Pierwsza kąpiel noworodka: krok po kroku

Pierwsza kąpiel dziecka jest prawdziwie przełomowym momentem. Ale każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy już nadszedł na nią czas i gdzie oraz jak się za nią zabrać. Mycie śliskiego, wierzgającego – a czasami wrzeszczącego – niemowlęcia wymaga praktyki. Rozluźnij się więc, z czasem stanie się to prostsze, a dziecko wkrótce pokocha pluskanie się w wodzie.

Jak często powinno się kąpać dziecko?

W przypadku noworodków wystarczą prawdopodobnie dwa lub trzy razy w tygodniu, o ile obszar, do którego przylega pielucha jest dobrze wyczyszczony, a ręce i twarz są myte kilka razy dziennie. O ile się nie oplują lub nie narobią w pieluchę, noworodki za bardzo się nie brudzą.

W przypadku starszych dzieci kąpiel może mieć miejsce każdego dnia, gdyż często staje się ona częścią przygotowań do snu. Jest to świetna metoda, aby pomóc dziecku w zrelaksowaniu się i uspokojeniu na noc.

Mycie noworodka gąbką

Zanim kikut pępowinowy odpadnie (między 10 dniem a trzecim tygodniem po porodzie), najlepiej jest myć dziecko gąbką, aby uniknąć zamoczenia kikuta. Oto jak:

 • Połóż dziecko na miękkiej, płaskiej powierzchni (najlepiej na czystym ręczniku). W zasięgu ręki postaw miskę z ciepłą wodą i gąbkę lub ściereczkę do mycia.

 • Zawiń ciepło swoje dziecko i odsłaniaj po jednej kończynie, aby ją umyć.

 • Osusz skórę i przejdź do kolejnej kończyny.

 • Jeśli przypadkowo zamoczysz kikut pępowinowy, po prostu delikatnie osusz go ręcznikiem. (Sprawdź nasz artykuł na temat pielęgnacji pępowiny).

Duża kąpiel

Kiedy kikut pępowinowy już odpadnie, Twoje dziecko jest gotowe na prawdziwą kąpiel w wanience lub specjalnym wiaderku kąpielowym. Niezależnie od metody wyłóż dno ręcznikiem, aby było bardziej miękkie. Możesz też zechcieć mieć w pobliżu swojego partnera, aby pomógł Ci przytrzymać śliskiego malucha. Przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować, aby nie trzeba było niczego szukać w trakcie kąpieli.

Oto prosta lista:

 • Duży ręcznik z kapturem

 • Miękka ściereczka do mycia lub gąbka

 • Waciki

 • Dziecięce mydełko lub płyn kąpielowy

 • Szczotka lub grzebień dziecięcy

Aby skutecznie wykąpać dziecko, potrzebujesz jedynie około 5 centymetrów ciepłej wody. Spróbuj umieścić ciepłą ściereczkę do mycia na brzuszku dziecka, aby nie zmarzło.

Te wczesne kąpiele nie muszą być długie ani skomplikowane, ale muszą spełnić swój cel. Trzymaj swoje dziecko pewnie i delikatnie zmyj wszelki brud i naskórek, który zgromadził się na ciele. Musisz podeprzeć jego głowę i plecy, kiedy je kąpiesz. W trakcie kąpieli zwracaj szczególną uwagę na:

 • Okolice genitaliów i obszar przylegania pieluchy.

 • Dłonie i stopy. Sprawdź też miejsca pomiędzy palcami dłoni i stóp.

 • Fałdki skóry pod kolanami, na szyi i udach.

 • Twarz. Jeśli wokół oczu nagromadziły się jakieś drobiny, użyj do ich usunięcia wacika.

 • Pachy – mogą zgromadzić się tutaj kłaczki ze śpioszków.

 • Za uszami.

Dbanie o włosy i łóżeczko noworodka

Nie każde dziecko rodzi się z gęstą grzywą włosów, ale jeśli Twoje dziecko do takich należy, myj włosy w razie potrzeby delikatnym szamponem dla dzieci. Zwyczajnie nałóż kropelkę szamponu na włosy, delikatnie wmasuj go i zostaw na chwilę, a następnie spłucz. Włosy dziecka umyj na końcu, aby nie musiało leżeć w mydlanej wodzie.

Temperatura kąpieli dziecka

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa od Twojej. W wyniku tego woda do kąpieli, która wydaje się dla Ciebie odpowiednia, będzie dla niego zbyt gorąca. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź ją nadgarstkiem lub łokciem: Te obszary są bardziej wrażliwe na ciepło niż Twoja dłoń. Woda powinna wydawać się ciepła, ale nie gorąca!

Nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko będzie płakać podczas kilku pierwszych kąpieli. Reaguje ono w ten sposób na nieznane doznania. Pilnuj, żeby w pomieszczeniu było ciepło, temperatura wody była odpowiednia i uspokajaj dziecko, pieszcząc je i śpiewając mu. Szybko pokocha czas kąpieli.

Zgoda na pliki cookie