuwać liczne kopnięcia i ciosy łokciami oraz kolanami.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

29 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Zaplanuj, w jaki sposób powiadomisz bliskich o narodzinach dziecka.

  • Jeśli masz skurcze w łydkach, delikatnie rozprostuj nogi, zadrzyj palce stopy i ugnij je w swoim kierunku.

  • Jedz posiłki bogate w wapno i potas.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie