Dlaczego dzieci płaczą i jak uspokoić niemowlę?

Kiedy Twoje dziecko płacze, może Ci się wydawać, że robisz coś nie tak lub że możesz zrobić coś, co powstrzyma płacz. Niestety często tak nie jest. Układ nerwowy dzieci jest słabo rozwinięty i nie znają innego sposobu na uspokojenie się. Nerwowe dzieci w ruchliwych i głośnych domach płaczą zwykle więcej, ale wszystkie niemowlaki przechodzą przez kapryśny okres.

Kapryśne dzieci, które mają kolkę, lubią, gdy się je kołysze, poklepuje, tańczy lub chodzi z nimi. Spróbuj więc którejkolwiek (lub wszystkich!) z tych technik, kiedy Twoje dziecko płacze. Nie rozpaczaj, jeśli te metody nie zadziałają od razu – to nie Twoja wina!

Płacz: Jak komunikuje się Twoje dziecko?

Dzieci nie potrafią nam powiedzieć, czego potrzebują, więc fakt, że płaczą od godziny do czterech godzin dziennie jest zupełnie normalny. Twoim zadaniem jest odgadnąć powód, dla którego Twój maluszek płacze. To może być trudne, ale dasz radę. Zaufaj swoim umiejętnościom!

Z czasem nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu i płacz głodnego dziecka będzie dla Ciebie zupełnie inny niż płacz nieszczęśliwego dziecka. W końcu coraz łatwiej będzie Ci zrozumieć każdy sygnał (płacz) i to, jak uspokoić dziecko, nie będzie dla Ciebie żadną zagadką.

Dlaczego dzieci płaczą? 12 najczęstszych powodów płaczu dziecka

Oto kilka powodów, dla których Twoje dziecko może płakać:

 1. Pora na karmienie. Zwracaj uwagę na oznaki głodu, na przykład, kiedy dziecko zaczyna mlaskać, albo porusza rączkami w kierunku buźki.

 2. Zbyt ciepło lub zbyt zimno. Twój maluszek może płakać, ponieważ jest ubrany zbyt ciepło bądź zbyt lekko. Z zasady powinno się ubierać dziecku tyle warstw, ile sami na siebie nakładamy.

 3. Czas na zmianę pieluszki. Noworodki dosyć często robią siusiu i kupkę i mogą płakać, kiedy jest im niewygodnie, mokro lub kiedy czują się zabrudzone. Częsta zmiana pieluszki pozwoli uniknąć uczucia dyskomfortu i odparzeń. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci rozpoznać, że czas zmienić pieluszkę: Obserwuj wskaźnik wilgoci Powąchaj pieluszkę Wsuń palec do środka pieluszki i sprawdź, czy jest mokra Sprawdź czy pieluszka obwisa albo jest ciężka

 4. Zbyt dużo jedzenia lub refluks. Spróbuj odczekać dwie, dwie i pół godziny pomiędzy karmieniami, ponieważ przekarmienie jest źródłem dyskomfortu. Jeśli Twój maluszek często ulewa lub wymiotuje po posiłkach, możliwe że cierpi na chorobę refluksową przełyku (ang. GERD - gastroesophageal reflux disease). Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy: Częste ulewanie lub wymioty Grymaszenie po jedzeniu Utrata wagi albo brak przyrostu wagi

 5. Alergie i nietolerancje. Twój maluszek może mieć alergię na soję lub nietolerancję laktozy, które powodują dyskomfort. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz alergię lub nietolerancję pokarmową u swojego dziecka. Jeżeli karmisz piersią, lekarz może zalecić Ci odstawienie nabiału, kofeiny, potraw ostrych lub powodujących wzdęcia. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, a ma ono na przykład alergię na mleko sojowe, lekarz może zalecić zmianę mleka na hipoalergiczne.

 6. Ząbkowanie. Okres ząbkowania zazwyczaj rozpoczyna się około 3. lub 4. miesiąca życia i niestety może oznaczać ból. Masuj obolałe dziąsła maluszka palcem lub daj mu gryzak, by złagodzić ból.

 7. Gorączka. Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek może mieć gorączkę, użyj termometru, aby to potwierdzić. Temperatura mierzona w odbycie, wynosząca 38°C lub więcej, uważana jest za gorączkę. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: Twoje dziecko ma 2 miesiące lub mniej i ma temperaturę 38°C lub wyższą Twoje dziecko ma 3 do 6 miesięcy i ma temperaturę 38,3°C lub wyższą Twoje dziecko jest starsze niż 6 miesięcy i ma temperaturę 39,5°C lub wyższą

 8. Przebodźcowanie. Twoje dziecko może być przytłoczone, kiedy wokół dzieje się dużo rzeczy, na przykład na wyjeździe na wakacje albo kiedy przyjmujecie gości. Spróbuj oddalić się z nim w spokojne miejsce, dopóki nie będzie spokojne.

 9. Nuda. Dziecko, które płacze z nudów, łatwo jest uspokoić – spróbuj mu śpiewać lub nucić. Zmiana otoczenia, na przykład wyjście na spacer, również będzie pomocna.

 10. Zmęczenie. Niektóre dzieci płaczą przed zaśnięciem. Połóż dziecko na plecach w łóżeczku i odczekaj chwilę. Jeśli jest zmęczone, nie będzie nawet potrzebowało dużo czasu na zaśnięcie.

 11. Stres i potrzeba wyzwolenia stłumionej energii. Twój maluszek może czasami płakać bez wyraźnego powodu. Płacz może być sposobem na rozładowanie napięcia poprzez odcinanie się od świata lub wykorzystanie dodatkowej energii. Często po takim rozładowaniu napięcia, maluszek może wydawać się spokojniejszy i spać głębszym snem.

 12. Kolka. Częste napady niemożliwego do uspokojenia płaczu mogą pojawić się w okolicach 4. tygodnia życia i trwać do 3. lub 4. miesiąca życia. Jeśli to kolka, Twoje płaczące dziecko może podkurczać nogi i czerwienić się od ciągłego szlochania. Pomimo, że nikt nie jest do końca pewny, co powoduje płacz kolkowy, poniższe techniki mogą okazać się przydatne w ograniczaniu tego typu płaczu lub zapobieganiu mu.

Jak uspokoić płaczące niemowlę: 16 sposobów

W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej jest jak najszybciej reagować na jego płacz. Upewnia go to w tym, że jesteś w pobliżu i reagujesz na jego potrzeby. Wcale go w ten sposób nie rozpieszczasz. Szybkie reagowanie na płacz dziecka sprawi, że przestanie ono płakać, a w przyszłości będzie płakać mniej.

Kiedy znasz powód płaczu Twojego dziecka - na przykład gdy dziecko nie chce spać, jest głodne lub ma mokrą pieluszkę - łatwiej jest mu zaradzić. Czasami trzeba jednak spróbować kilku sposobów, aby uspokoić i pocieszyć płaczące dziecko. Metodą prób i błędów odkryjesz, co dobrze wpływa na Twojego maluszka.

Wypróbuj kilka uspokajających metod, aby odkryć te, które najlepiej pomogą Twojemu dziecku przestać płakać:

 1. Owiń dziecko kocykiem. Otulanie maluszka kocykiem może dać mu poczucie bezpieczeństwa. Około drugiego miesiąca życia dziecko zacznie próbować się obrócić – to znak, że powinniśmy przestać go owijać.

 2. Zabierz malucha do ciemniejszego pomieszczenia. To może zadziałać, kiedy jest przebodźcowany. Połóż dziecko na pleckach w łóżeczku w przyciemnionym lub ciemnym pokoju. Jeśli ma mniej niż dwa miesiące, możesz go wcześniej owinąć kocykiem.

 3. Wykąp dziecko w wannie. Ciepła woda może pomóc ukoić maluszka.

 4. Podnieś maluszka i pogłaskaj go po główce lub delikatnie poklep po pleckach.

 5. Spraw by mu się odbiło. Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek jest wzdęty po jedzeniu, dobrze będzie, jeśli odbije mu się po każdym karmieniu. Wypróbuj tych pozycji do odbicia niemowlaka: Ułoż dziecko na swojej klatce piersiowej, z jego podbródkiem na swoim ramieniu. Wesprzyj go jedną ręką i delikatnie poklepuj go po plecach drugą. Pamiętaj o położeniu na ramieniu śliniaczka, który zapobiegnie zabrudzeniu. Posadź dziecko na swoim udzie. Podtrzymuj mu główkę i klatkę jedną ręką, poklepując jego plecki drugą ręką. Ułóż dziecko na swoim udzie brzuszkiem do dołu. Podeprzyj jego główkę tak, by była wyżej niż jego klatka. Delikatnie klep go po pleckach.

 6. Połóż dziecko na swojej klatce piersiowej i weź kilka głębokich oddechów. Kontakt "skóra do skóry" może być bardzo miły dla maluszka.

 7. Włącz uspokajające dźwięki. Możesz też włączyć wiatrak, którego dźwięk przypomina biały szum. Takie dźwięki i wibracje mogą dać maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.

 8. Włącz spokojną muzykę. Być może Twoje dziecko zrelaksuje się przy kojących dźwiękach muzyki klasycznej.

 9. Śpiewaj lub mów do swojego dziecka. Twój głos może być uspokajający dla Twojego maluszka. Nawet jeśli nie masz najlepszego głosu, możesz spróbować zaśpiewać lub zanucić kołysankę.

 10. Kołysz swojego maluszka. Kołysanie bujanego fotela może przypominać dziecku ruch, który czuło w łonie. Możesz też kołysać dziecko w swoich ramionach.

 11. Ułóż dziecko w bujaczku. Może to zadziałać uspokajająco.

 12. Pójdź z maluszkiem na spacer. Ułóż go w wózku i przejdź się na spacer po okolicy lub do parku.

 13. Zabierz go na przejażdżkę samochodową. Ułóż dziecko w foteliku samochodowym i przejedź się po okolicy. Wibracje samochodu mogą pomóc maluszkowi się uspokoić.

 14. Noś dziecko w nosidełku. Umieść je w nosidełku i chodź po domu lub wyjdź z nim na spacer. Twoja bliskość i ruch pomogą dziecku poczuć się bezpiecznie.

 15. Pozwól dziecku ssać kciuk lub smoczek. Niektóre dzieci uspokajają się podczas ssania. Podawanie maleństwu smoczka może je uspokoić, gdy jeszcze nie pora na karmienie. Jeśli karmisz piersią, powinnaś odczekać ze smoczkiem, aż Twój maluszek skończy miesiąc. Jeśli dziecko nie chce lub nie lubi smoczka, to nie zmuszaj go do niego.

 16. Pozwól pobyć mu samemu w ciszy. Połóż dziecko na pleckach w łóżeczku i pozwól mu się wypłakać. Może być po prostu zmęczone. Niektóre dzieci nie mogą zasnąć, nie płacząc. Możesz nawet zauważyć, że Twoje dziecko zasypia szybciej, kiedy się wypłacze.

Rada dla rodziców: jak radzić sobie z płaczącym dzieckiem?

Płacz dziecka może przysporzyć Wam zmartwień, szczególnie wtedy, kiedy zdaje się, że nic nie pomaga maluszkowi. Być może wypróbowaliście już wszystkie sposoby, ale nadal nie możecie go uspokoić.

W takich momentach ważne jest, aby pamiętać o tym, by nie odbierać płaczu dziecka personalnie. Nie zrobiliście nic źle i nie jesteście złymi rodzicami. To normalne, że dzieci komunikują swoje potrzeby płaczem bądź płaczą po to, by rozładować napięcie.

Nie trać nerwów

Ciągły płacz dziecka' może bardzo Cię zdenerwować. Niezależnie od tego, jak Cię zirytuje, nie potrząsaj dzieckiem! Jeśli zaczniesz się frustrować, denerwować lub czuć, jakbyś traciła kontrolę, połóż dziecko i zrób krótką przerwę. Potrząsanie niemowlakiem może spowodować krwawienie w mózgu, co prowadzi do trwałych uszkodzeń lub nawet śmierci. Nazywa się to „zespołem dziecka potrząsanego” i jest bardzo poważną dolegliwością. Więc gdy zaczynasz tracić panowanie, niech ktoś inny zajmie się dzieckiem, – będzie' to dobre dla Was obojga.

Płacząc, dziecko próbuje zakomunikować, że jest głodne, niepewne, wzdęte, albo że jest mu niewygodnie. Zazwyczaj uda Ci się to rozszyfrować, ale czasami ciężko może być odgadnąć, o co chodzi maluszkowi i w jaki sposób mu pomóc. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego Twoje dziecko nie przestaje płakać, i poznaj 16 technik, które pomogą Ci uspokoić grymaśnego maluszka.

Płaczące dziecko - 6 strategii dla rodziców

Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zachować spokój, gdy Twoje dziecko płacze:

 1. Weź głęboki oddech i policz do 10

 2. Pozwól dziecku się wypłakać przez 10 do 15 minut

 3. Posłuchaj spokojnej muzyki

 4. Zadzwoń do przyjaciela lub członka rodziny, który zapewni Ci wsparcie emocjonalne. Możesz nawet poprosić o pomoc w opiece nad maluszkiem przez kilka godzin, by zapewnić sobie odpoczynek.

 5. Zajmij się obowiązkami domowymi, na przykład zmywaniem naczyń czy odkurzaniem. Dźwięk odkurzacza może przy okazji pomóc uspokoić się maluszkowi!

 6. Połóż dziecko w łóżeczku, zamknij drzwi i daj sobie około 10 min na ochłonięcie. Frustracja jest zupełnie normalna, ale nie możesz pozwolić jej wpływać na Twoje zachowanie. Nigdy nie powinno się potrząsać, uderzać, czy szarpać dziecka, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem mózgu i stanowić zagrożenie życia! Dlatego odejdź do innego pokoju, odpocznij chwilę i wróć do maluszka, kiedy ochłoniesz.

Cokolwiek robisz, upewnij się, że Twoje dziecko jest bezpieczne w łóżeczku lub kojcu, lub jest obserwowane przez partnera albo inną osobę dorosłą, gdy spędzasz trochę czasu w samotności.

Jeśli nic nie pomaga, albo jeśli podejrzewasz kolkę, zadzwoń do lekarza. Być może maluszek potrzebuje jego interwencji.

Płacz dziecka - Czesto zadawane pytania

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Istnieje wiele sposobów na uspokojenie dziecka. A oto kilka z nich, które warto wypróbować:

 • Kąpanie dziecka w wannie

 • Poklepywanie dziecka po pleckach

 • Odbijanie

 • Słuchanie relaksującej muzyki

 • Kołysanie dziecka

 • Śpiewanie dziecku

 • Noszenie dziecka w nosidełku

 • Dawanie dziecku smoczka, jeśli ma więcej niż roczek

Dlaczego Twój maluszek nagle zrobił się grymaśny?

Twój maluszek może być grymaśny przez:

 • Głód

 • Uczucie zbyt dużego zimna lub ciepła

 • Potrzebę zmiany pieluszki

 • Potrzebę odbicia

 • Ząbkowanie

 • Chorobę

 • Przebodźcowanie

 • Nudę

 • Uczucie niepewności

 • Kolkę

Zgoda na pliki cookie