Niemowle nie spi w nocy: 10 powodów, dla których noworodek nie chce spać

Nocne pobudki małego dziecka często towarzyszą młodym rodzicom przez pierwsze miesiące, a nawet lata życia malca. Co zrobić, gdy nasze dziecko budzi się w nocy zbyt często? Dlaczego Niemowle nie spi w nocy? Materiał opisuje dziesięć powodów, przez które dzieci najczęściej budzą się w nocy, wskazuje jak je zidentyfikować oraz gdzie szukać rozwiązania.

Bardzo rzadko zdarza się tak, że rodzice, którzy mają małe dzieci, mogą powiedzieć, że są wyspani. Maluchy, a zwłaszcza noworodki i niemowlęta, budzą się w nocy, a wraz z nimi często cała rodzina. W pewnym wieku jest to normalne, dlatego czasem powody pobudek nocnych wydają się oczywiste – karmienie czy przemoczona pieluszka. Jednak wielokrotnie rodzice „rwą sobie włosy z głowy”, próbując zrozumieć powody, dla których ich dziecko budziło się tak wiele razy ostatniej nocy.

Dlaczego dziecko nie chce spać w nocy?

W sytuacji, w której wciąż zastanawiamy się, dlaczego nasz maluch tak często wybudza się ze snu w nocy warto zastanowić się co może być realną przyczyną takiej pobudki. Poniżej zestawienie dziesięciu najczęstszych powodów, dla których dziecko będzie przerywać swój sen w nocy. Na szczęście, na wiele z nich możemy znaleźć sposób, a tym samym możemy zapobiec kolejnym nocnym pobudkom.

Głód

Noworodek nie śpi, gdy jest głodny. W pierwszych miesiącach życia dzieci często budzą się w nocy, aby po prostu zjeść, bez względu na to czy mowa o karmieniu piersią czy butelką. Zwykle karmienia nocne mogą być powodem pobudek do mniej więcej 7/8 miesiąca życia, ale zdarzają się dzieci, które także powyżej 9 miesiąca mogą potrzebować karmienia nocnego. Zwykle mówi się, że po 12 miesiącu życia maluchy nie muszą jeść w nocy. Należy także pamiętać, że po 6 miesiącu życia należy w odpowiedni sposób wprowadzić do diety malucha pokarmy stałe jako uzupełnienie diety mlecznej, żeby pobudki spowodowane głodem nie nasiliły się.

Brudna lub przemoczona pieluszka

Nie możemy nic poradzić na to, że maluch akurat w nocy zrobił kupkę. Istotne jest, że większość dzieci w pewnym okresie przestaje robić kupkę w nocy, nawet jeśli karmienia nocne są ciągle obecne. Niemniej, potrzeba siusiania w nocy zostanie, dlatego bez względu na wiek, w nocy warto korzystać z wysokiej jakości pieluszek, takich jak Pampers Premium Care. Dzięki temu możemy być pewni, że mimo iż pieluszka jest pełna, to maluch nie odczuwa dyskomfortu i wilgoci.

Nieodpowiednie warunki do spania

Należy pamiętać, że właściwe środowisko do spania to fundament do spokojnego snu malucha. Noworodek nie chce spać, gdy jest mu za ciepło lub za zimno. W pokoju nie powinno być za ciepło ani za zimno. Według większości źródeł idealna temperatura dla dziecka znajduje się pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. W wielu mieszkaniach jest znacznie cieplej, dlatego wówczas należy odpowiednio dostosować liczbę warstw ubrania malca do temperatury otoczenia. Miejsce do spania powinno być odpowiednio zaciemnione - zarówno w nocy, jak i podczas drzemek warto mieć zasłonięte okna w pokoju dziecka, bo mogą wydłużyć jego sen. Warto też upewnić się, że w pomieszczeniu, gdzie śpi maluch nie jest za głośno. Jeśli tak jest, można skorzystać z białego szumu, który idealnie wycisza głośniejsze dźwięki z otoczenia.

Ząbkowanie lub choroba

Dzieci w trakcie choroby, choćby niewiele im doskwierało, mogą częściej budzić się w nocy. Męcząca jest dla nich podwyższona temperatura, kaszel czy katar, ale także sytuacja, w której po prostu czują się gorzej niż normalnie. Tak samo wpływa na sen maluchów ząbkowanie - budzą się częściej i trudniej je uśpić. Nie jest to łatwy czas dla rodziców, ponieważ niemowlę będzie marudne w dzień, a w nocy nie pozwoli rodzicom odpocząć. Na szczęście, zarówno wyżynanie ząbków, jak i choroba, nie powinny zaburzać snu dziecka na dłużej niż kilka dni (zwykle od 7 do 10 dni).

Koszmary lub złe sny

Dzieci poniżej 1. roku życia zwykle nie budzą się z powodu nieprzyjemnych snów, ale już u starszych dzieci możemy obserwować takie zjawisko. Nasilać złe sny może przegrzewanie malucha, chodzenie spać zbyt późno lub mało snu na drzemkach w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę na te elementy, jeśli maluch budzi się w nocy z krzykiem.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

U noworodków i małych niemowląt sen często jest przerywany z powodu problemów z trawieniem. Maluchowi się odbija lub ulewa, ma refluks lub gazy. W miarę upływu tygodni, około 3 miesiąca życia, u większości dzieci problemy z trawieniem powinny same zanikać. Jeśli jednak widać, że dziecko dalej się męczy, warto zastanowić się, czy oprócz fizjologicznych i naturalnych problemów z karmieniem, dziecku nie dolegają poważniejsze dolegliwości spowodowane alergią, nietolerancją lub wrażliwością na pewne grupy pokarmowe. Niektóre dzieci w starszym wieku męczy refluks - nawet jeśli dziecku się nie ulewa, to pokarm może wracać do przewodu pokarmowego i wywoływać u malca uczucie zgagi. Dodatkowo alergie pokarmowe potrafią nasilać dolegliwości refluksowe oraz gastryczne. W takiej sytuacji warto udać się na konsultacje do odpowiedniego specjalisty np. alergologa lub gastroenterologa dziecięcego.

Dyskomfort fizyczny

Warto pamiętać, że dziecko może obudzić się, ponieważ przeszkadza mu fizyczny dyskomfort. Przy wrażliwym malcu nawet metka na pajacu może utrudniać sen. W wakacje natomiast powodem wielu nocnych pobudek są ugryzienia komarów. Szczególnym okresem są dni po szczepieniu, kiedy nasz maluch może czuć miejsce ukłucia i z tego powodu odczuwać dyskomfort. W miarę możliwości starajmy się dziecku pomóc przetrwać gorsze chwile i, jeśli to możliwe, wyeliminować przyczynę zakłócenia komfortu snu (np. wyciąć metkę, stosować repelenty na komary, używać moskitierę na czas snu dziecka).

Forma usypiania

Wiele maluchów zasypia w sposób wymagający obecności rodzica lub potrzebuje różnych rekwizytów do zaśnięcia np. butelki z mlekiem lub smoczka. O ile u wielu dzieci nie powoduje to problemów ze snem w nocy, to są maluchy, które w miarę upływu czasu i tego jak rosną, będą potrzebowały coraz bardziej samodzielnego zasypiania. Może okazać się, że tylko wtedy ich dalszy sen nocny będzie spokojny. Warto w takiej sytuacjiza, jeśli noworodek nie chce spać, stanowić się nad zmianą formy usypiania na inną, bardziej odpowiednią do wieku dziecka.

Nieodpowiedni plan dnia

Zarówno zbyt późna pora chodzenia spać, jak i za krótkie drzemki mogą powodować, że malec kładzie się do snu przemęczony i jest to bezpośrednią przyczyną jego częstych pobudek. Zbyt dużo lub zbyt długie drzemki w ciągu dnia też mogą prowadzić do nocnych pobudek i faktu, że malec długo nie zasypia. Należy bacznie obserwować dziecko, żeby uniknąć takich sytuacji. Jeśli maluch od dawna ma podobny plan dnia i nagle zaczyna się budzić w nocy, warto zastanowić się, czy nie przyszła już pora na jego modyfikację. Z kolei, jeśli dziecko opuściło drzemkę w ciągu dnia lub znacznie krócej śpi i zaczyna się budzić w nocy, to możemy podejrzewać, że jest przemęczone i jeśli chcemy poprawić komfort jego snu, należy dać mu możliwość odespania zmęczenia.

Skoki rozwojowe i regresje snu

W ciągu pierwszych 2 lat życia maluchy przechodzą przez wiele skoków rozwojowych i regresji snu (około 10 skoków oraz 3-4 regresje snu). W tym okresie niewiele możemy zrobić, żeby pomóc maluchowi spać lepiej - zbyt dużo nowych rzeczy pojawia się w jego życiu, zbyt wiele nowych umiejętności nabywa, a to wybudza go w nocy. Podczas problemów ze spaniem, które pojawiają się według kalendarza rozwoju naszego dziecka, należy postępować spokojnie i po prostu przeczekać gorsze chwile.

Napisane przez

SleepConcept

Zgoda na pliki cookie