Czy drzemki Twojego dziecka są za krótkie?

Drzemki malucha w ciągu dnia są niezwykle istotnym elementem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia malca. Rodzice często zastanawiają się, czy ich maluch nie śpi zbyt krótko, a jeśli tak, to jaka może być tego przyczyna i jak można ją wyeliminować. W materiale rozwiane zostają wszystkie wątpliwości rodziców na temat długości drzemek ich pociechy.

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka nocnych pobudek jest stosunkowo dużo, a rodzice, zanim maluch pojawił się na świecie, często przesypiali nie mniej niż 6 -7 godzin bez przerw. Ciężko jest więc przestawić się na nowy tryb. Oczywiście, zdarzają się przypadki dzieci, które śpią idealnie od urodzenia po 1,5, a nawet 2 godziny kilka razy dziennie i wówczas zmęczeni rodzice mają kiedy  się zregenerować. Jednak często niestety jest tak, że noworodek, sypia po kilka-kilkanaście minut jednorazowo lub w okolicy 4 miesiąca życia zaczyna wybudzać się po 30-45 minutach z każdej drzemki. Jeśli tak się dzieje, starszym niemowlętom można próbować wyregulować sen. Jak to zrobić? Oto nasze rady.

Czym są „krótkie drzemki”?

Z założenia za krótką drzemkę uznaje się sen krótszy niż 45-50 minut. Wynika to z faktu, że tyle trwa jeden pełny cykl snu u dziecka. Jeśli malec budzi się po jednym cyklu, to często nie wiemy, czy obudził się ponieważ nie umie przejść do kolejnego cyklu i spać dłużej (częste u maluchów poniżej 6 miesiąca życia), czy dlatego, że po prostu się wyspał.  Z wiekiem drzemki łączą się w dłuższe odcinki, co nie znaczy, że każda z nich musi trwać ponad godzinę, żeby nasz maluch był wypoczęty. Ostatnia drzemka w ciągu dnia zazwyczaj jest krótsza w stosunku do pozostałych.

Zwykle wystarczy tylko jedna długa drzemka dziennie (idealnie około 1,5-2 godziny), aby wszystkie pozostałe mogły być krótsze. Krótkie drzemki są normalne i nie trzeba się nimi zamartwiać, choć niestety czasem trudno je zaakceptować. Nie powinniśmy mieć powodów do zmartwień, jeśli po krótkiej drzemce nasz maluch jest zadowolony. W takiej sytuacji najlepiej jest częściej kłaść dziecko do spania. Jeśli jednak maluch śpi krótko przez wszystkie drzemki w ciągu dnia, mija 5-6 miesięcy od jego urodzenia, problem się nasila, a dziecko staje się marudne i wygląda na zmęczone, warto poszukać źródła problemu.

Co może powodować krótkie drzemki?

Można wyróżnić kilka istotnych czynników, przez które maluch może mieć krótkie drzemki w ciągu dnia. Są to:

  • Wiek – jak wspomniane zostało na początku artykułu, noworodki mają prawo spać krótko i wiele razy w ciągu dnia. Do 5-6 miesiąca życia krótkie drzemki są często wpisane w fizjologię snu dziecka. Dodatkowo w pewnym wieku, kiedy dziecko opuszcza kolejną drzemkę w ciągu dnia (na przykład kiedy przechodzi z dwóch drzemek na jedną), zmienia się jego plan dnia i dopóki nie ustabilizuje się nowa rutyna, malec może spać krócej podczas jednej z drzemek lub na obu.

  • Temperament – krótkie drzemki mogą być też cechą wrodzoną malca i są często domeną dzieci ruchliwych i wrażliwych. Te pierwsze nie chcą tracić ani chwili na sen, bo wszystko co je otacza jest niezwykle interesujące, te drugie natomiast mogą być wybudzone przez każdy najmniejszy szelest lub ruch.

  • Warunki do snu – jeśli maluch sypia w foteliku czy wózku, z którego już wyrasta lub w zbyt jasnym pomieszczeniu czy w czasie, kiedy starszy brat się bawi, to takie niekomfortowe warunku snu mogą skracać jego drzemki. Warto wtedy zadbać, aby maluch drzemał w wygodnym łóżeczku, całkowicie zaciemnionym i wyciszonym pokoju np. przy pomocy białego szumu oraz o optymalną temperaturę (ok. 20 stopni) i nawilżenie powietrza (40-60%), zarówno w dzień jak i w nocy.

  • Brak przewidywalności – małe dzieci uwielbiają stałość i rutynę. Im bardziej dni malucha podobne są do siebie, tym czuje się on bezpieczniej i zwykle lepiej śpi. Jeśli dziecko kładzione jest o różnych porach każdego dnia, ciężko będzie mu spać dłużej podczas drzemki. W przypadku dzieci starszych niż 6 miesięcy warto trzymać się stałych pór kładzenia spać, bo zegar biologiczny wbudowany w organizm malca, da mu znać, że jest to pora na dłuższy odpoczynek.

  • Nieodpowiedni rytm dnia – nawet jeśli rodzice stosują ramowy plan dnia, dziecko może krótko spać w dzień, ze względu na nieodpowiednio dopasowane drzemki do potrzeb snu i wieku naszego malucha. Warto wiedzieć, że maluch może spać krótko, zarówno wtedy kiedy jest położony na drzemkę zbyt wcześnie, ale też jeśli jest już przemęczony.

  • Umiejętność samodzielnego zasypiania – sen dłuższy niż 45-50 minut wymaga od dziecka umiejętności łączenia dwóch cykli snu ze sobą. W pewnym wieku część dzieci, która nie zasypia samodzielnie, będzie notorycznie robiła drzemki o długości 30-45 minut i żadne zmiany planu dnia, warunków czy rytuału tego nie zmienią. Jeśli dziecko regularnie sypia krótko w ciągu dnia lub śpi dłużej, ale tylko i wyłącznie na rękach, na piersi lub w wózku, to powodem pobudki po 45 minutach będzie właśnie brak umiejętności bardziej samodzielnego zasypiania.

Kiedy warto pracować nad drzemkami?

Przede wszystkim sama krótka drzemka nie powinna być powodem do zmartwienia, a jedynie fakt, że maluch ma po niej zły humor lub widać, że jest niewyspany. Wtedy warto włożyć odrobinę wysiłku i zastanowić się, co w tym przypadku wydaje się być kluczowym powodem takiego zachowania i zastosować odpowiednie rozwiązanie. Miejmy zawsze na uwadze, że dzieci poniżej 12-15 miesiąca życia, nawet kiedy są największymi "śpiochami", dopóki nie wejdą w tryb jednej drzemki w ciągu dnia, to będą, choćby sporadycznie, sypiać krótko w dzień. Nie ma w tym nic złego i nie należy się tym przejmować.

Napisane przez

SleepConcept
Zgoda na pliki cookie