Ile powinno spać dziecko? Tabela snu niemowląt

Ile snu potrzebuje małe dziecko? Jak stworzyć rutynę przed snem? To częste pytania rodziców szukających pomocy dotyczącej snu dziecka.

Poznaj wszystkie niezbędne informacje o śnie dziecka. Dowiedz się, ile godzin snu potrzebuje Twój maluch, jak pomóc mu lepiej spać, jak radzić sobie z koszmarami i lękami nocnymi oraz jak przejść z łóżeczka do łóżka dziecięcego. Sen jest kluczowy dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka, a spokojnie śpiący maluch to lepszy sen dla całej rodziny!

Ile snu potrzebuje małe dziecko?

Eksperci określili, ile snu potrzebuje dziecko. Zalecają, aby maluch spał około 10–12 godzin w nocy oraz miał jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia. Jednak każde dziecko jest wyjątkowe, dlatego Twój maluch może potrzebować trochę więcej lub mniej snu.

Sen dziecka w pierwszych dwóch latach życia zależy od wielu czynników, takich jak genetyka i temperament.

Zamiast patrzeć na zegarek, lepiej obserwować, jak długo śpi dziecko i jak się zachowuje. Jeśli maluch jest zmęczony lub drażliwy w ciągu dnia, może potrzebować wcześniejszego pójścia spać lub dodatkowej drzemki.

Podsumowanie

Małe dzieci potrzebują zwykle 10–12 godzin snu nocnego oraz drzemek w ciągu dnia. Każde dziecko jest jednak inne i ma swoje indywidualne potrzeby. Jeśli zauważysz, że maluch jest marudny lub senny w ciągu dnia, być może warto zwiększyć ilość snu.

Jak stworzyć rutynę przed snem dla małego dziecka

Stworzenie rutyny przed snem może znacząco poprawić jakość snu Twojego dziecka. Rutynę przed snem można wprowadzić już między 4. a 6. miesiącem życia. Jeśli to zadanie jest jeszcze przed Tobą, to idealny moment, aby zacząć.

Kluczem do stworzenia prostej rutyny przed snem jest utrzymanie spokoju i konsekwencji przed pójściem spać. Dzięki temu dziecko nauczy się rozpoznawać, że nadchodzi czas snu.

Rutyna przed snem pomaga dziecku się wyciszyć, co sprawia, że jest wystarczająco zrelaksowane, by zasnąć.

Oto kilka pomysłów, które możesz uwzględnić w rutynie przed snem:

  • Ciepła kąpiel

  • Czytanie bajki na dobranoc

  • Wspólne śpiewanie kołysanki

  • Cicha zabawa, np.powiedzenie „dobranoc” ulubionym zabawkom i położenie misia spać

A jak ubierać dziecko do snu? Zadbaj o wygodną piżamę odpowiednią do temperatury w pokoju.

Warto również:

  • unikać korzystania z urządzeń elektronicznych godzinę przed snem,

  • zaprzestać aktywnej zabawy i biegania,

  • przyciemnić światła w pokoju dziecka, a jeśli masz lampkę nocną, włączyć ją,

  • zasłonić zasłony,

  • włączyć kojącą muzykę lub biały szum ,

  • sprawdzić, czy temperatura w pokoju jest komfortowa dla dziecka,

  • upewnić się, czy coś nie przeszkadza dziecku – jeśli tak, przestaw przedmioty powodujące cienie mogące przestraszyć malucha, zamknij drzwi szafy lub zasłoń zasłony, aby pomóc dziecku poczuć się bezpiecznie.

Podsumowanie

Regularna rutyna przed snem ułatwia dziecku rozpoznanie, kiedy pora spać. Czytanie bajki, ciepła kąpiel, przyciemnienie świateł i spokojna zabawa to doskonałe elementy wieczornej rutyny.

Drzemki małego dziecka

Małe dzieci często potrzebują jednej lub dwóch drzemek dziennie. Każda z nich trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Pamiętaj, że potrzeby dotyczące drzemek Twojego dziecka mogą się zmieniać wraz z jego rozwojem. Już około 15. miesiąca życia połowa maluchów może potrzebować tylko jednej drzemki dziennie.

Stworzenie harmonogramu drzemek może pomóc Twojemu dziecku lepiej spać. Zacznij obserwować, kiedy Twój maluch staje się senny i śledź jego czas snu. Wkrótce zauważysz, o jakich porach dnia jest zmęczony. Śledź cykle snu dziecka, aby lepiej zaplanować drzemki. Sprawdź, kiedy dzieci przestają potrzebować drzemek , i dowiedz się więcej na ten temat.

Podsumowanie

Dla małych dzieci drzemki są kluczowe. Wiele z nich potrzebuje jednej lub dwóch drzemek dziennie, trwających od około jednej do dwóch godzin każda. Staraj się utrzymać stałe godziny drzemek, ale zwracaj uwagę na potrzeby malucha w miarę jego wzrostu. Z czasem dziecko może potrzebować mniej drzemek w ciągu dnia. Popołudniowy sen warto skrócić, aby maluch łatwiej zasypiał wieczorem.

Jak pomóc małemu dziecku lepiej spać

Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc dziecku lepiej spać, jest ustanowienie konsekwentnej rutyny snu. Traktuj pójście spać jak rytuał. Rutyna Twojego malucha może wyglądać tak:

  • Czas na kąpiel

  • Przebranie się w piżamę

  • Szczotkowanie zębów

  • Czytanie bajki z rodzicami

  • Zabranie ulubionej przytulanki lub kocyka do łóżka

  • Przyciemnienie świateł, szybki buziak i przytulenie od rodziców

Jeśli masz już ustaloną rutynę, możesz zauważyć, że Twój maluch staje się marudny lub drażliwy, gdy nie jest ona przestrzegana, na przykład podczas podróży.

Zdarza się, że rutyna przed snem zawodzi, a Twój uparty maluch nie chce zasnąć.

Może Twój mały nocny marek potrzebuje nieco kontroli nad swoją codzienną rutyną. Zaproponuj mu opcje: niech sam wybierze piżamę, opowieść na dobranoc lub spokojną muzykę do snu.

Maluch może również doświadczać trudności z zasypianiem, bo boi się ciemności lub odczuwa lęk separacyjny. W takim przypadku przeczytaj, jak pomóc mu przezwyciężyć problemy z zasypianiem .

Trening snu dla malucha pomoże Twojemu dziecku nauczyć się zasypiać samodzielnie. Dzięki temu przesypianie całej nocy bez potrzeby wołania Cię będzie możliwe.

Podsumowanie

Możesz wypróbować różne strategie, aby pomóc dziecku zasnąć i przespać noc bez wstawania z łóżka. Dzięki temu nie będzie musiało Cię szukać. Spokojna i stała rutyna przed snem może być pomocna. Warto także dać maluchowi możliwość wyboru w  wieczornym rytuale. Możesz spróbować też różnych technik treningu snu.

Jak ułożyć małe dziecko do snu

Położenie malucha spać to czasem nie lada wyzwanie. Przy tylu ekscytujących chwilach sen może być ostatnią rzeczą, którą ma w głowie Twoje dziecko.

Może Twój maluch właśnie nauczył się chodzić i teraz nie może się doczekać, żeby ćwiczyć. Jeśli w domu są goście lub dziecko ma nowe rodzeństwo, może nie chcieć przegapić szansy na zabawę.

Czasem maleństwo może być pełne energii przed snem, jeśli popołudniowa drzemka była za długa lub odbyła się zbyt późno.

Utrzymanie konsekwentnej rutyny przed snem to duży krok w kierunku zachęcenia malucha do zasypiania o odpowiedniej porze. Ustal, że pora snu to pora snu. Jeśli dziecko wstanie z łóżka, delikatnie je odprowadź i przypomnij, że to czas na sen we własnym łóżku.

Nie daj się namówić swojemu trzylatkowi na „jeszcze jedną” bajkę. Trzymaj się stałej rutyny, bo inaczej zachęcisz malucha do przesuwania granic kolejnej nocy.

Czasami, w zależności od przyczyny, wystarczy kilka dni, by maluch wrócił do swoich zwykłych nawyków snu.

Przeczytaj więcej o tym, jak układać dziecko do snu , aby uzyskać dodatkowe porady i wskazówki.

Podsumowanie

Maluchy czasem mają problemy z zasypianiem z różnych powodów. Dziecko może jeszcze nie być zmęczone, być zbyt podekscytowane, by zasnąć, lub bać się ciemności. Aby pomóc dziecku zasnąć, warto trzymać się stałej rutyny przed snem. Zachowaj stanowczość, aby maluch pozostał w łóżku, a jeśli boi się czegoś w pokoju, uspokój go. Dostosuj swoje podejście do przyczyny problemów i nie zapomnij o bezpiecznym układaniu dziecka do snu.

Przejście z łóżeczka do łóżka

Możesz się zastanawiać, kiedy przenieść dziecko z łóżeczka do łóżka. Nie ma sztywnych zasad, ale jeśli Twoje dziecko mierzy około 90 cm lub uważasz, że może wspiąć się nad szczebelki łóżeczka, to prawdopodobnie czas na zmianę. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą, aby uzyskać indywidualną poradę.

Po wprowadzeniu zmiany Twoje dziecko może czuć się nieswojo przez kilka pierwszych nocy. Możliwe, że będzie konieczne wypróbowanie metody treningu snu, takiej jak „obozowanie” w pokoju dziecka. To pomoże mu przyzwyczaić się do nowego miejsca do spania.

Technika ta polega na spaniu w śpiworze lub na materacu w pokoju dziecka. Z czasem, przez kilka nocy, przesuwasz się coraz dalej od łóżka malucha.

Aby zapobiec przypadkowemu wypadnięciu niemowlaka z łóżka, warto położyć materac na podłodze obok łóżka lub zamontować barierkę zabezpieczającą. To pierwsza noc dziecka w łóżku bez szczebelków, więc może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić!

Spróbuj uczynić z tego zabawne przeżycie. Dla wielu maluchów możliwość robienia tego, co „duże dzieci”, to frajda, więc przesiadka na łóżko dziecięce może być łatwiejsza, niż się wydaje.

Podsumowanie

Gdy Twój maluch osiągnie około 90 cm wzrostu, to znak, że czas przenieść go z łóżeczka do łóżka. Może będzie trzeba przenieść dziecko wcześniej, jeśli potrafi wspinać się nad szczebelki, nawet przy najniższym ustawieniu materaca. Aby zapobiec wypadnięciu malucha z łóżka, użyj barierki lub połóż materac na podłodze obok łóżka, co zapewni bezpieczne lądowanie w razie upadku.

Bezpieczeństwo snu dla małych dzieci

Zadbaj o bezpieczeństwo malucha w nocy, podejmując kilka środków ostrożności:

  • Sprawdź instrukcje producenta łóżeczka, jak obniżyć wysokość materaca w miarę, jak dziecko rośnie. Zrób to, zanim maluch będzie mógł wspiąć się nad szczebelki.

  • Nie zostawiaj w łóżeczku pluszaków ani poduszek. Maluch może ich użyć do wspinaczki.

  • Jeśli maluch wkrótce będzie w stanie wspiąć się nad szczebelki, przenieś go do łóżka dziecięcego, nawet gdy materac jest ustawiony na najniższym poziomie.

  • Aby uniknąć przypadkowego upadku na podłogę, połóż materac obok łóżka dziecka lub zamontuj barierkę zabezpieczającą.

  • Ustaw łóżeczko lub łóżko malucha z dala od okien i zasłon. Unikaj też bliskości przewodów elektrycznych i sznurków.

  • Zdejmij z łóżeczka wszystkie przedmioty ze sznurkami, takie jak karuzele, które mogą owinąć się wokół szyi niemowlęcia, jeśli będzie mogło ich dosięgnąć.

Podsumowanie

Bezpieczny sen dziecka jest bardzo ważny. Przenieś malucha do łóżka, zanim będzie w stanie wspiąć się nad szczebelki łóżeczka. Upewnij się, że miejsce do spania dziecka znajduje się z dala od przewodów. Jeśli dziecko nadal śpi w łóżeczku, zadbaj o to, aby nie było w nim zabawek ani poduszek. Mogą one posłużyć maluchowi do wspinaczki. Jeśli Twoje dziecko niedawno zaczęło spać w łóżku dziecięcym, warto pomyśleć o dodaniu barierki dla bezpieczeństwa. Alternatywnie obok łóżka można położyć materac, aby zapewnić dodatkową ochronę.

Koszmary i lęki nocne

Koszmary zdarzają się każdemu, ale dla malucha, który jeszcze nie rozumie, czym są sny, mogą być one naprawdę przerażające. Małe dziecko może obudzić się w środku nocy, w płaczu i strachu.

Gdy dziecko obudzi się po złym śnie i Cię zawoła, przytul je delikatnie i mów do niego cicho. Uspokój je i powiedz, że wszystko jest w porządku. Pozostań z nim, aż się uspokoi i zrelaksuje. Następnie połóż je z powrotem do snu.

Lęki nocne są jednak czymś innym. W ich przypadku zauważysz, że maluch może się kręcić w łóżku z szeroko otwartymi, przestraszonymi oczami. Może nie reagować na Twoje słowa. Podczas lęku nocnego dziecko nie jest ani w pełni obudzone, ani nie śni koszmaru.

Zaburzenia snu dzieci, takie jak lęki nocne, to zachowania występujące w trakcie głębokiego snu. Choć mogą wyglądać przerażająco, dziecko nie będzie ich pamiętać po przebudzeniu.

Obserwowanie dziecka podczas lęku nocnego może być trudne, zwłaszcza gdy nie możesz nic zrobić, by je uspokoić. Zachowaj spokój i bądź przy dziecku, aż wróci do normalnego snu.

Nie budź dziecka podczas lęku nocnego – to wprowadzi tylko zamieszanie i dezorientację. Najlepsze, co możesz zrobić, to upewnić się, że nie zrobi sobie krzywdy podczas wiercenia się. Obserwuj malucha, aż zaśnie, i pilnuj, by nie spadł z łóżka.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma lęki nocne o tej samej porze każdej nocy, spróbuj obudzić je 15–30 minut wcześniej. Może to pomóc zapobiec epizodom.

Lęk nocny zazwyczaj trwa od 5 do 15 minut. Po tym czasie dziecko szybko wraca do normalnego snu. Może jednak minąć nawet 30 minut, zanim w pełni się uspokoi. Dzieci z czasem wyrastają z lęków nocnych, więc nie ma się czym martwić.

Porozmawiaj z pediatrą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące lęków nocnych.

Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby poznać różnice między koszmarami u dzieci a lękami nocnymi:

 

 

 Koszmar

Lęk nocny

Jak to wygląda?

Dziecko budzi się po złym śnie, płaczące i przestraszone.

Dziecko może krzyczeć, płakać i wiercić się podczas snu. Może wyglądać na niespokojne, wzburzone lub czujne.

W jakim wieku zazwyczaj się pojawia?

Często zaczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa lub czasami później.

Może się zacząć w wieku 4 lub 5 lat, a nawet później.

Kiedy to się dzieje?

Koszmar zwykle występuje w drugiej połowie nocy.

Większość epizodów zaczyna się w ciągu dwóch godzin od zaśnięcia i trwa od około 5 do 15 minut. Wystąpienie epizodu może być bardziej prawdopodobne, jeśli dziecko ma gorączkę lub jego harmonogram snu został zakłócony.

Jak łatwo dziecko zasypia ponownie?

Dziecko może mieć trudności z ponownym zaśnięciem.

Po lęku nocnym dziecko szybko zasypia ponownie.

Czy dziecko pamięta doświadczenie?

Dziecko może pamiętać sen i nawet o nim mówić.

Dziecko nie będzie pamiętać epizodu.

Co możesz z tym zrobić?

Pociesz dziecko, jeśli miało koszmar. Spróbuj złagodzić wszelkie stresory w życiu dziecka. Nie pozwól mu oglądać telewizji przed snem, a bajki na dobranoc niech będą pozytywne.

Spróbuj kłaść dziecko spać nieco wcześniej, aby uniknąć przemęczenia.

Czy są jakieś długoterminowe problemy?

Porozmawiaj z pediatrą, jeśli maluch ma koszmary każdej nocy przez dłuższy czas.

Większość dzieci wyrasta z lęków nocnych, ale skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Podsumowanie

Wiele dzieci od czasu do czasu doświadcza koszmarów lub lęków nocnych. Koszmar to zły sen, z którego dziecko się budzi. Jeśli maluch Cię zawoła, pociesz go, aż będzie wystarczająco spokojny, by ponownie zasnąć. Lęk nocny może wyglądać przerażająco dla Ciebie, ale maluch nie będzie go pamiętać po przebudzeniu. Twoje dziecko prawdopodobnie z czasem wyrośnie z lęków nocnych.

 

Zgrzytanie zębami podczas snu

Czasami można zauważyć, że dziecko zgrzyta zębami lub zaciska szczękę, gdy śpi. To zjawisko zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Zgrzytanie zębami podczas snu – znane również jako bruksizm – jest dość powszechne u dzieci. Według ekspertów, nawet 2–3 na 10 dzieci może zgrzytać zębami lub zaciskać je podczas snu. Na szczęście większość dzieci z tego wyrasta.

Zgrzytanie zębami często występuje w czasie głębokiego snu lub gdy dziecko jest zestresowane. Warto wprowadzić wieczorne rytuały relaksacyjne, aby pomóc dziecku wyciszyć się przed snem.

Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z pediatrą lub dentystą dziecka, aby uzyskać fachową poradę.

Podsumowanie

Szacuje się, że około 20–30% dzieci zgrzyta zębami w pewnym momencie swojego życia. Zgrzytanie zębami może wystąpić, gdy dziecko jest w głębokim śnie lub pod wpływem stresu. Dzieci często wyrastają ze zgrzytania zębami, ale jeśli się martwisz, warto porozmawiać z dentystą o możliwych zagrożeniach i wpływie na zęby malucha.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma jednej najlepszej godziny snu dla dwulatka. Spróbuj ustalić taką, która najlepiej odpowiada Twojemu dziecku. Jeśli dziecko nie jest zmęczone przed snem, warto rozważyć zmianę czasu drzemek.

Podsumowanie

Małe dzieci potrzebują dużo snu, ponieważ to korzystnie wpływa na ich rozwój. Jednak – jak dobrze wiesz – uśpienie malucha to coś więcej niż tylko zgaszenie światła i powiedzenie „dobranoc”. Trudności z zasypianiem mogą wystąpić, gdy dziecko jest podekscytowane wydarzeniami z dnia lub gdy odczuwa lęk separacyjny.

Aby pomóc maluchowi zasnąć, warto wprowadzić stałą rutynę przed snem i stworzyć komfortowe warunki do spania. Ważne jest też, aby zachować stanowczość w kwestii godzin snu, co pomoże dziecku zrozumieć, że nadszedł czas na odpoczynek.

Może być konieczne dostosowanie harmonogramu snu dziecka. Zbyt duże zmęczenie lub jego brak mogą utrudniać zasypianie. W razie wątpliwości, ile snu potrzebuje niemowlę i w jakich godzinach, skonsultuj się z pediatrą.

To naprawdę wspaniałe, gdy dziecko potrafi samo zasnąć i spać spokojnie. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój maluch będziecie bardziej wypoczęci następnego dnia. Wytrzymaj – te nieprzespane noce związane z okresem niemowlęcym i dzieciństwem mogą wkrótce odejść w niepamięć!

Jak powstał ten artykuł Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie