Kikut pępowiny – Pielęgnacja pępka noworodka i oznaki infekcji

Jadną z pierwszych ważnych umiejętności, jaką musi posiąść każdy świeżo upieczony rodzic jest pielęgnacja pępka noworodka. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o kikut pępowinowy, żebypozostał suchy dopóki nie odpadnie, jak rozpoznać objawy infekcji i w jakim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Czytaj dalej, żeby poznać odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Co to jest kikut pępowiny i kiedy odpada?

Pępekto pozostałość po pępowinie, przez którą w okresie płodowym dziecko otrzymywało od matki tlen i substancje odżywcze. Kiedy maluszek przychodzi na świat, pępowina zostaje odcięta i nałożona zostaje na to miejsce plastikowa klamra. Nie martw się, dziecku nie sprawi to bólu, ponieważ pępowina nie jest unerwiona.

Klamrę zdejmuje się zwykle po upływie 2 dni, gdy pozostałość po pępowinie nieco przyschnie i przestanie krwawić. Po zdjęciu klamry, na pępku Twojego malucha pozostanie mały kikut, który z czasem wysycha, kurczy się i twardnieje zmieniając kolor z żółtego na brązowo-czarny. Na pewno zastanawiasz się, po jakim czasie odpada kikut.

Kiedy odpada kikut pępowiny?

Otóż zwykle odpada on w ciągu dwóch tygodni od porodu, jeśli nie nastąpi to do tego czasu, należy skontaktować się z pediatrą.

Lekarz musi zbadać przyczynę nieprawidłowego gojenia się rany – w niektórych przypadkach przedłużanie się tego procesu może być spowodowane infekcją lub zaburzeniem funkcjonowania układu odpornościowego.

Po odpadnięciu kikuta pępek u noworodka będzie zaczerwieniony – jak świeżo zagojona skóra. Przez pewien czas może wyciekać z niego niewielka ilość krwistej wydzieliny, co jest zupełnie naturalne. Dbaj o to, żeby pępek maluszka był zupełnie suchy i czysty aż do czasu, gdy całkowicie się zagoi. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie nastąpi to w ciągu dwóch tygodni od odpadnięcia kikuta.

Jak dbać o pępek noworodka i jak czyścić kikut pępowinowy?

Przede wszystkim zadbaj, żeby skóra w tym miejscu była czysta i sucha. Czyszczenie pępkanajwygodniej jest połączyć ze zmianą pieluszki i myciem dziecka.

Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji pępka noworodka, których warto przestrzegać, żeby nie doszło do infekcji:

 • Dbaj o to, by kikut pępowiny był czysty i suchy. Eksperci zalecają "suchą pielęgnację kikuta", co oznacza, że nie powinien on być moczony ani smarowany żadną maścią. Dbaj o swobodny dopływ powietrza do rany, gdyż zakrywanie jej plastrem czy ciasnym ubrankiem utrudnia proces gojenia. Pewnie słyszałaś o tym, że pokolenie naszych mam i babć przemywało kikut spirytusem, jednak lekarze nie polecają już tej metody pielęgnacji. Jeśli masz jakiekolwiek związane z tym wątpliwości, poproś o radę Waszego pediatrę.

 • Zapobiegaj podrażnieniom. Staraj się nie dopuścić do tego, by pieluszki pocierały o kikut. W tym celu używaj pieluchy ze specjalnym wycięciem z przodu – tak zaprojektowane są na przykład pieluszki Pampers premium Care Możesz też odwinąć zwykłą pieluszkę pod pępkiem.

 • Sprawdź, czy nie ma oznak infekcji. Przezroczysty płyn sączący się z kikuta, kilka kropli krwi i małe strupki mogą być normalne, ale jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zapalenia pępka u noworodka lub jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, natychmiast poinformuj o tym lekarza.

 • Nie odrywaj kikuta. Pozwól, aby kikut pępowiny odpadł samoistnie, pod żadnym pozorem nie próbuj obrywać go na siłę, nawet jeśli kikut pępowiny jest już naderwany. Gdy będzie już wystarczająco suchy, sam odpadnie we właściwym momencie.

 • Nie ignoruj krwawienia. Kilka kropel krwi po odpadnięciu kikuta jest naturalnym objawem, jeśli jednak krwawienie jest silniejsze, skontaktuj się z pediatrą.

 • Nie próbuj zmieniać kształtu pępka. Dzieci rodzą się z „wklęsłymi” lub „wypukłymi” pępkami. Zdarza się, że rodzice próbują zmodyfikować kształt pępka różnymi sposobami, jednak lepiej tego nie robić, by nie zaszkodzić maluszkowi. Jeżeli niepokoi Cię kształt pępka Twojego dziecka lub jeśli podejrzewasz, że Twój maluch może cierpieć na przepuklinę pępkową, skonsultuj się z lekarzem.

Czy można kąpać noworodka z kikutem pępowinowym?

Dopóki kikut nie odpadnie, a pępek dziecka się nie zagoi, najlepiej przemywać dziecko zwilżoną gąbką, żeby uniknąć zamoczenia rany. Nie musisz tego robić codziennie, zazwyczaj wystarczy myć maleństwo dwa lub trzy razy w tygodniu. Kąpiel możesz połączyć z delikatnym czyszczeniem kikuta pępowiny.

Żeby umyć dziecko wilgotną gąbką, przygotuj wszystko, co będzie potrzebne, np.

 • miskę z ciepłą wodą

 • gąbkę

 • kosmetyk do kąpieli dla niemowląt

 • mokre waciki i gaziki

 • ręczniki

 • czystą pieluszkę i krem lub maść przeciw odparzeniom

 • ubranie.

Połóż dziecko na wyściełanej płaskiej powierzchni – np. na macie do przewijania umieszczonej na przewijaku lub na podłodze, na miękkim ręczniku, mając swoje przybory w zasięgu ręki. Podczas mycia dziecka nigdy nie zostawiaj go bez opieki.

Jeśli znajduje się ono na podwyższonej powierzchni jak np. przewijak, przez cały czas przytrzymuj maluszka ręką (jeśli przewijak zaopatrzony jest w pas bezpieczeńswta – zapnij go dla dodatkowej ochrony).

Przykryj malucha ręcznikiem, żeby nie było mu zimno, odsłaniając tylko te części ciała, które myjesz. Zacznij od twarzy dziecka, przetrzyj ją deliktanie mokrym wacikiem bez użycia mydła (żeby nie dostało się do oczu). Następnie dodaj do wody trochę emulsji myjącej i kontynuuj delikatne mycie reszty ciała, ze szczególnym uwzględnieniem fałdów skóry wokół szyi, uszu i okolic narządów płciowych.

Jeżeli chodzi o pielęgnację kikuta pępowiny i jego okolic, postępuj zgodnie ze wskazówkami wymienionymi we wcześniejszej części artykułu. Możesz użyć mokrego wacika lub gazika, uważając, by nie zamoczyć samego kikuta.

Jeżeli kikut pępowiny odpadł i rana zupełnie się zagoiła, śmiało możesz kąpać dziecko w wanience dla niemowląt lub umywalce.

WYPRÓBUJ NASZE NARZĘDZIA ROZWOJOWE
kalkulator wzrostu i wagi dziecka Icon

Kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Dzięki naszemu prostemu narzędziu możesz śledzić wzrost, wagę i obwód głowy swojego dziecka oraz porównywać te dane ze średnimi pomiarami na siatkach centylowych.

What is your child*
To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Zmiana pieluchy i ochrona kikuta pępowiny

Przeczytaj nasze porady dotyczące przewijania maluszka, pamiętając, że podczas pierwszych tygodni będziesz musiała zachować szczególną ostrożność, żeby chronić okolice kikuta pępowiny.

Jeżeli kikut jeszcze nie odpadł, użyj pieluszek ze specjalnym wycięciem lub odchyl górną część pieluszki, by zapobiec przedostawaniu się moczu do rany i by nie podrażniała jej sama pieluszka.

W przypadku okolic kikuta pępowiny postępuj zgodnie z wymienionymi powyżej wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji pępka. Do oczyszczenia skóry wokół kikuta możesz użyć mokrego wacika lub gazika, uważając, by go nie zmoczyć.

Objawy zapalenia pępka u noworodka

Choć przy prawidłowej pielęgnacji zakażenie kikuta pępowiny jest mało prawdopodobne, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, jeśli zauważysz poniższe niepokojące objawy u swojego dziecka:

 • żółta wydzielina ropna o nieprzyjemnym zapachu sącząca się z okolic kikuta

 • Zaczerwienienie skóry

 • Obrzęk w okolicy pępka

 • Płacz dziecka przy pielęgnacji kikuta

Po odpadnięciu kikutaw okolicy pępka możesz zauważyć delikatne krwawienie lub niewielką ilość przezroczystej lub żółtej wydzieliny. Samo krwawienie nie musi oznaczać, że pępek Twojego noworodka jest zainfekowany, ale jeśli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, poproś o poradę lekarza rodzinnego.

Przeczytaj nasz artykuł na temat pielęgnacji skóry noworodka i dowiedz się, co zrobić, żeby skóra Twojego maluszka była zawsze zdrowa i zadbana.

Zmiany chorobowe w okolicy pępka

Istnieją dwa schorzenia związane z pępowiną i obszarem pępka – porozmawiaj z lekarzem, jeżeli podejrzewasz, że któreś z nich może dotyczyć Twojego dziecka:

 • Ziarniniak pępka. Ziarniak może pojawić się po odpadnięciu kikuta – jest to niewielki, czerwony, wilgotny guzek zlokalizowany w okolicy pępka. Czasami widoczne bywa również podrażnienie otaczającej zmianę skóry czy obecność w jej obrębie kleistej wydzieliny. Prawdopodobnie zniknie on samoistnie po około tygodniu, ale jeśli to nie nastąpi, może wymagać usunięcia przez lekarza.

 • Przepuklina pępkowa. Jeśli zauważysz, że pępek Twojego dziecka wybrzusza się podczas płaczu, może to oznaczać, że cierpi ono na przepuklinę pępkową. Schorzenie to ma postać miękkiego guza w okolicy pępka, który uwypukla się przy płaczu dziecka. To wybrzuszenie najczęściej znika samoistnie gdy dziecko ma ok. 12 miesięcy.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Dbaj, by kikut był zawsze czysty i suchy. Używaj pieluszek ze specjalnym wycięciem lub odchyl górną część pieluszki, by zapobiec przedostawaniu się moczu do kikuta i aby nie podrażniała go sama pieluszka.

Podsumowanie

W ciągu kilku tygodni po narodzinach dziecka kikut pępowiny odpadnie samoistnie, odsłaniając uroczy pępek Twojego maluszka. Będzie to pamiątka długiej drogi jaką Twoje dziecko przebyło w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Ostrożnie zmieniaj pieluszki swojemu noworodkowi i wiedz, że możesz otrzymać prezenty i zniżki Pampers Club – pobierz naszą aplikację i sprawdź!

Jak powstał ten artykuł?

Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie