A9_2

tydzień ciąży

12. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 12. tygodniu ciąży

W 12. tygodniu ciąży twoje dziecko osiąga rozmiar sporej moreli: waży między 8,5 a 14 gramów i mierzy nieco ponad 6 cm. Prawdziwie krytyczny okres dla rozwoju maleństwa niedługo minie i wykształcą się wszystkie części ciała, w tym narządy płciowe.
Maleńkie łoża paznokciowe dziecka wypuszczają też paznokcie. Wiele dzieci rodzi się z długimi paznokciami, które należy przyciąć zaraz po porodzie.

Ostre pazurki

Te maleńkie łoża paznokciowe wypuszczają paznokcie, więc miej w pogotowiu obcinacz. Wiele dzieci wręcz rodzi się z długimi paznokciami, które należy przyciąć wkrótce po porodzie. 

Wszystko na miejscu

 Prawdziwie krytyczny okres dla rozwoju Twojego maleństwa niedługo minie. Zanim upłynie ten tydzień, wykształcą się wszystkie części ciała; rozwiną się nawet narządy płciowe (chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby określić, czy nosisz pod sercem dziewczynkę, czy chłopca).  

Gasimy światło

 W 12. tygodniu powieki są już uformowane i zamkną się. Pozostaną zamknięte aż do zaawansowanego okresu w drugim trymestrze.

Twoja ciąża w 12. tygodniu

Nakarm mnie!

  Mniej więcej w tym tygodniu wiele kobiet stwierdza, że czuje, że „dziecko jest głodne”. Koniecznie odpowiednio się odżywiaj i stosuj zdrową dietę, ale nie musisz dosłownie „jeść za dwoje”. 

Co jest normalne, a co nie.

 W miarę jak objętość krwi zwiększa się w celu zapewnienia dziecku odpowiedniego odżywienia, możesz stwierdzić, że Twoje dziąsła stały się bardziej wrażliwe i krwawią podczas szczotkowania lub pielęgnacji nicią. Pomimo że może to wydawać się niepokojące, jest to zupełnie normalne.

Czy wiesz, że…?

Do końca tego tygodnia wszystkie krytyczne części i układy ciała utworzą się. Rozmiar ciała Twojego dziecka uległ także podwojeniu w ciągu ostatnich trzech tygodni! Chociaż narządy płciowe już się wykształciły, nadal jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy Maleństwo jest dziewczynką, czy chłopcem. Jego twarz przybrała również ludzki profil… do kogo będzie podobne?

Szybka wskazówka dla mam:

Gdy poranne nudności zaczną ustępować, koniecznie stosuj zrównoważoną dietę, obejmującą mięso, drób i ryby (białko), warzywa i owoce (witaminy i minerały), jak również nabiał (wapń wspomagający wzrost i rozwój Twojego dziecka). Pamiętaj: utarte powiedzenie, że musisz „jeść za dwoje” nie oznacza, że należy jeść dwa razy tyle!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: