32 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko i jakie objawy mogą Ci towarzyszyć?

W 32. tygodniu ciąży i przez cały trzeci trymestr Twoją uwagę może pochłaniać wiele rzeczy! Oprócz zmian fizycznych i emocjonalnych, związanych z ciążą, jesteś również zajęta przygotowaniami do przyjścia na świat Waszego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju dziecka w 32. tygodniu ciąży, o objawach, które możesz u siebie zauważyć w tym czasie, a także o tym, jak radzić sobie z potencjalnymi niedogodnościami. Na koniec otrzymasz od nas kilka praktycznych porad na ten etap ciąży.

Najważniejsze informacje o dziecku w 32. tygodniu ciąży

Oto co warto wiedzieć i zrobić w 32. tygodniu ciąży:

  • Twoje dziecko może przyjąć pozycję głową w dół lub w nadchodzących tygodniach przygotowując się do porodu.

  • Twoje dziecko może mieć włosy na głowie, rzęsy, brwi i widoczne paznokcie u stóp.

  • 32 tydzień ciąży to czas, w którym warto nauczyć się rozpoznawać oznaki zbliżającego się porodu oraz zaplanować optymalną trasę do szpitala, żeby nie tracić nerwów gdy nadejdzie czas wyjazdu na porodówkę.

  • Warto upewnić się, że masz już wszystkie niezbędne rzeczy dla noworodka. Jeśli nie lub chcesz sprawdzić co warto przygotować - mamy dla Ciebie kilka rekomendacji!

  • Czy znalazłaś idealne imię dla swojego dziecka? Jeśli nie, znajdź inspirację, korzystając z naszego zabawnego Generatora Imion dla Dzieci.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży

W miarę zbliżania się terminu porodu Twoje maleństwo nadal rośnie i rozwija się, stając się małym człowiekiem, którego wkrótce poznasz. Kluczowe informacje o dziecku w 32. tygodniu ciąży:

  • Na tym etapie ciąży dziecko coraz bardziej przypomina noworodka, którego wkrótce poznasz. Jego rzęsy, brwi, a nawet włosy na głowie są już na swoim miejscu.

  • Maleństwo zaczęło niedawno zrzucać meszek płodowy, czyli delikatne włoski, które pokrywały ciało dziecka. Większość z nich zapewne już zniknęła, choć niektóre dzieci rodzą się z odrobiną meszku na ciele.

  • Jeśli spodziewasz się chłopca, jego jądra zaczęły już zstępować do moszny.

  • Twoje dziecko może teraz “stać na głowie” lub wkrótce przybierze tę pozycję; większość dzieci obraca się głową w dół na kilka tygodni przed porodem. Nie zdziw się jeśli mały akrobata zdecyduje się jeszcze kilka razy zmienić pozycję przed narodzinami. Gdy maleństwo się obraca, odczuwasz jego ruchy, a w 32. tygodniu ciąży (lub bliżej terminu porodu) możesz również odczuwać nacisk lub ruch w okolicy miednicy, gdy dziecko "opada" głębiej w miednicę.

  • Pod skórą dziecka tworzy się coraz więcej tłuszczu. Powoli zmienia to skórę dziecka z przezroczystej na obecną, nieprzezroczystą formę.

  • To nie wszystko: paznokcie u stóp dziecka rosną i są już widoczne. Przygotuj zatem nożyczki do paznokci dla dzieci - wkrótce będziesz musiała obcinać te maleńkie paznokcie!

Jeżeli jesteś w 32 tygodniu ciąży z bliźniętami, sprawdź nasz przewodnik po ciąży bliźniaczej tydzień po tygodniu.

32 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Zastanawiasz się, na który miesiąc przypada 32 tydzień w kalendarzu ciąży?

32 tydzień ciąży oznacza zazwyczaj, że jesteś w ósmym miesiącu.

Zależy to bowiem od sposobu podziału 40 tygodni ciąży na 9 miesięcy.

Wielkość dziecka w 32 tygodniu ciąży

Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży? Dziecko waży na tym etapie około 1,8 kg i mierzy około 28 cm od główki do pupy - jest wielkości kapusty pekińskiej! Jakie to urocze!

Jak wygląda dziecko w 32. tydzień ciąży?

Poniższa ilustracja pokazuje, jak może wyglądać i być ułożone dziecko w 32. tygodniu ciąży.

Twoje Ciało w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży możesz doświadczyć zmian w jamie ustnej, które mogą powodować pewien dyskomfort. Mogą to być:

  • Wrażliwe dziąsła. Jeśli Twoje dziąsła są bardziej wrażliwe, puchną lub krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania, warto przepłukać usta wodą z solą i używać miękkiej szczoteczki.

  • Luźniejsze zęby. Zmiany hormonalne mogą powodować rozluźnienie więzadeł w organizmie, a te same hormony mogą również wpływać na maleńkie więzadła trzymające zęby na miejscu. Gdy do tego dochodzi, zęby mogą wydawać się luźniejsze. Spokojnie: jest mało prawdopodobne, że stracisz ząb z tego powodu, a to uczucie zwykle znika po porodzie.

  • Afty. Możesz je mieć, ponieważ Twój układ odpornościowy pracuje na pełnych obrotach, aby usunąć zarazki z jamy ustnej. Dobra wiadomość jest taka, że afty zazwyczaj znikają po ciąży.

Warto pamiętać, że zmiany w jamie ustnej są normalne w 32 tygodniu ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą. Ważne jest, aby codziennie nitkować zęby, szczotkować je dwa razy dziennie i regularnie, co 6 miesięcy, uczęszczać na wizyty kontrolne u dentysty. Eksperci zalecają, aby wszelkie planowane zabiegi dentystyczne przeprowadzać w pierwszej połowie trzeciego trymestru (czyli właśnie teraz), jeśli nie zostały one wykonane w drugim trymestrze. Twój dentysta może także zalecić odłożenie wszelkich poważnych zabiegów dentystycznych na czas po porodzie.

32 tydzień ciąży: objawy, które może odczuwać przyszła mama

W 32 tygodniu ciąży możesz doświadczać następujących dolegliwości:

Skurcze nóg

Masz ostre, bolesne skurcze w łydkach w 32 tygodniu ciąży? Nie jesteś sama! Niestety, jest to powszechny objaw późnej ciąży (a zwłaszcza III trymestru). Nie wiadomo dokładnie, dlaczego te skurcze występują. Spróbuj rozciągać nogi przed snem. Jeśli doświadczysz skurczu, zginaj stopę w górę i do tyłu oraz masuj łydki w dół. To powinno pomóc. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sama - poproś partnera o pomoc.

Biegunka

To jeden z wielu dokuczliwych objawów, który doskwierać Ci może w 32 tygodniu ciąży lub na innym etapie ciąży. Jeśli tak się stanie, upewnij się, że pijesz dużo wody, aby pozostać nawodnioną. Czasami biegunka w ciąży może być również oznaką przedwczesnego porodu, więc jeśli zauważysz takie objawy jak skurcze brzucha, ucisk w miednicy, ból dolnej części pleców, regularne skurcze lub odpłynięcie wód w 32 tygodniu ciąży - z biegunką lub bez - skontaktuj się natychmiast ze swoim lekarzem.

„Mózg ciążowy”

Być może słyszałaś o tym zjawisku i zastanawiasz się, czy zapominalstwo i trudności z koncentracją są naprawdę spowodowane ciążą. Chociaż „mózg ciążowy” według lekarzy nie jest prawdziwym stanem medycznym, wiele kobiet doświadcza tych objawów. Jeżeli Tobie również zdarza się o czymś zapomnieć, spróbuj prowadzić listy rzeczy do zrobienia.

Jak duży jest brzuch w trzydziestym drugim tygodniu ciąży?

Chociaż każdy brzuch ciążowy jest inny, prawdopodobnie Twoja macica urosła w tym czasie do około połowy odległości między piersiami a pępkiem. Wysokość dna macicy w 32. tygodniu ciąży (odległość między kością łonową a szczytem macicy) może wynosić od około 30 do 34 centymetrów. Warto pamiętać, że w tym czasie dziecko waży około 1,8 kg, a jego wzrost wynosi około 42 cm (od czubka głowy do stóp).

32 tydzień ciąży: rzeczy do rozważenia

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć w 32. tygodniu ciąży:

  • Uważaj na objawy takie jak nagły przyrost wagi, uporczywe bóle głowy, zmiany w widzeniu, bóle w górnej części brzucha lub ramienia oraz obrzęki lub opuchlizna w 32. tygodniu ciąży, gdyż są to oznaki stanu przedrzucawkowego, związanego z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Na wszelki wypadek zapoznaj się z oznakami i objawami przedwczesnego porodu i dowiedz się, jaka jest różnica między skurczami porodowymi, a skurczami Braxtona Hicksa. Jeśli podejrzewasz, że Twoje objawy mogą oznaczać początek przedwczesnego porodu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Zaleci on metody, które mogą pomóc tego uniknąć, takie jak odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów lub leki, które mogą pomóc zatrzymać skurcze. W niektórych przypadkach zalecany może być pobyt w szpitalu.

  • Około 32 tygodnia ciąży lekarz może poprosić Cię o monitorowanie ruchów płodu, aby sprawdzić, czy nie nastąpił nagły wzrost lub spowolnienie ruchów. Zaleci on jeden z wielu sposobów na śledzenie ruchów dziecka, jak na przykład śledzenie, jak długo trwa doliczenie do 10 “kopnięć”. Do liczenia ruchów wybierz porę dnia, kiedy Twoje dziecko jest zazwyczaj aktywne (na przykład po posiłku).

  • Choć do końca ciąży pozostało jeszcze trochę czasu, w ostatnich tygodniach możesz mieć wiele na głowie. Zrób listę! A ponieważ pieluchy będą jednym z najczęściej używanych produktów po przyjściu Twojego maluszka na świat, sprawdź nasz przydatny przewodnik po rozmiarach i wadze pieluch.

Wskazówka dla partnerów 
Czy znasz i umiesz rozpoznać oznaki porodu? Warto dowiedzieć się, jakie objawy zwiastują rozpoczęcie porodu i wiedzieć, co należy zrobić, gdy ten moment nastąpi. Kwestie te omówić z Tobą może np. lekarz Twojej partnerki. Przygotowanie i wiedza na temat ciąży i porodu, może być pomocne zarówno dla Ciebie, jak i Twojej ciężarnej partnerki.

 

32 tydzień ciąży: Pytania do Twojego lekarza

Oto kilka pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi w 32 tygodniu ciąży lub w dowolnym momencie trzeciego trymestru:

  • Jakiej wydzieliny z pochwy mogę się spodziewać na tym etapie ciąży i kiedy powinnam skontaktować się z lekarzem?

  • Kiedy moje dziecko będzie w pełni rozwinięte?

  • Czy mogę się schylać w 32. tygodniu ciąży?

  • Czy będę musiała częściej odwiedzać lekarza w trzecim trymestrze? Czy rutynowe badania ciążowe obejmują USG w 32 tygodniu ciąży?

  • Jakich objawów nie powinno się ignorować w 32 tygodniu ciąży i czy są jakieś specjalne środki ostrożności, które powinnam podjąć w trzecim trymestrze ciąży?

  • Czy któreś z moich wcześniejszych komplikacji ciążowych mogą pojawić się ponownie tym razem?

  • Jakie są dostępne metody łagodzenia bólu podczas porodu i która z nich jest dla mnie zalecana?

32 tydzień ciąży: Twoja lista kontrolna

Poniższa lista kontrolna może okazać się pomocna w ostatnich tygodniach ciąży:

  • Jeśli przyjaciel lub bliska osoba organizuje dla Ciebie baby shower i planujesz przygotować listę prezentów, które byłyby dla Ciebie przydatne - jest to dobry moment, aby się tym zająć! Skorzystaj z naszej listy prezentów na baby shower, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

  • Zaopatrz się w brakujące rzeczy dla noworodka. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, możesz na przykład zaplanować pokój dziecięcy i zastanowić się, jak go udekorować.

  • Jeśli planujesz jechać na porodówkę samochodem, zróbcie próbny przejazd do szpitala w 32 tygodniu ciąży, aby sprawdzić, ile czasu zajmuje Wam dotarcie tam. Możesz również zaplanować alternatywne trasy na wypadek korków lub robót drogowych w dniu porodu.

  • Dowiedz się czy w Twoim szpitalu istnieje możliwość zapoznania się z oddziałem położniczym przed porodem. To dobra okazja, aby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej placówce i możliwościami, jakie oferuje.

Zapoznaj się z naszym wykresem śledzenia skurczów, aby dowiedzieć się, jak je mierzyć, gdy nadejdzie czas porodu.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych, takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG). Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i informacji na temat ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie