Ból żołądka u dzieci: Ból brzuszka u malucha

Dzieci często narzekają na ból brzucha – jest on powodem 5 do 10 procent wszystkich wizyt u lekarza lub na pogotowiu – ale rzadko okazuje się czymś poważnym.

W większości przypadków bóle brzucha powodowane są infekcją wirusową i znikają po kilku dniach. Badania z Indiana University pokazały, że tylko jedno lub dwoje ze stu dzieci cierpiało na dolegliwość na tyle poważną, żeby konieczna była specjalna terapia lub operacja.

Szukaj objawów

Istnieje jednak kilka objawów, o których należy powiedzieć lekarzowi, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wbrew intuicji poziom bólu niekoniecznie będzie najważniejszą kwestią. Gazy uwięzione w jelitach mogą spowodować nagłe, niemożliwe do uspokojenia krzyki u zwijającego się po podłodze dziecka, które nie ma temperatury, nie wymiotuje i odzyskuje zdrowie, relaksując się w ciepłej kąpieli. Niepokojące objawy, które mogą być związane z bardziej poważnymi problemami:

  • Narastający przez kilka godzin ból, przez który dziecko nie stoi prosto, nie porusza się i nie pozwala Ci dotknąć brzucha;

  • Ból podbrzusza związany z wysoką gorączką;

  • Wymiotowanie, szczególnie brązową, zieloną, żółtą substancją lub krwią;

  • Wzdęty brzuch: napięty i spuchnięty, bardziej wypukły niż zwykle;

  • Ból przy oddawaniu moczu;

  • Krew lub ropa w moczu lub ciemnoczerwony mocz oraz

  • ciemne, krwiste stolce, które wyglądają jak dżem porzeczkowy lub ropa w stolcu.

Jeśli Twoje dziecko ma któreś z powyższych objawów, powinnaś natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Nawracający ból brzucha

Jeśli nawracające bóle brzucha budzą dziecko w nocy i występują wraz z utratą wagi, może wskazywać to na przewlekłe zapalenie jelit.

Powracające narzekania, które pojawiają się tylko w stresujących sytuacjach (jak pójście do nowej szkoły lub żłobka albo wyprawa na wycieczkę) i nie towarzyszą im inne objawy, są sposobem wyrażenia zdenerwowania. Dziecko i sytuacja, a nie brzuszek, wymagają zbadania.

Ból i wysypka

Ból brzucha, któremu towarzyszy wysypka na pośladkach lub nogach, przypominająca siniaki, może być spowodowany dolegliwością zwaną chorobą Schonleina-Henocha. Mogłaś nigdy o niej nie słyszeć, ale jest zaskakująco powszechna. Nikt nie wie, co dokładne powoduje tę dolegliwość, ale zdaje się być związana z infekcją bakteryjną lub wirusową. Stan zapalny małych naczyń krwionośnych może prowadzić do krwawienia w skórze oraz jelitach i nerkach. Nie zagraża to życiu, ale Twój pediatra będzie chciał dokładnie obserwować dziecko w ciągu najbliższych dni.

Nadwrażliwość pokarmowa

Nadwrażliwość pokarmowa, w szczególności nietolerancja laktozy, może spowodować skurcze i gazy. Często (ale nie zawsze) jest związana z historią problemów z trawieniem mleka w rodzinie. Jeśli podejrzewasz, że to jest problem, wyeliminuj z diety mleko i produkty mleczne (lub pokarm, który podejrzewasz) na tydzień. Jeśli objawy znikną, wprowadź go ponownie. Jeśli symptomy powrócą po ponownym spożyciu mleka, porozmawiaj z lekarzem o przystosowaniu diety na potrzeby dziecka tak, aby otrzymywało wystarczającą ilość wapnia, przy wyeliminowaniu mleka.

Nietypowe przyczyny bólu brzucha

Zapalenie gardła

Może zaskoczyć Cię, że zapalenie gardła przebiega czasem bez jego bólu, ale z gorączką i bólem brzucha. Czasami u dziecka, u którego podejrzewano zapalenie wyrostka, może zostać zdiagnozowane zapalenie gardła.

Zakażenie układu moczowego i zapalenie płuc

Także może czasami wywołać ból brzucha. Pediatrzy badają próbki moczu i prześwietlają klatkę piersiową, jeśli nie są przekonani co do tego, że ból brzucha umiejscowiony jest w brzuchu. Bądź czujna na narzekania, które dotyczą też innych rejonów ciała, nawet jeśli głównym problemem jest brzuch.

Ufaj swojemu instynktowi

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest chore, skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli nie potrafisz dokładnie określić, co się dzieje.

Zgoda na pliki cookie