A137

Czy jest coś bardziej delikatnego od skóry Twojego dziecka? Nie możesz powstrzymać się przed dotykaniem i  głaskaniem jej. Twoje dziecko uwielbia to tak samo, jak i Ty.

Ochrona delikatnej skóry przed uszkodzeniami jest ważnym zadaniem dla rodzica. Oto co musisz wiedzieć i jak postępować.

Miękki dotyk

Skóra dziecka kojarzy się z gładkością i miękkością, ale jest też mocna i wytrzymała. Skóra jest największym organem ciała – grupą komórek tworzących cienką, ale mocną warstwę. Skóra stale odnawia się w ciągu całego życia, a proces odnowy zaczyna się jeszcze przed urodzeniem.

Mimo tego skóra wielu noworodków z początku daleka jest od ideału. Nie powinno niepokoić Cię znaczne łuszczenie się lub zaczerwienienie naskórka w ciągu pierwszych dni po urodzeniu, szczególnie w okolicach  nadgarstków, kolan i stópek. Wszystko to jest normalne.

W trakcie pierwszych kilku tygodni skóra Twojego dziecka wypełni się i wygładzi.

Nawilżacze

Aby utrzymać skórę dziecka w zdrowiu, musisz dbać o jej naturalną miękkość i wytrzymałość. Nawet jeśli skóra dziecka nie łuszczy się, możesz użyć środków nawilżających

Możesz kupić produkty bezwonne, które zawierają naturalne składniki, takie jak olej mineralny lub wazelinę; Do kąpieli używaj emolientów. jeśli potrzebujesz rekomendacji, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Cokolwiek wybierzesz, trzymaj się tego, aby skóra Twojego dziecka nie musiała na nowo przyzwyczjać się do innej mieszanki składników w różnych produktach.

Ochrona skóry niemowlęcia przed słońcem

Dzieci w każdym wieku nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Dziecko może ulec oparzeniu słonecznemu w ciągu 10 do 15 minut, nawet w pochmurne dni.

 • Pierwszą rzeczą, która może zminimalizować bezpośrednie wystawienie na słońce jest odpowiednia odzież. 

 • W ciepłe dni ubierz dziecko w lekkie ubranie bawełniane, które zakrywa ręce i nogi.

 • Przed każdym wyjściem na zewnątrz upewnij się, że ma kapelusik z szerokim rondem.

 • Staraj się unikać wychodzenia, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, czyli pomiędzy godziną 10 a 15.

 • Będąc na zewnątrz, staraj się, aby dziecko przebywało w cieniu.

Amerykańska Akademia Pediatrii niedawno zmieniła swoje stanowisko dotyczące stosowania kremów przeciwsłonecznych u dzieci. Uważa się obecnie, że nie ma dowodów na to, że niewielka ilość filtra przeciwsłonecznego stanowi wielkie ryzyko dla małych dzieci. U małych niemowląt warto stosować kremy z filtrem UPF 50, najlepiej mineralnym. Korzystaj z niego, aby pokryć odkrytą twarz, dłonie i stopy dziecka.

Dbanie o paznokcie dziecka – chroń skórę przed zadrapaniami

Malutkie paznokcie Twojego dziecka są bardzo cienkie i ostre oraz rosną zadziwiająco szybko! Konieczne może być przycinanie ich nawet dwa razy w tygodniu.

Jest to ważne, gdyż noworodki mogą podrapać sobie buzię własnymi paznokciami.

Porady dotyczące pielęgnacji paznokci

 • Skorzystaj z miękkiego pilniczka, obcinaczki do paznokci dla dzieci lub nożyczek do paznokci dla dzieci. (Może to być prostsze, kiedy Twoje dziecko śpi).

 • Aby uniknąć obcięcia czubka palca, kiedy przycinasz Przycinając paznokieć, pewnie trzymaj palec dziecka i przyciśnij opuszek w kierunku przeciwnym od paznokcia, który obcinasz.

 • Paznokcie stóp rosną znacznie wolniej i zwykle są bardzo miękkie. Nie muszą być tak krótkie jak paznokcie u rąk – przycięcie ich raz lub dwa razy w miesiącu wystarczy.

 • Paznokcie u nóg dziecka mogą wyglądać, jakby wrastały w skórę, ale dzieci rzadko cierpią z tego powodu.

 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli skóra wokół paznokcia stanie się zaczerwieniona, spuchnięta lub stwardnieje.

Pielęgnacja skóry penisa.

Codziennie umyj penis dziecka woda z delikatnym środkiem myjącym delikatnie zsuwając napletek tylko tyle ile się uda. Zasun go po umyciu. Nie próbuj na siłę odciągać napletka – stopniowo cofnie się sam , zwykle do czasu trzecich urodzin. W sytuacji kiedy masz wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Wskazówki dotyczące prania ubranek dziecięcych

Detergenty:

Skóra dziecka może być wrażliwa na chemikalia zawarte w nowych ubraniach oraz na mydło i detergenty, które zostają na ubraniach po praniu.

 • Wypierz wszystkie nowe ubrania i pościel, zanim ich użyjesz.

 • Przez pierwszych kilka miesięcy pierz ubranka maluszka oddzielnie od reszty rzeczy.

 • Korzystaj z delikatnych detergentów i dokładnie płucz po praniu.

Skóra dziecka jest delikatna i wymaga specjalnej troski, te wskazówki pomogą zapewnić jej najlepszą ochronę..........