A12_2

tydzień ciąży

15. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży

W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości małego grejpfruta i waży w granicach 48–71 gramów, a długość jego ciała wynosi od 10,4 do 11,4 cm. W tym tygodniu ustaleniu uległ wzór owłosienia Twojego dziecka. Bardzo cienkie, miękkie włoski, nazywane specjalistycznie lanugo, pojawiają się też na całym ciele maleństwa. Ten meszek chroni delikatną skórę przed płynem owodniowym.

Pora na włosy

W tym tygodniu ustaleniu uległ wzór owłosienia Twojego dziecka, ale nie ma gwarancji, że maleństwo urodzi się z bujną czupryną. Bardzo cienkie, miękkie włoski, nazywane specjalistycznie lanugo, pojawiają się też na całym ciele maleństwa. Ten meszek chroni delikatną skórę przed płynem owodniowym i zazwyczaj znika tuż przed lub po narodzinach.

Cienka skórka

Lanugo pokrywa cienką warstwę skóry, przez którą widać, jak naczynia krwionośne już transportują krew. Trwa rozwój ust i mięśni twarzy dziecka.  

Twoja ciąża w 15. tygodniu

Przypływ mocy

Wiele kobiet mówi, że w tym punkcie ciąży czują się pełne energii. Jeżeli należysz do tej szczęśliwej grupy, ciesz się tym stanem! Pójdź na spacer, zasadź trochę kwiatów lub zacznij planować pokój dziecka. 

Spuchnięte ręce, stopy i kostki

Takie spuchnięcie, czyli obrzęk, wynika ze zwiększonego przepływu krwi w ciele oraz nacisku Twojej powiększającej się macicy na żyły miedniczne. Łagodne ćwiczenia to doskonały sposób na powstrzymanie obrzęku, więc poświęć czas na spacer, pływanie lub zajęcia jogi. Jeżeli opuchlizna będzie widoczna na twarzy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Czy wiesz, że…?

Czas na włosy! W tym tygodniu układ włosów na skórze głowy ustala się na całe życie, a miękki meszek (nazywany lanugo) pokrywa ciało, chroniąc skórę dziecka przed płynem owodniowym.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: