Dbanie o delikatną skórę niemowlaka

Skóra Twojego dziecka jest bardzo delikatna w pierwszych kilku miesiącach jego życia, gdy dopiero przystosowuje się do nowego środowiska, dlatego też pielęgnacja skóry noworodka jest tak ważna. Unikaj używania silnie działających produktów, które mogą ją podrażnić i upewnij się, że pierzesz wszystkie tkaniny w delikatnym środku piorącym, który jest odpowiedni do ubrań mających kontakt z delikatną skórą.

Zwracaj uwagę na częste dolegliwości skórne noworodka

Ciemieniucha, trądzik niemowlęcy i prosaki to zwykłe choroby skóry, które zwykle nie wymagają leczenia i najczęściej przechodzą same. Przy innych często spotykanych dolegliwościach, jak egzema i pieluszkowe zapalenie skóry, warto stosować specjalne kremy i emulsje. W sprawach związanych z pielęgnacją skóry noworodka najlepiej skonsultować się z lekarzem lub położną. Dzięki temu dowiesz się, jak najlepiej leczyć wszystkie dolegliwości.

Wskazówki od dermatologa

„Skóra noworodka jest chroniona przez specjalną, tłustą warstwę zwaną mazią płodową. Należy unikać używania kremów lub emulsji, zwłaszcza gdy na początku skóra dziecka trochę się łuszczy. To naturalny proces i nie ma potrzeby jej pocierania ani leczenia. Nie trzeba też codziennie kąpać dziecka. Wystarczy delikatnie umyć mu buzię, szyję, ręce i pupę, a później osuszyć je ręcznikiem.“ – radzi dr Tabi Leslie, dermatolog.

  • Prosaki to małe białe krostki, które pojawiają się na nosku, policzkach i brodzie dziecka. Ich przyczyną są nie w pełni działające gruczoły łojowe i potowe. To zupełnie normalna dolegliwość, która zwykle znika sama po kilku tygodniach.

  • Ciemieniucha to częsta, niegroźna choroba skóry, której znakiem rozpoznawczym są łuszczące się, woskowate strupki na skórze głowy maluszka. Mogą również pojawiać się na brwiach, powiekach, nosie i za uszami. Zwróć się do lekarza, który zaleci najlepszą metodę leczenia – taka kuracja może obejmować stosowanie specjalnego szamponu, oliwki dla niemowląt lub kremu.

  • Egzema często pojawia się w fałdkach skóry niemowlaka i zwykle nie występuje wcześniej niż wtedy, gdy dziecko ma co najmniej kilka tygodni. Należy zwracać uwagę na takie objawy jak przesuszona skóra i zapobiegać im. Do mycia dziecka używaj delikatnego żelu nawilżającego. Pomoże również specjalny balsam nawilżający po kąpieli, ale warto zasięgnąć porady lekarza, aby poznać najlepszy sposób leczenia tej dolegliwości.

  • Pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane kontaktem moczu i kału ze skórą dziecka. Dlatego należy zmieniać pieluszkę, gdy tylko jest to konieczne, aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry, które nieleczone może spowodować jej stan zapalny i sprawiać dziecku ból. Warto również każdego dnia zdjąć dziecku pieluszkę na jakiś czas, aby jego skóra mogła oddychać.

Kąpanie dziecka

Dla odpowiedniej pielęgnacji skóry noworodka bardzo ważna jest kąpiel. Zanim zaczniesz kąpać dziecko, odpowiednio przygotuj łazienkę, a także czystą pieluszkę i śpioszki, które później założysz maluszkowi. Zadbaj o to, by wszystkie niezbędne rzeczy były pod ręką i upewnij się, że w łazience jest ciepło. Oprócz wanienki będziesz potrzebować duży miękki ręcznik i czystą wodę – mydła i szampony mogą podrażnić skórę maluszka. Niektóre niemowlęta uwielbiają przebywać w ciepłej wodzie – inne potrzebują trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych doznań. Wielu rodziców odkryło, że mówienie do maluszka lub śpiewanie mu piosenek pomaga uspokoić go w trakcie pierwszych kąpieli.

Mniej więcej przez pierwszy tydzień możesz stwierdzić, że łatwiej jest umyć maluszka, zaczynając od jego główki, a kończąc na paluszkach u nóg. Użyj ciepłej, wilgotnej myjki lub flanelowej pieluszki. Zacznij od wytarcia jego oczu, uszu i ust, a później przejdź dalej. Staraj się nie trzeć zbyt mocno, bo możesz usunąć naturalne substancje oczyszczające, wytwarzane przez skórę dziecka. Spłucz skórę maleństwa, a następnie ostrożnie osusz ją ręcznikiem, zanim owiniesz dziecko w ciepły ręcznik.

Zapewnij maluszkowi spokojne i miękkie miejsce do spania

Aby zapewnić przytulnie miękkie i wygodne gniazdko dla maluszka, zalecamy użycie specjalnego środka piorącego do prania wszystkich tkanin, które mają kontakt z delikatną skórą dziecka, takich jak ubranka, prześcieradła, ręczniki, a także ubrania całej rodziny. Jak dowiodły testy kliniczne, ubranka wyprane w Ariel Baby są tak łagodne dla skóry jak ubrania prane w samej wodzie. Chociaż płyn Ariel Baby zachowuje delikatność tkanin, zawarte w nim składniki piorące oraz nakrętka do pocierania plam pomagają również usuwać uporczywe plamy, aby gniazdko maluszka było idealnie czyste.

Lenor Sensitive uzupełnia delikatne pranie w płynie Ariel Baby – wygładza włókna tkanin i w ten sposób pomaga zachować miękkość ubranek oraz ich delikatność dla skóry.

skin_health_alliance_logo-icon

Zarówno płyn Ariel Baby, jak i Lenor Sensitive są testowane dermatologicznie i zatwierdzone przez organizację Skin Health Alliance. Skin Health Alliance współpracuje z międzynarodowym zespołem dermatologów, badaczy, naukowców i przedstawicieli branży połączonych wspólnym celem, jakim jest dbanie o zdrowie skóry.

Aby znaleźć więcej dobrych rad i wskazówek, pobierz przewodnik Ariel Baby, dotyczący Przygotowania gniazdka – znajdziesz go tutaj.

Wybór odpowiedniej pieluszki dla Twojego maleństwa

Aby zapewnić idealną pielęgnację skóry noworodka, musisz również znaleźć pieluszki przeznaczone dla ich delikatnej skóry. Pampers Premium Care zostały specjalnie opracowane dla skóry Twojego dziecka – zapewniają mu jedwabistą miękkość, szybko wchłaniają wilgoć i pozostają suche w kontakcie ze skórą. Są wykonane z oddychających materiałów, umożliwiających cyrkulację powietrza i pozwalających skórze dziecka oddychać. Mają również zmieniający kolor wskaźnik wilgotności, który informuje Cię, kiedy musisz zmienić pieluszkę malucha, a specjalne wycięcie chroni delikatny pępuszek maluszka. Aby dopełnić pielęgnacji, używaj również chusteczek dla niemowląt Pampers Sensitive, specjalnie zaprojektowanych tak, by delikatnie oczyszczać delikatną skórę Twojego dziecka. Zarówno pieluszki Pampers Premium Care, jak i chusteczki dla niemowląt Pampers Sensitive są testowane dermatologicznie, a w dodatku nie zawierają substancji zapachowych ani alkoholu, więc Twój maluszek nie będzie czuł nic oprócz miłości – i to już od pierwszego dotyku.

Dr Tabi Leslie,

Dr Tabi Leslie, dermatolog

Dr Tabi Leslie jest dermatologiem-konsultantem dla dorosłych i dzieci. Prowadzi praktykę przy ulicy Harley Street oraz w innych prywatnych klinikach i jest stałym rzecznikiem organizacji Skin Health Alliance (SHA), Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego (BAD) i British Skin Foundation.

Zgoda na pliki cookie