Znamiona u dziecka: Naczyniaki

Czerwone płaskie plamy, zwane naczyniakami lub malinkami, są najpowszechniejszymi znamionami na skórze dziecka i występują u 2,5% noworodków. Większość naczyniaków,– które mogą pojawić się wszędzie na ciele, – pokazuje się w ciągu pierwszych trzech do czterech tygodni życia, a niektóre są widoczne od urodzenia.

Czym są naczyniaki?

Naczyniaki są na początku płaskimi, czerwonymi plamami i z czasem mogą się powiększyć i uwypuklić, potencjalnie rosnąć do wieku 10 miesięcy lub roku. Następnie przechodzą w stan nieaktywności, po czym szybko wchodzą w ostatnią fazę, w której kurczą się samoistnie. Mniej więcej połowa wszystkich naczyniaków zniknie do czasu, kiedy dziecko ukończy piąty rok życia, a od 90% do 95% zaniknie do 10. urodzin.

Leczenie zwykle nie jest konieczne, chyba że naczyniak często krwawi lub jest zlokalizowany w miejscu, w którym może przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, – np. w pobliżu oka lub na ustach. Jeśli Twoje dziecko ma naczyniaka, który z jakiegokolwiek powodu stwarza problemy, pediatra lub dermatolog dziecięcy może omówić z Tobą możliwe metody leczenia.

Zgoda na pliki cookie