Czym jest ciemieniucha i jak mogę ukoić skórę mojego niemowlaka?

Zauważyłaś płatki czy łuski na skórze głowy Twojego maluszka (lub na innej części jego ciała)? Być może jest to dermatitis seborrhoicum neonatorum czyli ciemieniucha. Jest to bardzo częsta przypadłość dermatologiczna u niemowląt, i mimo że może wyglądać nieestetycznie, w żaden sposób nie zagraża zdrowiu dziecka. Faktem jest, że na ogół po kilku miesiącach znika, często samoistnie. Niestety nie ma szybkich sposobów na pozbycie się ciemieniuchy, ale jest kilka metod, które możesz wypróbować, by wygładzić skórę swojego niemowlaka.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to skorupiaste, grube i tłuste, łuszczące się łaty, które pojawiają się na główce niemowlaków. Czasem może im towarzyszyć delikatne zaczerwienienie lub wysypka.

Ciemieniucha może się także pojawić na uszach i na twarzy niemowlaka — na powiekach czy na nosku — oraz w pachwinach. Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwość ta nie jest zakaźna, nie boli ani nie swędzi, nie pozostawia po sobie blizn.

Ciemieniuchę łatwo pomylić z egzemą lub łupieżem, dlatego w razie niepewności pomóc może lekarz, który rozwieje wątpliwości. W przeciwieństwie do egzemy, ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu ani nie swędzi. Ciemieniucha może się czasem pojawić po upływie okresu wczesnoniemowlęcego, u starszych niemowląt, a nawet u kilkulatków. Przypadłość ta przeważnie mija samoczynnie po kilku miesiącach. W niektórych przypadkach ciemieniucha może się utrzymywać przez rok lub dłużej, potrzebny może być wówczas specjalny szampon lub krem, który pomoże ją zwalczyć.

Co powoduje ciemieniuchę?

Choć nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy, specjaliści są zgodni co do faktu, że nie jest ona spowodowana brakiem odpowiedniej higieny ani alergią. Jednym z czynników przyczyniającym się do jej powstawania mogą być hormony mamy, przedostające się do organizmu dziecka przed jego narodzinami. Powodują one nadmierną produkcję łoju (sebum) w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, które blokują ujście martwym komórkom skóry. Innym czynnikiem może być malassezia, czyli drożdże (grzyby), które tworzą się w sebum wraz z rozwojem bakterii.

Mycie głowy maluszka delikatnym szamponem dla niemowląt co kilka dni może pomóc przeciwdziałać powstawaniu ciemieniuchy.

Czy istnieją sposoby na pozbycie się ciemieniuchy?

Te grube, białe lub żółte łuski nie są łatwe do usunięcia, ale poniższe sposoby mogą pomóc pozbyć się ciemieniuchy:

  • Myj głowę dziecka delikatnym szamponem dla niemowląt raz dziennie, gdy kąpiesz swojego maluszka. Możesz poprosić swojego lekarza, by polecił Ci specjalny szampon przeciw cimieniusze.

  • Delikatnie przeczesz włoski używając szczotki z miękkim włosiem do odwarstwienia płatków skóry. Nie drap, ani nie trzyj skóry, a oderwane łuski spłucz po prostu wodą.

  • Jeśli łuski nie odczepią się od skóry, możesz spróbować wmasować trochę wazeliny w głowę Twojego niemowlaka, która pomoże odwarstwić płatki suchej skóry. Następnie umyj włosy Twojego maluszka delikatnym szamponem.

W jakim wypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem?

Poproś o pomoc lekarza, jeśli mycie głowy szamponem nie pomaga, jeśli ciemieniucha jest nasilona, lub jeśli rozprzestrzeniła się na twarz czy ciało Twojego niemowlaka. Lekarz może przepisać leczniczy szampon czy maść, lub zalecić kurację przeciwgrzybiczą. Mimo, że mogłaś słyszeć o naturalnych czy domowych sposobach na walkę z ciemieniuchą, przed ich wypróbowaniem lepiej skonsultować się z lekarzem.

Ciemieniucha może wyglądać trochę przerażająco, ale z czasem zniknie. Być może zainteresują Cię również inne porady na temat ogólnej pielęgnacji skóry niemowląt oraz postępowania z odparzeniami pieluszkowymi.

Zgoda na pliki cookie