A148

Gorączka oznacza, że organizm Twojego dziecka walczy z infekcją. Gorączka sama z siebie nie oznacza, że dziecko jest poważnie chore. Mała lub średnia gorączka jest częścią mechanizmu obronnego przeciw zwykłym chorobom dziecięcym.

Gorączka u niemowlaka

Gorączka u maluszka (młodszego niż 2 miesiące) nie może być lekceważona. Temperatura mierzona w pupce, wynosząca ponad 38°C uważana jest za podwyższoną. Nie jest zalecane używanie w tym wieku termometru dousznego.

Co możesz zrobić

Jeśli temperatura dziecka (młodszego niż 2 miesiące) jest podwyższona, zdejmij jedną warstwę ubrania i sprawdź jego temperaturę ponownie za 15 do 20 minut. Jeśli nie wróci w tym czasie do normalnego poziomu lub jeśli Twoje dziecko jest ospałe, nie je lub bardzo płacze, zadzwoń do lekarza.

Co powiedzieć lekarzowi

Powiedz mu, czy Twoje dziecko je prawidłowo, łatwo się budzi, jest rozdrażnione lub wykazuje inne objawy choroby. Wspomnij, czy dziecko chorowało na jakiekolwiek choroby w ciągu ostatniego tygodnia lub dwóch i czy ma jakieś przewlekłe problemy zdrowotne.

Gorączka u starszego dziecka

Ogólnie gorączka powyżej 39,4°C wskazuje na poważniejszą chorobę niż te, przy których gorączka nie przekracza 39,4°C, ale ważniejszym wskaźnikiem jest to, jak Twoje dziecko wygląda i jak się zachowuje.

Co możesz zrobić

Jeśli Twoje dziecko jest starsze niż 3 miesiące, możesz mu podać paracetamol, aby obniżyć gorączkę lub zmniejszyć dyskomfort. Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny. Letnie kąpiele także mogą obniżyć temperaturę dziecka pod warunkiem, że nie schłodzi się zbytnio i dziecko nie zacznie drżeć. Drżenie oznacza, że organizm podnosi temperaturę, co jest przeciwne do celu, który chcesz osiągnąć.

Co powiedzieć lekarzowi

Uważnie obserwuj temperaturę Twojego dziecka. Jeśli zaczniesz się martwić lub jeśli dziecko zacznie wyglądać na chore, zgłoś się do lekarza.