Szczepienia i procedury medyczne dla dzieci: radzenie sobie z igłami

Każde dziecko będzie prawdopodobnie musiało kiedyś przejść nieprzyjemny zabieg medyczny – szczepienie, pobranie krwi, zakładanie szwów, a nawet operację lub długotrwałą terapię. Istnieją sposoby, jak można pomóc dzieciom przetrwać te wydarzenia bez długotrwałej traumy, a może nawet wykorzystać te momenty do wpłynięcia na jego rozwój.

Porady dotyczące pomocy małym dzieciom i przedszkolakom

 • Zostań ze swoim dzieckiem Może więcej płakać, ale w dłuższej perspektywie lepiej się przystosuje, jeśli tam będziesz. Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie być na miejscu, zatrudnij kogoś innego, kto będzie wspierał Twoje dziecko. Uczucie opuszczenia jest gorsze od wszelkiego bólu fizycznego.

 • Wyjaśnij wydarzenie „Zacisną Ci opaskę na ramieniu, a potem poczujesz lekkie ukłucie”. Kłamanie na temat bólu, czasu trwania zabiegu lub innych spraw nie jest dobrym pomysłem. Brak zaufania prowadzi do większego stresu. Bardzo prosto powiedz dziecku, co musi zrobić: „Musisz trzymać ramię bez ruchu, aby mogli szybko skończyć. Możesz krzyczeć i płakać, ale nie ruszaj się”.

 • Nie mów rozwlekle. Długie wyjaśnienia i uzasadnienia tylko zdezorientują i przytłoczą małe dziecko. Przyczynę zabiegu objaśnij w najprostszy sposób: „Jeśli dostaniesz ten zastrzyk, to nie zachorujesz”.

 • Odwróć uwagę Opowiedz historyjkę lub użyj zabawki, aby odwrócić uwagę dziecka' od zabiegu.

 • Po wszystkim! Powiedz, kiedy jest po wszystkim i co będzie dalej. „Skończyliśmy, więc teraz możemy pójść na lody, jak obiecałam”. Przyznaj, że doświadczenie było trudne dla Twojego dziecka i daj mu znać, jak jesteś z niego dumna, że udało mu się przez to przebrnąć.

 • Stwórz zaufanie Unikaj straszenia dziecka zabiegiem medycznym i mówienia mu, że zły doktor albo pielęgniarka dadzą mu zastrzyk, jeśli będzie niegrzeczny. To wytwarza brak zaufania do lekarzy i powoduje, że dziecko nie rozumie, dlaczego oddajesz je takim złym ludziom.

 • Bądź rozsądna Daj dzieciom kontrolę, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań („W jakim kolorze chcesz bandaż?”), ale nigdy nie dawaj mu wyboru, kiedy nie ma takiej możliwości („Czy chcesz, żeby pan doktor zszył Ci ranę?”). Jeśli dziecko myśli, że ma wybór w kwestii zabiegu i jego życzenia zostaną zignorowane, uzna to za zdradę.

Porady dotyczące pomocy starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku szkolnym

 • Odpowiadaj na pytania Starszym dzieciom dobrze jest prosto wyjaśnić, dlaczego potrzebują zabiegu. Bądź gotowa odpowiedzieć na konkretne pytania.

 • Pozwól mu przejąć kontrolę Dzieci mogą być zainteresowane krwią, lecz mogą też się jej obawiać. Podążaj za dzieckiem: nie zmuszaj go ani nie zabraniaj. Warto dziecku wyjaśnić szczegóły zabiegu. Znajomość konkretnych szczegółów wydarzenia daje dzieciom wrażenie kontroli nad nim.

 • Zapoznaj się z zajęciami i książkami dotyczącymi przygotowania do hospitalizacji Jeśli dziecko czeka poważny zabieg lub długotrwałe leczenie, pomocne może być spotkanie i rozmowa z innymi dziećmi, które przez to przeszły.

 • Opowiadanie historii Dzieci lubią opowiadać „straszne” historie na temat tego, co przeszły. Słuchaj, ale nie daj się wciągnąć w przesadne wyolbrzymianie. Zwróć uwagę na to, jak wydobrzało i poradziło sobie oraz wskaż na wyleczoną ranę, blednącą bliznę i miejsce zastrzyku, po którym nie widać śladu. 

Pamiętaj, aby zachować opanowanie. To uczy Twoje dziecko, jak radzić sobie z tymi “strasznymi” sytuacjami i 'w końcu zacznie ono bardziej współpracować.

Zgoda na pliki cookie