Kiedy niemowlę przesypia noc bez karmienia?

Twój maluch często budzi się w nocy głodny? Zastanawiasz się jak długo to potrwa i kiedy możesz zacząć zmniejszać liczbę nocnych karmień? Większość dzieci między 6 a 9 miesiącem życia osiąga dojrzałość fizjologiczną, która pozwala im na przesypianie całych nocy bez karmienia. Ten materiał pozwoli Ci zrozumieć potrzeby Twojego malca, a w konsekwencji zapanować nad problemem nieprzespanych nocy i dylematów związanych z karmieniem.

Przed przyjściem na świat malucha spodziewamy się, że w początkowym okresie naturalne będzie jego częste karmienie, włączając w to karmienia nocne. Noworodki mają małe brzuszki, a co za tym idzie nie są w stanie zjeść zbyt wiele podczas jednego karmienia. Dodatkowo dla wielu z nich pierwsze tygodnie karmienia są niezwykle męczące. Wynika to z faktu, że dziecko uczy się dopiero ssać, przez co nie zawsze najada się do syta, a to z kolei sprawia, że szybko domaga się kolejnej porcji.

Spora część dzieci karmionych piersią budzi się w nocy mniej więcej co 2,5-3 godziny, ale niektóre potrafią jeść częściej, szczególnie jeśli urodziły się przedwcześnie lub ważyły mniej niż średnio ważą noworodki po urodzeniu.

Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której nasz malec nie odzyskał jeszcze wagi urodzeniowej, to nawet gdyby chciał pospać dłużej, to większość lekarzy i położnych zalecać będzie jego budzenie w ciągu doby co 3 lub 4 godziny.

Jeśli dziecko będzie dobrze przybierać na wadze, to po kilku tygodniach możemy sobie zwykle pozwolić na wsłuchanie się w jego potrzeby i zaufanie mu w kwestii liczby koniecznych karmień.

Należy jednak pamiętać, że w pierwszych tygodniach przy karmieniu piersią zaleca się od 8 do 12 karmień na dobę – wszystko po to, aby prawidłowo zbudować u mamy laktację. Jeśli nasz maluch je rzadziej w nocy, zadbajmy o to, żeby w dzień jadł częściej.

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym - jeśli będą regularnie i często jadły w dzień coraz większe porcje mleka, w nocy mogą spokojnie spać w dłuższych odcinkach czasu.

Oczywiście, są dzieci, które już po 8-9 tygodniu życia są w stanie przesypiać większą część nocy, niemniej należy mieć świadomość, że jest to raczej rzadkość, a nie reguła i nie należy się martwić, dlaczego noworodek nie chce spać przez całą noc.

Więc kiedy nasz dziecko zacznie przesypiać noc?

Abyśmy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie  - kiedy nasz maluch zacznie przesypiać noc? - należy zrozumieć czym jest pojęcie snu nocnego w przypadku niemowląt i małych dzieci. Dzieci do 4-5 roku życia powinny w nocy spać minimum 10 godzin, a wiele maluchów potrzebuje około 11-12 godzin snu nocnego, aby być wypoczętym i dobrze funkcjonować w ciągu dnia.

Ile powinno spać dziecko – tabela snu

Kiedy zatem możemy liczyć na przespaną noc?

Większość dzieci zaczyna być fizjologicznie gotowa na przesypianie nocy bez karmienia pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Wówczas dziecko po pierwsze jest w stanie zjeść spore porcje mleka w ciągu dnia, a po drugie ma wprowadzone do diety pierwsze pokarmy stałe.

Zdarzają się maluchy, które będą potrzebować jednego karmienia nocnego powyżej 9 miesiąca życia. Nie należy karmień powyżej 9 miesiąca życia wiązać tylko z formą przyjmowania pokarmu, bo zarówno u maluchów karmionych butelką mlekiem modyfikowanym, jak i karmionych piersią może pojawić się potrzeba nocnego karmienia.

Głodnego malca nie da się "przyuczyć" do spania w nocy bez jedzenia, nawet jeśli dołożymy wszelkich starań. Dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia właściwie wszystkie zdrowo donoszone dzieci mogą już spać w nocy bez pobudek na karmienie, ponieważ nawet jeśli zjadły mniej w ciągu dnia, zmienia się ich fizjologia i gorszy apetyt jednego dnia nadrobią częstszymi lub obfitszymi karmieniami  dnia kolejnego.

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

Pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci same naturalnie w ciągu pierwszego roku życia będą redukować liczbę karmień nocnych. Część dzieci potrafi w drugim półroczu życia jeść w nocy nawet częściej niż w pierwszych miesiącach, bo tylko tak potrafią zasnąć, jeśli się przebudzą w nocy lub zbyt zaabsorbowane odkrywaniem świata nie jadły wystarczająco dużo lub często w dzień.

Jeśli karmienia nocne nam nie przeszkadzają, a karmimy naturalnie, to nie musimy ich eliminować. Wówczas możemy spokojnie poczekać aż maluch sam odstawi się od nocnych karmień. Musimy jednak mieć świadomość, że może to potrwać nawet 2-3 lata.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku należy zmniejszyć liczbę nocnych karmień w momencie, w którym pojawiają się u malucha pierwsze ząbki. Związane jest to z higieną jamy ustnej dziecka - niemycie zębów po nocnych karmieniach znacząco przyczynia się powstawania próchnicy u dzieci.

W takich przypadkach lub niezależnie od formy karmienia, gdy mamy poczucie, że częste karmienia nocne wpływają negatywnie na atmosferę rodzinną i zmęczenie mamy, warto zastanowić się jak zredukować karmień ich liczbę, a w odpowiednim wieku spróbować w ogóle je wyeliminować.

Jak możemy sprawić, aby dziecko mniej jadło w nocy?

Jak jednak to zrobić? W jaki sposób możemy sprawić, aby dziecko mniej jadło w nocy, a co za tym idzie rzadziej budziło się na karmienie?

  • Po pierwsze musimy zadbać o to, aby maluch odpowiednio często i dużo jadł w ciągu dnia. Tutaj bardzo duże znaczenie ma także regularność posiłków.

  • Po drugie nie zapominajmy, że mimo wprowadzenia pokarmów stałych po 6 miesiąca życia, dzieci niezmiennie potrzebują mleka w ciągu dnia i nie należy karmień dziennych eliminować.

  • Po trzecie jeśli widzimy, że maluch potrzebuje więcej mleka w butelce lub chciałby jeść z dwóch piersi przy jednym karmieniu – nie zabraniajmy mu tego. Jeśli zjada więcej niż inne dzieci w otoczeniu, to też nie jest powód do zmartwienia, bo przecież każdy maluch ma inne potrzeby.

  • Po czwarte pamiętajmy, że czasami powodem nocnej pobudki nie jest głód, a inna przyczyna. W tym przypadku powodem mogą być miedzy innymi sposób zasypiania malucha (czy zasypia na butelce lub piersi), jego rytm dnia (czy jest regularny i dopasowany do potrzeb dziecka według wieku), fakt, że ząbkuje lub przechodzi skok rozwojowy. W takich sytuacjach warto się zastanowić czy w jakiś inny sposób możemy malucha uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa w nocy.

Napisane przez

SleepConcept

Zgoda na pliki cookie