32 tydzień ciąży

32. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Do tego tygodnia większość dzieci ustawiona jest już w pozycji głową w dół, czyli w ułożeniu podłużnym potylicowym. W idealnych warunkach dziecko powinno pozostać w tym położeniu aż do porodu. Jednak może jeszcze kilkakrotnie zmieniać ułożenie.

Wzloty i upadki. Do tego tygodnia większość dzieci ustawiona jest już w pozycji głową w dół, czyli w ułożeniu podłużnym potylicowym. W idealnych warunkach dziecko powinno pozostać w tym położeniu aż do porodu. Jednak może zmieniać ułożenie kilkakrotnie przed finałem.

Do pełna. Z ok. 0,95 litra płynu owodniowego w macicy w tej chwili dziecku jest relatywnie łatwo przekręcić się z pozycji głową w górę do ułożenia głową w dół. W ciągu kolejnych ośmiu tygodni objętość wód płodowych spadnie w miarę, jak dziecko będzie rosło.

pregnancy week 32 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

32. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Żeberka. Wyczuwanie ruchów dziecka jest cudownym doświadczeniem, jednak staje się mniej przyjemne, gdy jego stopa utknie pod Twoją klatką piersiową. Spróbuj położyć się na boku lub zmieniać pozycję, aby zachęcić maleństwo do przesunięcia się.

Podwójna kontrola. Po dotarciu do 32. tygodnia większość lekarzy będzie chciała widzieć Cię u siebie co dwa tygodnie, a nie jak do tej pory, co miesiąc. Między innymi lekarz będzie wypatrywał oznak infekcji, przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego.

ABC porodu. Wizyta w szpitalu, gdzie masz zamiar rodzić, pozwoli Ci zobaczyć pomieszczenia, w których odbywa się poród i prowadzona jest opieka poporodowa, oraz zapoznać się z procedurami i dokumentacją rejestracji. Wiedza, gdzie się zwrócić i co zrobić, zawczasu zapobiegnie zamieszaniu w ostatniej minucie, gdy zaczniesz rodzić. Równie dobrze możesz rozplanować i przećwiczyć dwie różne trasy do szpitala.

Szkoła rodzenia. Aktywnie uczestnicz w zajęciach przygotowujących do porodu: zadawaj dużo pytań i swobodnie rozmawiaj o swoich nadziejach i obawach. Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego partnera, tak abyście oboje byli przygotowani na ten moment.

Czy wiesz, że…? Skóra dziecka jest różowa i gładka dzięki tkance tłuszczowej. Maleństwo zaczyna wyglądać jak marzenie! Teraz, gdy jest ułożone głową w dół, przygotuj się na jego wielkie przyjście na świat!

Szybka wskazówka dla mam. Najwyższy czas zgłosić się na zajęcia szkoły rodzenia. Wraz z partnerem uzyskacie mnóstwo przydatnych informacji o porodzie i narodzinach, spotkacie inne pary oczekujące dziecka i dodacie sobie pewności siebie w kontekście tego wielkiego dnia.

32 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Jeśli dziecko wciśnie stópkę pod Twoją klatkę piersiową, połóż się na boku lub zmieniaj pozycje.

  • Zwiększ częstotliwość wizyt u ginekologa do jednej na dwa tygodnie.

  • Przejdź się po szpitalu, w którym będziesz rodzić.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie