A29_2

tydzień ciąży

32. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 32. tygodniu ciąży 

W 32. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości kapusty pekińskiej: waży w granicach 1,6 kg a 1,8 kg i po wyprostowaniu mierzy od ok. 43,2 do 45,7 cm.
Do tego tygodnia większość dzieci ustawiona jest już w pozycji głową w dół, czyli w ułożeniu podłużnym potylicowym. W idealnych warunkach dziecko powinno pozostać w tym położeniu aż do porodu. Jednak może jeszcze kilkakrotnie zmieniać ułożenie.

Wzloty i upadki

Do tego tygodnia większość dzieci ustawiona jest już w pozycji głową w dół, czyli w ułożeniu podłużnym potylicowym. W idealnych warunkach dziecko powinno pozostać w tym położeniu aż do porodu. Jednak może zmieniać ułożenie kilkakrotnie przed finałem.

Do pełna

Z ok. 0,95 litra płynu owodniowego w macicy w tej chwili dziecku jest relatywnie łatwo przekręcić się z pozycji głową w górę do ułożenia głową w dół. W ciągu kolejnych ośmiu tygodni objętość wód płodowych spadnie w miarę, jak dziecko będzie rosło.

Twoja ciąża w 32. tygodniu

Żeberka

Wyczuwanie ruchów dziecka jest cudownym doświadczeniem, jednak staje się mniej przyjemne, gdy jego stopa utknie pod Twoją klatką piersiową. Spróbuj położyć się na boku lub zmieniać pozycję, aby zachęcić maleństwo do przesunięcia się. 

Podwójna kontrola

Po dotarciu do 32. tygodnia większość lekarzy będzie chciała widzieć Cię u siebie co dwa tygodnie, a nie jak do tej pory, co miesiąc. Między innymi lekarz będzie wypatrywał oznak infekcji, przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego.

ABC porodu

Wizyta w szpitalu, gdzie masz zamiar rodzić, pozwoli Ci zobaczyć pomieszczenia, w których odbywa się poród i prowadzona jest opieka poporodowa, oraz zapoznać się z procedurami i dokumentacją rejestracji. Wiedza, gdzie się zwrócić i co zrobić, zawczasu zapobiegnie zamieszaniu w ostatniej minucie, gdy zaczniesz rodzić. Równie dobrze możesz rozplanować i przećwiczyć dwie różne trasy do szpitala.

Szkoła rodzenia

Aktywnie uczestnicz w zajęciach przygotowujących do porodu: zadawaj dużo pytań i swobodnie rozmawiaj o swoich nadziejach i obawach. Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego partnera, tak abyście oboje byli przygotowani na ten moment.

Czy wiesz, że…?

Skóra dziecka jest różowa i gładka dzięki tkance tłuszczowej. Maleństwo zaczyna wyglądać jak marzenie! Teraz, gdy jest ułożone głową w dół, przygotuj się na jego wielkie przyjście na świat!

Szybka wskazówka dla mam

Najwyższy czas zgłosić się na zajęcia szkoły rodzenia. Wraz z partnerem uzyskacie mnóstwo przydatnych informacji o porodzie i narodzinach, spotkacie inne pary oczekujące dziecka i dodacie sobie pewności siebie w kontekście tego wielkiego dnia.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: