A156

Wszystkie dzieci płaczą

Kiedy Twoje dziecko płacze, może Ci się wydawać, że robisz coś nie tak lub że możesz zrobić coś, co powstrzyma płacz. Niestety często tak nie jest. Układ nerwowy dzieci jest słabo rozwinięty i nie znają innego sposobu na uspokojenie się. Nerwowe dzieci w ruchliwych i głośnych domach płaczą zwykle więcej, ale wszystkie niemowlaki przechodzą przez kapryśny okres.

Pokołysz dziecko

Kapryśne dzieci, które mają kolkę, lubią, gdy się je kołysze, poklepuje, tańczy lub chodzi z nimi. Spróbuj więc którejkolwiek (lub wszystkich!) z tych technik, kiedy Twoje dziecko płacze. Nie rozpaczaj, jeśli te metody nie zadziałają od razu – to nie Twoja wina!

Nie trać nerwów

Ciągły płacz dziecka' może bardzo Cię zdenerwować. Niezależnie od tego, jak Cię zirytuje, nie potrząsaj dzieckiem! Jeśli zaczniesz się frustrować, denerwować lub czuć, jakbyś traciła kontrolę, połóż dziecko i zrób krótką przerwę. Potrząsanie niemowlakiem może spowodować krwawienie w mózgu, co prowadzi do trwałych uszkodzeń lub nawet śmierci. Nazywa się to „zespołem dziecka potrząsanego” i jest bardzo poważną dolegliwością. Więc gdy zaczynasz tracić panowanie, niech ktoś inny zajmie się dzieckiem, – będzie' to dobre dla Was obojga.