Czym jest kolka u niemowlaka: objawy i sposoby na jej złagodzenie
Prawie każdy niemowlak — poczynając już od drugiego tygodnia życia— ma taki czas w ciągu dnia, kiedy jest rozgoryczony bez żadnego widocznego powodu. Czasem jednak typowe dla niemowlaków grymaszenie przemienia się w atak długiego płaczu, którego nie da się ukoić. Te szarpiące nerwy incydenty mogą sygnalizować, że niemowlę zmaga się z kolką. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat kolki, a także sposobów, które możesz wypróbować, by uspokoić swojego maluszka.
Co to jest kolka u niemowlaka?
Kolkę można opisać jako atak intensywnego, głośnego i niepocieszonego płaczu bez widocznej przyczyny, trwającego przez minimum trzy godziny dziennie, co najmniej trzy razy w tygodniu, przez trzy lub więcej tygodni z rzędu. Okresy wzmożonej płaczliwości rozpoczynają się zazwyczaj pomiędzy drugim a czwartym tygodniem życia niemowlaka i mogą następować w którymkolwiek momencie w dzień lub w nocy, często między godziną 18 a 24.
Kolki doświadcza około jedna piąta wszystkich niemowląt. Chłopcy i dziewczynki narażeni są na nią w równym stopniu, nie ma też różnicy jeśli chodzi o częstość występowania pomiędzy noworodkami karmionymi piersią, a mlekiem modyfikowanym. Ten mocny płacz najbardziej nasila się zazwyczaj w drugim i trzecim miesiącu życia, choć długość pojedynczych ataków kolki różni się u poszczególnych dzieci. Okres kolki przemija zazwyczaj do czasu ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia.
Co powoduje kolkę u noworodka?
Specjaliści nie mają pewności co do przyczyn kolki u noworodka, choć istnieje kilka teorii:
Układ pokarmowy dziecka wciąż się rozwija, co powoduje dyskomfort, który jest komunikowany przez niemowlę poprzez płacz.
Kwas refluksowy sprawia, że dziecko czuje się niekomfortowo.
Dziecko ma nadmierne gazy, co powoduje dyskomfort.
W okresie wczesnego niemowlęctwa dzieci mogą być nadmiernie stymulowane przez otoczenie, a wybuch płaczu następuje pod koniec dnia, gdy dziecko nie daje rady przetworzyć nadmiaru informacji.
Wyniki niektórych badań wskazują, że alergie pokarmowe (na alergeny, na które dziecko narażone jest poprzez przyjmowanie mleka matki czy mleka modyfikowanego) czy narażenie na dym tytoniowy mogą powodować kolkę.
Objawy kolki u noworodka
To naturalne, że każdy rodzic niepokoi się o prawidłowy rozwój noworodka, i stara się rozróżnić kolkę od zwykłego płaczu. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć kolkę, przekonaj się czy widzisz u niego niektóre z poniższych objawów kolki.
jak wygląda kolka u noworodka?
Dziecko prostuje nóżki lub podciąga je do brzuszka
Maluszek pręży się i wygina podczas płaczu
Dziecko wymachuje rączkami i nóżkami podczas płaczu
Podczas płaczu twarz dziecka jest czerwona lub zarumieniona
Niemowlę zaciska piąstki podczas płaczu
Dziecko wygląda jakby doskwierał mu ból
Niemowlę ma wzdęty brzuszek i wydala dużo gazów. Ten objaw kolki może wynikać z faktu, że płaczące dzieci połykają dużo powietrza, lub też gaz nie jest uwalniany w wystarczającym stopniu poprzez odbijanie po karmieniu.
Sposoby dzięki którym można zapobiec napadom kolkowego płaczu
Rodzice często czują się zdezorientowani i bezradni, nie wiedząc w jaki sposób mogą pomóc swojemu dziecku, gdy doskwiera mu kolka. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, dzięki którym można zapobiec napadom płaczu zanim się rozpoczną lub je ograniczyć.
jak poradzic sobie z kolka u niemowlaka?
Badania wykazały, że noszenie dziecka na rękach i zapewnienie dużej ilości kontaktu skóra przy skórze podczas pierwszych tygodni życia noworodka, może pomóc zminimalizować długość ataków płaczu, gdy niemowlę będzie trochę starsze.
Karm swojego maluszka, gdy sygnalizuje, że jest głodny, a nie o określonej porze.
Odbijaj dziecko po każdym karmieniu. Ułóż niemowlę na swoim ramieniu i lekko potrzyj jego plecy.
Daj dziecku smoczek, żeby go uspokoić zanim rozpocznie się atak płaczu.
Podczas karmienia piersią czy butelką, układaj dziecko jak najbardziej pionowo, aby nie dopuścić do połknięcia pęcherzyków powietrza.
Jeśli karmisz butelką i Twoje dziecko ma kolkę, zmień rodzaj butelki lub smoczka — może to pomóc zredukować ilość połykanego powietrza.
Jak uspokoić płaczące dziecko?
Jak uspokoić niemowlę? Gdy pojawia się atak płaczu, poniższe sposoby mogą pomóc ukoić objawy kolki u noworodka:
Kołysz niemowlę, by je uspokoić.
Zaproponuj dziecku smoczek — ssanie smoczka może pomóc mu się wyciszyć.
Skorzystaj z huśtawki niemowlęcej czy plecionej kołyski, gdyż delikatne kołysanie działa relaksująco.
Spaceruj z dzieckiem umieszczonym w nosidełku lub trzymaj je przytulone do klatki piersiowej. Zarówno ruch jak i bliski kontakt wpływają na niemowlę uspokajająco.
Ułóż dziecko na swoich kolanach, brzuszkiem do dołu i delikatnie masuj jego plecy.
Włącz cicho radio, wentylator lub odkurzacz, by ukoić dziecko „białym szumem”.
Zabierz je na przejażdżkę samochodem. Ruch i hałas mogą działać uspokajająco.
Wykąp niemowlę w ciepłej wodzie.
Spróbuj zapewnić mu trochę więcej spokoju, gdyż dziecko może czuć się przytłoczone lub nadmiernie pobudzone przez światła i hałas.
Pamiętaj, że od czasu do czasu Twoje maleństwo będzie płakać bez względu na to co robisz. Eksperymentuj z różnymi metodami; jeśli dany sposób nie przynosi efektu po tygodniu stosowania, wypróbuj inną metodę z naszej listy. Być może zauważysz, że do czasu, gdy przetestujesz większość pomysłów, Twoje dziecko wyrośnie z okresu kolek.
Radzenie sobie z kolką w roli rodzica
Kiedy Twojemu dziecku doskwiera kolka, miej na uwadze swój stan emocjonalny. Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolkę może być trudna i często sprawia, że rodzice czują się bezradni, niekompetentni i przede wszystkim bardzo zestresowani. Pamiętaj: nawet gdy czujesz się bardzo sfrustrowana, nigdy nie potrząsaj dziecka. Potrząsanie dziecka może doprowadzić do krwawienia wewnątrzczaszkowego, co może spowodować trwałe urazy, a nawet śmierć. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie kontrolować swojego zachowania i nie radzisz sobie z płaczem dziecka, poproś zaufaną dorosłą osobę, by popilnowała dziecka zanim dojdziesz do siebie. Jeśli jesteś sama z maleństwem, umieść je w łóżeczku lub innym bezpiecznym miejscu i wyjdź z pokoju na czas krótkiej przerwy.
Inne sposoby na radzenie sobie z niepokojem wywołanym przez ataki kolki u niemowlaka:
Przyjmij pomoc rodziny i przyjaciół i nie bój się o nią prosić, gdy ktoś z bliskich ma możliwość zaopiekować się na krótki czas Twoim maleństwem, zapewniając Ci tak bardzo potrzebną chwilę wytchnienia.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat sposobów na radzenie sobie z frustracją wynikającą z opieki nad często płaczącym dzieckiem.
Poszukaj innych porad i wskazówek na forach internetowych czy w lokalnych grupach zrzeszających matki, które przechodzą dokładnie przez to samo, co Ty.
Nie czuj się winna, gdy próbujesz ukoić dziecko. Wcale go tym nie rozpieszczasz. Poprzez przytulanie i uspokajanie go, próbujesz sprawić, by poczuło się lepiej.
Nie trać pozytywnego nastawienia. Ten trudny okres minie, a to, że Twój bobas cierpi na kolkę, wcale nie znaczy, że będzie w przyszłości trudnym dzieckiem.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza
Po wypróbowaniu niektórych z powyższych sposobów na łagodzenie ataków kolki, szybko przekonasz się, która metoda jest najbardziej skuteczna w Waszym przypadku. Jeśli jednak płacz nie ustępuje i nic nie przynosi ukojenia, to warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł potwierdzić, czy przewlekłe ataki płaczu spowodowane są kolką czy inną dolegliwością. Zasięgnij porady lekarza jeśli:
Dźwięk płaczu jest wysoki czy nietypowy.
Podczas płaczu usta czy skóra Twojego niemowlaka przybierają niebieskawy odcień.
Twoje dziecko często wymiotuje lub traci na wadze.
Twoje maleństwo ma biegunkę lub gdy zauważysz krew w jego kupce.
Twoje dziecko ma mniejszy apetyt lub liczba moczonych pieluch jest mniejsza niż wcześniej.
Mamo i Tato, w przeciwieństwie do tego, co czujecie, gdy Wasze dziecko zanosi się płaczem, robicie kawał dobrej roboty. Już wkrótce okres płaczliwości minie, więc nie miejcie wątpliwości co do tego, że doskonale sobie ze wszystkim poradzicie!
Przeczytaj więcej artykułów z mnóstwem pożytecznych informacji na temat pielęgnacji noworodka.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: