Ile pieluch dziennie zużywa noworodek?

Pieluszka to niezwykle ważna rzecz w życiu rodziny z małym dzieckiem, a dodatkowo znacząco wpływa na jakość jego snu w kilku obszarach. Dlaczego?

Otóż w pierwszych tygodniach życia częstą przyczyną kiepskiego snu malucha jest głód, a liczba i zawartość zużytych przez malca pieluszek jest jednym z głównych wyznaczników tego, czy maluch się najada. Noworodek powinien robić przynajmniej 3-4 kupki dziennie (zwykle częściej robią kupki dzieci karmione piersią, rzadziej dzieci karmione butelką), jednak może się też wypróżniać przy każdym karmieniu lub częściej, a to oznacza kilkanaście zużytych pieluszek na dobę. Maluch nie zwraca uwagi na to, czy jest dzień czy noc - każda pora jest odpowiednia, zwłaszcza jeśli właśnie zjadł posiłek. Dodatkowo od pierwszego tygodnia życia do około szóstego, malec powinien moczyć co najmniej 8 pieluszek dziennie. Czasem ciężko jest oszacować czy dziecko załatwiło swoją potrzebę do pieluchy, ze względu na bardzo niewielkie ilości moczu. W takim przypadku warto używać np. pieluszek z paskiem wyznaczającym nasiąknięcie pieluchy. Taki pasek znajdziemy m.in. w Pampers Premium Care. Jeśli dziecko w wieku od 7/8 doby życia do 6 tygodnia nie brudzi pieluszek, jest płaczliwe i źle śpi - to dobrze jest skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub pediatrą czy położną i zweryfikować kwestię jedzenia malucha i jego prawidłowego przybierania na wadze.

Po 6 tygodniu życia częstotliwość wypróżniania się, szczególnie u niemowląt karmionych piersią, ulega zmianie. Niektóre niemowlęta robią kupkę nawet raz na 7-10 dni i jeśli nie ma innych niepokojących objawów u dziecka, należy uznać to za sytuację zupełnie normalną. Mniej więcej w tym samym okresie, czyli około 2-3 miesiąca (choć niektóre dzieci znacznie później), maluchy mimo karmień nocnych mogą przestać robić w nocy kupkę i dalej tylko moczyć pieluszki. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że zawsze należy zmienić pieluszkę dziecku, jeśli jest ona zabrudzona kupką. Wszystko po to, żeby nie narazić malucha na odparzenia. Inaczej jest w przypadku samej zamoczonej pieluszki - jeśli jest ona dobrej jakości, to warto się zastanowić czy konieczna jest jej zmiana. Zwłaszcza, że większość dzieci mocno rozbudza się przy zmianie pieluchy, a w konsekwencji znacznie ciężej jest je uśpić. Przy pieluszkach najnowszej generacji, takich jak Pampers Premium Care, nie musimy przewijać malucha przy każdym karmieniu nocnym, a tym bardziej profilaktycznie, nawet jeśli pieluszka wydaje się pełna. Taki komfort dziecku daje bardzo wysoka chłonność pieluszek. Przy 2-3 karmieniach nocnych jest duża szansa, że maluch wyśpi się do rana w jednej pieluszce.

Pieluszki, szczególnie te nocne, których nie chcemy zmieniać co trzy godziny, powinny być dobrej jakości - inaczej będą przeciekać lub wilgoć i chłód z mokrej pieluszki maluch poczuje na swojej skórze. Pieluszka powinna być też dobrze dopasowana do wagi dziecka - za mała może nie chłonąć całkowicie, natomiast za duża może być po prostu nieszczelna.

Warto pamiętać, żeby pieluszkę zmieniać na chwilę przed snem, czyli przed każdą drzemką w ciągu dnia. Wówczas mamy większą pewność, że żaden dyskomfort nie obudzi malca. Po drzemce zmiana pieluszki jest konieczna tylko wtedy, kiedy jest ona zabrudzona lub przepełniona. Jeśli nie, to spokojnie możemy poczekać do kolejnego karmienia lub do momentu, kiedy maluch idzie spać.

Co jednak zrobić jeśli zmiana pieluszki w nocy jest konieczna? Pamiętajmy o kilku zasadach, które pozwolą zminimalizować ryzyko rozbudzenia dziecka:

  • Jeśli maluch śpi w otulaczu, nie trzeba całkowicie go rozpinać – najlepiej korzystać z otulaczy na suwak błyskawiczny, z możliwością odpinania od dołu. Zmieniamy wtedy spokojnie pieluszkę bez uwalniania rączek, a dziecko może dalej spać.

  • Nigdy nie włączajmy silnego światła podczas nocnego przewijania. Idealna będzie delikatna lampka bez widocznego dla malucha źródła światła.

  • Jeśli korzystamy z chusteczek nawilżających warto je najpierw rozgrzać w dłoniach (dostępne są też specjalne urządzenia podgrzewające chusteczki). Można także korzystać z chusteczek suchych, które czasem w zupełności wystarczą przy zmianie pieluchy, a nie rozbudzą dziecka.

  • Najlepiej jest przewijać dziecko tuż przed karmieniem nocnym lub po opróżnieniu przez malucha jednej piersi, a przed zaoferowaniem drugiej (lub w trakcie karmienia mlekiem modyfikowanym np. po zrobieniu kupki). Dzięki temu pomagamy maluchowi się wyciszyć i spokojnie zapaść ponownie w sen przy piersi lub butelce.

Napisane przez

SleepConcept

Zgoda na pliki cookie