Jak pielęgnować i chronić skórę noworodka?

Czy jest coś bardziej delikatnego od skóry Twojego dziecka? Nie możesz powstrzymać się przed dotykaniem i  głaskaniem jej. Twoje dziecko uwielbia to tak samo, jak i Ty.

Ochrona delikatnej skóry przed uszkodzeniami jest ważnym zadaniem dla rodzica. Oto co musisz wiedzieć i jak postępować.

Miękki dotyk

Skóra dziecka kojarzy się z gładkością i miękkością, ale jest też mocna i wytrzymała. Skóra jest największym organem ciała – grupą komórek tworzących cienką, ale mocną warstwę. Skóra stale odnawia się w ciągu całego życia, a proces odnowy zaczyna się jeszcze przed urodzeniem.

Mimo tego skóra wielu noworodków z początku daleka jest od ideału. Nie powinno niepokoić Cię znaczne łuszczenie się lub zaczerwienienie naskórka w ciągu pierwszych dni po urodzeniu, szczególnie w okolicach  nadgarstków, kolan i stópek. Wszystko to jest normalne.

W trakcie pierwszych kilku tygodni skóra Twojego dziecka wypełni się i wygładzi.

Nawilżacze

Aby utrzymać skórę dziecka w zdrowiu, musisz dbać o jej naturalną miękkość i wytrzymałość. Nawet jeśli skóra dziecka nie łuszczy się, możesz użyć środków nawilżających

Możesz kupić produkty bezwonne, które zawierają naturalne składniki, takie jak olej mineralny lub wazelinę; Do kąpieli używaj emolientów. jeśli potrzebujesz rekomendacji, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Cokolwiek wybierzesz, trzymaj się tego, aby skóra Twojego dziecka nie musiała na nowo przyzwyczjać się do innej mieszanki składników w różnych produktach.

Ochrona skóry niemowlęcia przed słońcem

Dzieci w każdym wieku nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Dziecko może ulec oparzeniu słonecznemu w ciągu 10 do 15 minut, nawet w pochmurne dni.

Pomóż dziecku uniknąć oparzeń słonecznych, zabierając je ze słońca w południe oraz okrywając je za każdym razem, gdy jest na zewnątrz. Czapeczki, długie rękawki i spodnie oraz daszki w spacerówkach zapewniają świetną ochronę. Pamiętaj, że Twoje dziecko może doznać poparzenia od słońca o każdej porze roku i w każdą pogodę – słońce czy deszcz.

 • Pierwszą rzeczą, która może zminimalizować bezpośrednie wystawienie na słońce jest odpowiednia odzież. 

 • W ciepłe dni ubierz dziecko w lekkie ubranie bawełniane, które zakrywa ręce i nogi.

 • Przed każdym wyjściem na zewnątrz upewnij się, że ma kapelusik z szerokim rondem.

 • Staraj się unikać wychodzenia, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, czyli pomiędzy godziną 10 a 15.

 • Będąc na zewnątrz, staraj się, aby dziecko przebywało w cieniu.

Amerykańska Akademia Pediatrii niedawno zmieniła swoje stanowisko dotyczące stosowania kremów przeciwsłonecznych u dzieci. Uważa się obecnie, że nie ma dowodów na to, że niewielka ilość filtra przeciwsłonecznego stanowi wielkie ryzyko dla małych dzieci. U małych niemowląt warto stosować kremy z filtrem UPF 50, najlepiej mineralnym. Korzystaj z niego, aby pokryć odkrytą twarz, dłonie i stopy dziecka.

Leczenie oparzeń słonecznych

Jeżeli Twoje dziecko dozna już oparzenia od słońca, zmniejsz jego dyskomfort poprzez położenie chłodnego ręcznika na spalonej skórze na co najmniej 20 minut. Twój lekarz może także zalecić paracetamol lub ibuprofen. Natłuszczająca maść, np. wazelinowa lub aloesowa, może przyspieszyć gojenie się skóry Twojego dziecka, zmniejszyć ból i zapobiec suchości. Jeżeli na poparzonej powierzchni pojawią się pęcherzyki, masz do czynienia z poparzeniem drugiego stopnia, które wymaga opieki medycznej.

Ważne:

Unikaj ponownych oparzeń w tym samym miejscu: Wszelkie uszkodzone powierzchnie skóry wymagają specjalnej ochrony przez pełny rok.

Dbanie o paznokcie dziecka – chroń skórę przed zadrapaniami

Malutkie paznokcie Twojego dziecka są bardzo cienkie i ostre oraz rosną zadziwiająco szybko! Konieczne może być przycinanie ich nawet dwa razy w tygodniu. Jest to ważne, gdyż noworodki mogą podrapać sobie buzię własnymi paznokciami.

Porady dotyczące pielęgnacji paznokci

 • Skorzystaj z miękkiego pilniczka, obcinaczki do paznokci dla dzieci lub nożyczek do paznokci dla dzieci. (Może to być prostsze, kiedy Twoje dziecko śpi).

 • Aby uniknąć obcięcia czubka palca, kiedy przycinasz Przycinając paznokieć, pewnie trzymaj palec dziecka i przyciśnij opuszek w kierunku przeciwnym od paznokcia, który obcinasz.

 • Paznokcie stóp rosną znacznie wolniej i zwykle są bardzo miękkie. Nie muszą być tak krótkie jak paznokcie u rąk – przycięcie ich raz lub dwa razy w miesiącu wystarczy.

 • Paznokcie u nóg dziecka mogą wyglądać, jakby wrastały w skórę, ale dzieci rzadko cierpią z tego powodu.

 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli skóra wokół paznokcia stanie się zaczerwieniona, spuchnięta lub stwardnieje.

Pielęgnacja skóry penisa

Codziennie umyj penis dziecka woda z delikatnym środkiem myjącym delikatnie zsuwając napletek tylko tyle ile się uda. Zasun go po umyciu. Nie próbuj na siłę odciągać napletka – stopniowo cofnie się sam , zwykle do czasu trzecich urodzin. W sytuacji kiedy masz wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Wskazówki dotyczące prania ubranek dziecięcych

Detergenty:

Skóra dziecka może być wrażliwa na chemikalia zawarte w nowych ubraniach oraz na mydło i detergenty, które zostają na ubraniach po praniu.

 • Wypierz wszystkie nowe ubrania i pościel, zanim ich użyjesz.

 • Przez pierwszych kilka miesięcy pierz ubranka maluszka oddzielnie od reszty rzeczy.

 • Korzystaj z delikatnych detergentów i dokładnie płucz po praniu.

Skóra dziecka jest delikatna i wymaga specjalnej troski, te wskazówki pomogą zapewnić jej najlepszą ochronę.

Zgoda na pliki cookie