Niespokojny sen niemowlaka - Ruchy noworodka podczas snu

Trudno jest oprzeć się pokusie zaglądania do łóżeczka noworodka, żeby popatrzeć jak śpi, ale nie bądź zaskoczona, jeśli zamiast śpiącego jak aniołek niemowlaka, zobaczysz, że Twoje dziecko podryguje i macha rączkami i nóżkami.

Dlaczego niemowlę śpi niespokojnie? Nie ma powodu do obaw – gwałtowne ruchy podczas snu stanowią element normalnego rozwoju niemowlęcia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co się dzieje, kiedy Twoje dziecko śpi.

Jakie są przyczyny niespokojnego snu niemowlaka?

Czy dziecku coś się śni?

Kiedy obserwujemy ruchy dziecka podczas snu, mamy wrażenie, że ma fascynujący sen. Niemniej jednak, mimo że faza REM u niemowląt jest dłuższa, jest mało prawdopodobne, żeby niemowlęta śniły „prawdziwe” sny. Niemowlęta mają za mało doświadczeń, a ich mózgi nie są na tyle rozwinięte, żeby wymyślić scenariusze snu.

Rozciąganie

Pamiętaj, że dziecko w łonie przyzwyczaiło się do pozycji skulonej. Teraz, gdy jest już na świecie, uczy się ruszać kończynami i dlatego nieustannie się wierci i przemieszcza – jest to całkowicie normalne.

Rozwój układu nerwowego

Centralny układ nerwowy niemowlęcia nieustannie się rozwija, co oznacza, że noworodek nie ma całkowitej kontroli nad swoimi ruchami. Gdy dziecko podrośnie, będzie lepiej kontrolować kończyny i zacznie poruszać nimi w określonym celu – wtedy przypadkowe ruchy znikną.

Lekki sen

W tym wieku dzieci mają niezwykle lekki sen. Poza ruchami kończyn oraz wygięciami ciała obserwowanymi w czasie snu można zauważyć, że dziecko wykrzywia buzię, cmoka ustami, rusza powiekami, uśmiecha się, marszczy i dość łatwo się budzi. Może to powodować niespokojny sen.

Ile powinno spać dziecko - tabela snu niemowląt

Czas na obrót

Należy zawsze pamiętać, aby kłaść niemowlę w łóżeczku na plecach (pozwoli to znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej).

Dzieci w wieku od 4 do 7 miesięcy potrafią już obrócić się na brzuszek, ale nie jest to powód do obaw. Gdy dzieci nauczą się samodzielnie obracać, będą wybierać taką pozycję, w jakiej jest im najwygodniej.

A dlaczego niemowlę nie śpi w nocy lub często się wybudza? Niespokojny sen niemowlaka może mieć różne podłoże. Ruchy Twojego dziecka podczas snu wydają się dziwne, ale właśnie w ten sposób noworodki i niemowlęta uczą się kontrolować własne ciało. Niemniej jednak, jeśli uważasz, że Twoje dziecko za bardzo się wierci lub jego ruchy podczas snu sprawiają, że jest mu niewygodnie i nie może się wyspać, skontaktuj się z pediatrą. Spokojny sen dziecka w nocy oznacza lepszy wypoczynek dla każdego z domowników!

Zgoda na pliki cookie