Ile powinno spać Twoje dziecko?

Prawidłowe ilości snu są w życiu małego dziecka niezwykle ważne. Sen wpływa zarówno na jego rozwój, jak i zachowanie oraz samopoczucie. Pamiętając o tym, że nie ma dwóch identycznych niemowląt i, że każdy maluch ma inne potrzeby, warto poznać orientacyjną liczbę godzin i drzemek dziecka i zapewnić mu odpowiednią dawkę snu.

Wszyscy różnimy się od siebie i dotyczy to także niemowląt. Maluchy różnią się temperamentem, tempem rozwoju, apetytem , ale także zapotrzebowaniem na sen. To właśnie z tego powodu nie należy porównywać własnego malca do innych dzieci, a opowieści teściowej czy koleżanki, o tym jak spało ich dziecko w tym wieku, mogą być zupełnie nieadekwatne do sytuacji naszego malucha.

Ile śpi niemowlę?

Przede wszystkim warto obserwować dziecko, aby zrozumieć i zidentyfikować, jakie są jego faktyczne potrzeby w kontekście snu. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, o jakiej porze dnia dziecku zasypia się najłatwiej, ile czasu zwykle śpi podczas drzemek oraz jak długo śpi w nocy. Dzięki dobrej obserwacji będziemy w stanie stworzyć dla dziecka odpowiednie warunki do spania, w dopasowanych do niego porach.

Wówczas będziemy dążyć do tego, aby nasze dziecko spało wystarczającą dla niego ilość czasu, a nie do norm i  „książkowych wytycznych”, czyli tego, co dziecko według teorii powinno robić w tym wieku. Choć oczywiście warto poznać orientacyjne normy snu podane w widełkach. (patrz poniżej).

WYPRÓBUJ NASZE NARZĘDZIA ROZWOJOWE
kalkulator wzrostu i wagi dziecka Icon

Kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Dzięki naszemu prostemu narzędziu możesz śledzić wzrost, wagę i obwód głowy swojego dziecka oraz porównywać te dane ze średnimi pomiarami na siatkach centylowych.

What is your child*
To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Jak długo powinno spać dziecko?

Zdarza się, że rodzice zakładają, iż mniejsza ilość czasu snu dziecka wystarcza mu, ponieważ maluch nie pokazuje typowych oznak senności. To wyzwanie dotyczy najczęściej dzieci o żywiołowym temperamencie, które nie chcą tracić ani chwili zabawy na sen lub ciężko im się wyciszyć i zasnąć.

Istnieją też dzieci bardzo elastyczne i pogodne z natury, które łatwo przystosowują się do zastanej sytuacji i są w stanie funkcjonować przy mniejszej ilości snu niż potrzebuje ich mały organizm.

Tymczasem zbyt mała liczba godzin snu na dobę i skumulowane przemęczenie u dziecka mają duży wpływ na jego rozwój i zachowanie. Dzieci, które śpią za mało mogą być w ciągu dnia nie tylko marudne i zmęczone, ale także spora część z nich staje się nadaktywna w okresie dużego zmęczenia. Takie dzieci często dostają "łatkę" niegrzecznych lub nieposłusznych, podczas gdy są po prostu zwyczajnie niewyspane i potrzebują więcej snu.

Właśnie z tego powodu warto obserwować swoje dziecko nie tylko pod kątem oznak senności, ale także ogólnego samopoczucia. Dobrze jest pamiętać, że maluch, który dużo rozrabia, może po prostu jest przemęczony.

Ile drzemek w ciągu dnia potrzebuje niemowlę?

Pamiętajmy, że dzieci nie tylko mogą w różnym wieku mieć inną liczbę drzemek w ciągu dnia, ale ich sen dobowy może także różnorodnie się rozkładać. Co to oznacza? Otóż jedno dziecko będzie potrzebować więcej snu w dzień, a w nocy będzie spać krócej, natomiast inne na odwrót – będzie wolało spać nawet 12-13 godzin w nocy, za to w ciągu dnia liczba drzemek będzie niewielka.

Aby pomóc rodzicom odnaleźć orientacyjną ilość snu dla ich malucha, pomocne mogą stać się ogólne wytyczne, jak w tabeli poniżej. Należy pamiętać jednak, że są też dzieci o niższych lub wyższych zapotrzebowaniach na sen i o ile rozwijają się dobrze, są zdrowe i radosne, to nie jest to powód do zmartwień. Takie maluchy w poniższej tabeli będą szybciej lub wolniej się poruszać, nie dopasowując się idealnie do sugerowanego wieku.

Ile powinno spać dziecko – tabela snu

Wiek Ilość snu w dzień/Ilość drzemek w ciągu dnia lość snu w nocy Sen na dobę
0-1 miesięcy 5-7 godzin / 4-8 drzemek Ok. 11 godzin* 16-18 godzin
2-3 miesiące 4-5 godzin / 3-5 drzemek Ok. 11 godzin* 15-16 godzin
3-4 miesiące 3-4 godziny / 3-4 drzemki 10-12 godzin* 14-15 godzin
4-6 miesięcy 2,5-3,5 godziny / 2-3 drzemki 11-12 godzin** 14,5-15,5 godziny
6-9 miesięcy 2-3 godziny / 2-3 drzemki 11-12 godzin*** 14-15 godzin
9-12 miesięcy 2-2,5 godziny / 2 drzemki 11-12 godzin*** 14-14,5 godziny
12-18miesięcy 2-3 godziny / 1-2 drzemki 11-12 godzin 13,5-14,5 godziny
1,5 roku - 2,5 roku 1,5-2,5 godziny / 1 drzemka 11-12 godzin 12,5-13,5 godziny
2,5 roku -4 lata 0-1 godzina / 0-1 drzemka 11-12 godzin 11-13 godzin
4 lata+ Brak drzemek w dzień 11-12,5 godzin 11-12,5 godzin

* z pobudkami na jedzenie w nocy

** z 1-2 pobudkami w nocy na jedzenie

*** z 1 pobudką na karmienie lub bez karmienia

Napisane przez

SleepConcept

Zgoda na pliki cookie