Kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy i kopnięcia dziecka?

Jedną z najbardziej niezapomnianych chwil w czasie ciąży będzie prawdopodobnie ta, gdy poczujesz pierwsze delikatne „trzepotanie motylka” w brzuchu. Ten moment czasem określa się jako quickening – tj. odczuwanie po raz pierwszy ruchów dziecka w brzuchu. Warto wiedzieć, że dzieci zaczynają się poruszać zanim jeszcze sama jesteś w stanie to poczuć. Kiedy więc możesz poczuć ruchy swojego maleństwa i jakie to może wzbudzić w Tobie emocje? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym ekscytującym, przełomowym momencie ciąży i czego się spodziewać po takim pierwszym, emocjonującym doznaniu! Czym jest quickening w ciąży

Quickening ma dość prostą definicję i oznacza moment, w którym odczuwa się pierwsze ruchy dziecka. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ruchy płodu są o wiele bardziej rozbudowane i że Twój maluszek z pewnością wykonuje ich więcej, niż to się może na początku wydawać! Termin quickening odnosi się do momentu, w którym po raz pierwszy wyczuwasz ruchy, a nie do momentu, w którym po raz pierwszy zaczynają się one pojawiać. Twoje dziecko może zacząć poruszać się w macicy już od około 12. tygodnia ciąży, ale na tym wczesnym etapie prawdopodobnie nie będziesz świadoma żadnej aktywności maluszka. Ruchy płodu obejmują wszystkie formy jego aktywności w łonie, w tym wszystko to, co robi Twoje dziecko, zanim zdołasz poczuć jego ruchy.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Jak wcześnie możesz poczuć ruchy swojego dziecka?

Często zadawane pytanie dotyczące quickeningu w ciąży to „Kiedy zacznę czuć ruchy swojego dziecka?”. Możesz je poczuć w różnych momentach, ale jeśli to Twoja pierwsza ciąża, zazwyczaj są to okolice 18. tygodnia. Oczywiście każda mama jest inna, więc całkowicie normalne jest odczuwanie ruchów dziecka przed lub po 18. tygodniu ciąży. W przypadku drugiej ciąży istnieje szansa, że poczujesz jak Twoje maleństwo się porusza już około 16. tygodnia. Mają na to wpływ mięśnie macicy, które – po wcześniejszej ciąży – mogą być bardziej wrażliwe na ruchy dziecka. To może tłumaczyć, dlaczego objawy mogą być nieco inne w drugiej (i kolejnej) ciąży. Z tego powodu możesz zacząć odczuwać ruchy swojego maluszka nieco wcześniej, niż miało to miejsce podczas pierwszej ciąży. Należy także pamiętać, że poziom aktywności różni się u różnych dzieci. Jeśli Twój maluszek jest z natury bardziej spokojny, możliwe, że poczujesz jego pierwsze i kolejne ruchy nieco później. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Jakie to uczucie, gdy poczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Nie każdy zna termin quickening, ale być może słyszałaś o uczuciu, które wielu mamom przypomina „trzepotanie skrzydełek motylka w ciąży”. Jakie odczucia oprócz „trzepotania” towarzyszą pierwszym ruchom dziecka? Mogą się one różnić w zależności od osoby, ale najczęściej są opisywane jako:

  1. uczucie, jakby bąbelki powietrza pękały w Twoim brzuchu,

  2. delikatne stukanie,

  3. uczucie, jakby ryby pływały w Twoim brzuchu.

Niektóre kobiety opisują pierwsze ruchy dziecka jako uczucie przypominające burczenie w brzuchu, gdy jesteśmy głodni lub mamy wzdęcia. Z czasem jednak stają się one bardziej intensywne i łatwiej można je odróżnić od innych procesów zachodzących w naszym ciele. Wtedy możesz opisać ruchy dziecka jako:

  • stukanie,

  • delikatne pulsowanie,

  • migotanie,

  • delikatnie pękające bąbelki gazu,

  • lekkie skurcze mięśni,

  • lekkie turlanie lub przewroty.

Nie martw się, jeśli nie potrafisz rozszyfrować tego, co czujesz! Pierwsze odczuwalne ruchy dziecka będą subtelne, ale z czasem staną się mocniejsze i bardziej zauważalne.

W którym miejscu poczujesz trzepoczące ruchy dziecka?

Oczekując na moment, w którym poczujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, w Twojej głowie może pojawić się pytanie: gdzie w swojej macicy odczujesz te delikatne ruchy? Jak wcześniej wspomniano, zarówno czas, jak i dokładne miejsce, w którym poczujesz te „motylki”, może się różnić od doświadczeń innych mam. Ze względu na niewielki rozmiar Twojego maleństwa i położenie macicy, odczuwanie, gdy ono delikatnie trzepocze jak motylek we wczesnej fazie ciąży jest rzadkie. Około 12. tygodnia, kiedy zazwyczaj płód zaczyna się poruszać, Twoja macica znajduje się w dolnej części jamy brzusznej, blisko kości łonowej. Do około 20. tygodnia górna część macicy nadal nie sięga powyżej pępka! Ze względu na czasowe położenie macicy na tej wysokości, te pierwsze ruchy dziecka, a także kolejne poczujesz w dolnej części brzucha. Jeśli jeszcze nie poczułaś pierwszych ruchów dziecka przed 18. lub 20. tygodniem – bądź cierpliwa. Prawdopodobnie zaczniesz odczuwać ruchy płodu około 20–24. tygodnia, jednak mogą one być trudne do rozpoznania, gdyż Twoje maleństwo jest jeszcze bardzo małe. Najprawdopodobniej ruchy dziecka (nazywane quickening, jeśli odczuwasz je po raz pierwszy) poczujesz w dolnej części brzucha, blisko kości łonowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym na temat tego, czego można się spodziewać podczas wczesnych ruchów płodu.

Gdy już poczujesz pierwsze ruchy: kiedy dziecko zaczyna kopać?

Odczuwanie ruchów swojego dziecka w brzuchu musi być dla Ciebie niezwykle ekscytujące! To przypomnienie o tym, że Twoje dziecko rośnie i się rozwija, a także pełen emocji moment tworzenia więzi z Twoim maluszkiem. Po fazie quickeningu możesz zauważyć, że ruchy Twojego dziecka staną się coraz mocniejsze i częstsze. Kiedy Twoje maleństwo zacznie rosnąć (w okolicach początku trzeciego trymestru) prawdopodobnie zaczniesz odczuwać ruchy, które przypominają kopnięcia, uderzenia, a nawet salta! Około 28. tygodnia możesz być w stanie poczuć nawet 10 ruchów w ciągu dwóch godzin. Chociaż każde dziecko jest inne i Twój maluszek może zacząć się poruszać wcześniej lub później niż przedstawiono poniżej, oto tabelka, która ogólnie podsumowuje ruchy dziecka i jak one rozkładają się w czasie:

Rodzaj ruchuPrzybliżony czas?Co możesz poczuć
Wczesne ruchy płodu12. tydzieńNic
Quickening16–20. tydzieńDelikatne trzepotanie, lekkie stukanie, skurcze mięśni, pękanie bąbelków itp.
Delikatne ruchy płodu20–28. tydzieńDelikatne ruchy podobne do pierwszych ruchów dziecka
Kopnięcia i ogólne ruchyPowyżej 28. tygodniaMocniejsze ruchy, takie jak kopnięcia, szturchańce, uderzenia i salta

 

Jakie to uczucie, kiedy poczujesz, gdy Twoje dziecko kopie?

Nie bez powodu nazywane są kopnięciami! Gdy ruchy Twojego maluszka stają się mocniejsze i bardziej gwałtowne, mogą przypominać kopnięcia. Mówiąc, że „dziecko kopie”, często mamy na myśli mocne ruchy płodu i niekoniecznie oznacza to, że Twoje dziecko cały czas kopie (choć czasami tak właśnie jest!). Twoje maleństwo może mieć czkawkę, poruszać łokciami, zmieniać pozycje, odpychać się lub wykonywać inne ruchy. Gdy Twoje dziecko zacznie się częściej ruszać, zauważysz pewien schemat, którego możesz się nauczyć przewidywać. W tym czasie często zastanawiasz się, kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka lub zobaczyć je na zewnątrz, albo kiedy inne osoby mogą poczuć kopnięcia malucha. W miarę jak Twoje maleństwo rośnie, możesz zauważać na swoim brzuchu małe wgłębienia lub rozciągnięcia, gdy dziecko się porusza. Gdy będziesz w stanie poczuć jego ruchy, kładąc dłoń na brzuchu (prawdopodobnie w trzecim trymestrze), inni również będą mogli tego doświadczyć! Wystarczy poczekać na rozpoczęcie tego schematu i zawołać partnera lub rodzinę!

Porada

Jeśli jest dzień i od jakiegoś czasu nie czułaś ruchów swojego dziecka, może się okazać, że Twoje maleństwo ma drzemkę. Dzieci zwykle są mniej aktywne w ciągu dnia, a Twoje ruchy mogły ukołysać maluszka do snu! 
Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek obawy, powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem, który prowadzi Twoją ciążę.

Dlaczego dzieci kopią w łonie matki?

Poruszanie się jest ważną częścią rozwoju płodu. Ruch pomaga mu rosnąć i utrzymuje stawy, mięśnie oraz kości w dobrej kondycji. W szczególności pomocne są rozciąganie się i kopanie, które pomagają przygotować maluszka do życia poza brzuszkiem mamy. Pamiętaj, że niektóre dzieci są mniej aktywne od innych, więc możesz nie zawsze wyczuwać ich ruchy. Normalne jest również to, że rzadziej odczuwasz ruchy płodu, gdy dziecko kształtuje swój schemat snu lub gdy zbliża się termin porodu, ponieważ w brzuchu robi się ciasno! To niekoniecznie oznacza, że coś jest nie tak. Gdy rozpoczniesz trzeci trymestr możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, czy i kiedy zacząć liczyć kopnięcia, co może pomóc obserwować rozwój Twojego maluszka.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA W SKRÓCIE

Ponieważ ruchy płodu zaczynają się około 12. tygodnia ciąży, prawdopodobnie nie poczujesz ruchów swojego dziecka wcześniej. W naszym artykule omawiamy, kiedy możesz poczuć ruchy dziecka i czego możesz się spodziewać!

Podsumowanie

Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka w ciąży, określane jako quickening, to fascynujący, przełomowy moment, na który zapewne z niecierpliwością czekasz. Zgodnie z definicją, quickening pojawia się, gdy zaczynasz czuć pierwsze ruchy swojego maluszka, jednak Twoje dziecko porusza się już w Twojej macicy zanim jeszcze jesteś w stanie to poczuć! Gdy nadejdzie ten moment, zaczniesz odczuwać coraz częstsze i bardziej intensywne ruchy swojego maleństwa, ponieważ rośnie i staje się bardziej aktywne. Kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka? Każda ciąża jest inna, ale pierwsze ruchy odczujesz zazwyczaj około 18. tygodnia. Jeśli byłaś w ciąży wcześniej, mięśnie Twojej macicy mogą być nieco bardziej wrażliwe na ruch, więc możliwe jest, że to pierwsze uczucie pojawi się wcześniej, mniej więcej około 16. tygodnia. Może to jednak nastąpić wcześniej lub później i jest to normalne. Między 20. a 24. tygodniem ciąży prawdopodobnie zaczniesz odczuwać regularne ruchy, a wchodząc w trzeci trymestr, możesz spodziewać się kopnięć, szturchańców, rozciągnięć, czkawki i salt maluszka! Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące ruchów płodu, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Pierwsze ruchy dziecka często przypominają ruchy motylków trzepoczących skrzydełkami, a odczuwanie ich jest ekscytującą, przełomową chwilą podczas ciąży! Musisz wiedzieć, że te ruchy są pozytywnym sygnałem i szansą na nawiązanie więzi z dzieckiem, której oczekujesz.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych, takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG). Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i informacji na temat ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie