Problemy z zasypianiem: co zrobic gdy dziecko ma problemy z zaśnięciem?

Wiele dzieci marudzi przed zaśnięciem i niechętnie kładzie się do łóżka. Rzadko' zdarza się, aby dziecko spało we własnym łóżku samo, bez zachęt i wypracowanego rytuału zasypiania. Jest kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z problemami z zasypianiem Twojego dziecka.'

Przygotowanie do snu nie powinno trwać zbyt długo

Aby zachęcić maluszka do położenia się do łóżka, wystarczy 30 minut. Jeśli przygotowania trwają dłużej lub są zbyt złożone, dzieci pobudzają się, zamiast się uspokoić.

Radzenie sobie z uderzaniem głową i kołysaniem się

Dzieci mogą używać rytmicznych powtarzalnych zachowań, aby pomóc sobie w zaśnięciu wieczorem lub podczas nocnych wybudzeń Najczęściej zdarza się to w pierwszym roku życia. Takie mocne uderzenia głową moga trwać od kilku minut do godziny, ale jest' mało prawdopodobne, że dziecko zrobi sobie krzywdę.

Oto' co możesz zrobić, aby było ciszej i łagodniej:

  • Odsuń łóżeczko od ściany.

  • Podłóż gumowe podkładki pod nogi łóżeczka, aby ograniczyć ruch i hałas. Podłóż pod łóżeczko gruby dywan.

  • Staraj się nie chodzić i nie zaglądać do dziecka. Twoja obecność może wzmocnić te zachowania i staną się narzędziem zwracania uwagi, zamiast uspokajania się.

Koszmary senne

Małe dzieci i przedszkolaki mogą śnić, kiedy tylko nauczą się mówić. Małe dzieci zwykle nie pamiętają swoich snów, nawet tych, z powodu których się obudziły. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często miewa koszmary, poproś lekarza o pomoc w ustaleniu źródła stresu.

Obawa przed rozdzieleniem

Kiedy przedszkolak jest zestresowany oddzieleniem od rodziców lub sypiał z rodzicami przez długi czas, spróbuj położyć materac na podłodze w swoim pokoju i dawaj dziecku nagrody za przesuwanie materaca bliżej w stronę jego pokoju.

Zgoda na pliki cookie