A1_2

tydzień ciąży

4. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 4. tygodniu ciąży

W 4. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości ziarnka maku. Do końca tego tygodnia osiągnie rozmiar ok. 1 milimetra. Gdy zagnieździ się już w ściance macicy, zapłodnione jajeczko dzieli się na warstwy komórek i oficjalnie staje się zarodkiem. Wspomniane komórki zbudują ciało Twojego maleństwa w trakcie całej ciąży, tworząc układ nerwowy, szkielet, mięśnie i narządy.

Powstaje osnowa

Łożysko, organ przypominający tarczę, który łączy układy Twojego ciała z ich odpowiednikami u dziecka, zaczyna formować się i przywiera do ścianki macicy w miejscu, gdzie zagnieździło się jajeczko. Z jednej strony łożyska wychodzi pępowina. Płyn owodniowy, który zapewni Twojemu maleństwu amortyzację w okresie ciąży, już wytwarza się wewnątrz worka z błony. 

Twoja ciąża w 4. tygodniu

Możesz zauważyć plamienie podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy. Objaw ten nazywa się krwawieniem implantacyjnym i jest całkowicie normalny. 

Wynik jest już znany

Domowy test ciążowy powinien wykazać pozytywny wynik wskutek wydzielania hormonu hCG przez świeżo uformowane łożysko. Ten sam hormon jest w znacznej mierze odpowiedzialny za nudności, czyli mdłości poranne, które wiele kobiet odczuwa w pierwszym trymestrze. Większość testów ciążowych wykonywanych w warunkach domowych daje dokładny wynik po pierwszej niewystępującej miesiączce, jednak zdarzają się też fałszywe wyniki negatywne. Jeśli spóźnia Ci się miesiączka, a domowy test ciążowy dał negatywny wynik, może być konieczna konsultacja z lekarzem.

Czy wiesz, że…?

Zaczyna się cud! Twoje maleństwo, drobne skupisko komórek, zanurza się w wyściółkę Twojej macicy i rozpoczyna dynamiczny wzrost.

Szybka wskazówka dla mam

Od samego początku Twoje dziecko rośnie i rozwija się, więc to, czym się odżywiasz, ma wpływ na jego rozwój. Każdego dnia koniecznie przyjmuj kwas foliowy (witamina B9) oraz witaminy prenatalne (B12, C, D, E) z zawartością wapnia i żelaza. Witaminy te sprawią, że Twoje maleństwo będzie miało ułatwiony start!

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: