Jak prawidłowo przewijać dziecko?

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się od naszych ekspertów, jak zmienić pieluchę noworodkowi, dbając o wrażliwe okolice kikuta pępowiny.

Jak prawidłowo przewijać dziecko?

Przewijanie malucha to nieodłączna część rodzicielstwa, podobnie jak karmienie. Choć zmiana pieluchy wymaga trochę wprawy, szybko stanie się rutyną. Sprawdź nasz przewodnik, jak krok po kroku zmieniać pieluchę dziecku i dowiedz się, jakie są różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki. Wyjaśnimy także, jak zmieniać pieluchę u starszego dziecka, gdy stanie się bardziej aktywne i ruchliwe.

Dodatkowo, wymieniliśmy kilka oznak, na które warto zwrócić uwagę, aby wiedzieć, kiedy Twoje dziecko potrzebuje większego rozmiaru pieluchy. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych przecieków i „wpadek".

Jak zmienić pieluchę dziecku

Na początku zadbaj o to, by wszystkie potrzebne rzeczy były w zasięgu ręki.Oto jak w kilku prostych krokach zmienić dziecku pieluszkę:

  • Połóż dziecko na plecach i zdejmij zużytą pieluchę. Zwiń pieluszkę i zabezpiecz ją taśmami, tworząc zgrabny pakunek. Wrzuć pieluchę do kosza na pieluchy lub odłóż na bok, by później wyrzucić ją do śmietnika. Jeśli wyrzucasz pieluchę do zwykłego kosza, warto umieścić ją najpierw w foliowej torebce, aby zredukować nieprzyjemne zapachy.

  • Delikatnie przemyj okolice intymne dziecka, nie zapominając o fałdkach skóry. Możesz użyć łagodnych chusteczek nawilżanych, np. Pampers Sensitive Wipes, albo zwilżonej ściereczki. Pamiętaj, aby wycierać od przodu do tyłu.

  • Jeśli Twoje dziecko ma odparzenia pieluszkowe, nałóż maść na odparzenia lub krem ochronny na dotknięte miejsce.

  • Ostrożnie podnieś nogi i dolną część ciała dziecka za kostki i wsunąć czystą pieluchę pod spód. Kolorowe oznaczenia powinny być z przodu, skierowane do Ciebie. Następnie podciągnij przód pieluchy między nogami dziecka i połóż na brzuchu.

  • Podnieś skrzydełka pieluchy po obu stronach i przyklej elastyczne taśmy znajdujące się na każdym skrzydełku do przodu pieluchy. Dla pewności sprawdź, czy możesz swobodnie wsunąć dwa palce między pieluchę a brzuszek dziecka. 6. Zadbaj, aby zakładki były równo ułożone. Wywiń mankiety przy nogach, aby zapobiec przeciekom.

Gdy skończysz, upewnij się, że Twoje dziecko jest w bezpiecznym miejscu, umyj ręce i oczyść miejsce do przewijania noworodka, w tym stolik i podkład do przewijania.

Biorąc pod uwagę, ile razy będziesz wykonywać te kroki, zasługujesz na nagrody – i to wiele! Pobierz aplikację Pampers Club, aby przeglądać oferty i kupony, które możesz otrzymać za zakupy pieluch i chusteczek Pampers. Naucz się, jak zmieniać pieluchę i zdobywaj punkty za każdy zakup!

Co jest potrzebne do przewijania dziecka?

Oto, czego potrzebujesz do przewijania dziecka:

  • Pieluchy. Choć na razie potrzebujesz tylko jednej pieluchy, warto mieć ich zapas, aby nie zabrakło ich w najmniej odpowiednim momencie. Warto zaopatrzyć się również w pieluchy o większym rozmiarze na przyszłość, aby być przygotowanym na każdy etap rozwoju dziecka. Miej pieluchy zawsze pod ręką, ale pamiętaj, by były poza zasięgiem maluszka.

  • Chusteczki nawilżane. Do oczyszczenia pupy dziecka potrzebne będą chusteczki nawilżane. Alternatywnie możesz użyć myjki i wody.

  • Maść lub krem ochronny, np. wazelina. Warto je mieć pod ręką, gdyby u dziecka pojawiły się odparzenia. Wcześniej czy później, większość maluchów zmaga się niestety z tym problemem. Odparzenia pieluszkowe najczęściej występują u dzieci między 8. a 10. miesiącem życia. Niezależnie od wieku, istnieje wiele czynników sprzyjających, takich jak rzadkie zmienianie pieluch, biegunka, czy wprowadzanie stałych pokarmów. Lekarz pediatra będzie mógł Wam doradzić, jakiej maści lub kremu używać.

  • Przewijak. Przewijaki są zaprojektowane tak, aby ułatwić zmianę pieluch dziecka. Wybierz taki, który ma barierki z czterech stron o wysokości co najmniej pięciu centymetrów, co pomoże zapobiec zsunięciu się dziecka. Przewijaki często mają praktyczne schowki, takie jak szuflady czy półki, w których zmieścisz wszystkie niezbędne akcesoria do przewijania.

  • Mata do przewijania. Mata do przewijania to idealne uzupełnienie przewijaka. Wybierz taką, która jest wyprofilowana, aby środek był głębszy, a boki podniesione. Jej czyszczenie nie powinno sprawiać problemu. Wiele modeli ma pasek, którego można użyć do zabezpieczenia dziecka. Chociaż pasek ten stanowi dodatkowe zabezpieczenie, najbezpieczniej jest zawsze trzymać rękę na dziecku i nigdy nie zostawiać go bez opieki na przewijaku. Warto również zaopatrzyć się w jednorazowe lub wielorazowe przenośne maty do przewijania, które zmieszczą się w torbie na pieluchy i przydadzą się, gdy będziecie zmieniać pieluszkę poza domem.

  • Ręcznik lub kocyk. Pamiętaj, że przewijak i mata to elementy opcjonalne. Nie potrzebujesz specjalnego miejsca – każda równa powierzchnia spełni swoją rolę. Możesz na przykład przewijać dziecko na łóżku, kanapie czy podłodze. Najpierw rozłóż ręcznik lub kocyk, aby stworzyć czystą i wygodną przestrzeń. Przewijając dziecko na wyższej powierzchni, jak łóżko czy kanapa, zawsze miej rękę na maluszku, aby zapobiec jego upadkowi. Może się okazać, że najwygodniej jest przewijać dziecko na podłodze, szczególnie gdy jest bardzo aktywne.

  • Kosz na pieluchy. Warto mieć kosz na zużyte pieluchy, aby nieprzyjemne zapachy nie rozchodziły się po domu. Kosz na pieluchy świetnie neutralizuje brzydkie zapachy.

Warto urządzić kącik do przewijania w pokoju dziecka, gdzie będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz do zmiany pieluch, a także ubranka na przebranie maluszka. Dzięki temu, mając wszystko pod ręką, możesz skupić się wyłącznie na swoim dziecku.

Jak zmieniać pieluchę chłopcu?

Postępuj zgodnie z powyższym przewodnikiem krok po kroku.

Dodatkowo, warto przykryć jego penisa pieluszką lub pieluszką tetrową, aby uniknąć zmoczenia siebie lub ściany.

Przed zapięciem pieluszki warto skierować penisa dziecka w dół, aby uniknąć przeciekania.

Jak zmienić pieluszkę dziewczynce?

Postępuj zgodnie z powyższym przewodnikiem krok po kroku podczas zmiany pieluszki u dziewczynki, ale zwróć szczególną uwagę na wycieranie od przodu do tyłu. To pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji, takich jak zakażenie dróg moczowych (ZUM), które są szczególnie częste u małych dziewczynek. Nie zapomnij delikatnie i dokładnie wyczyścić fałdki skóry.

Jak zmieniać pieluszkę noworodkowi?

Kiedy zostajesz rodzicem po raz pierwszy, nauka zmiany pieluszki może zająć kilka prób, zanim stanie się to dla Ciebie naturalne. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi zmiany pieluszki, szybko opanujesz tę umiejętność.

Tuż po narodzinach dziecka położna, doula lub jedna z pielęgniarek może udzielić Wam praktycznych lekcji, jak zmieniać pieluchę.

Pamiętaj, że noworodka trzeba będzie przewijać około 10 razy dziennie, więc będziesz mieć wiele okazji, żeby dojść do wprawy.

Przez kilka pierwszych tygodni, czekając aż odpadnie kikut pępowiny, warto podczas zmiany pieluch delikatnie oczyścić okolicę pępka i sprawdzić, czy nie ma oznak infekcji, takich jak żółtawa wydzielina lub zaczerwieniona skóra wokół pępka. Jeśli zauważysz coś takiego, skontaktuj się z lekarzem swojego dziecka.

Pierwsze kupki Twojego dziecka będą gęstą, zielonkawą, niemal smołowatą substancją zwaną smółką. Gdy smółka zostanie wydalona, kolor kupki zmieni się na żółtawo-zielony.

Nie zdziw się, jeśli zauważysz trochę białej lub krwawej wydzieliny pochwowej w pieluszce Twojej córeczki – to normalne. Przez pierwsze dni możesz także zauważyć nieco krwi w kupce noworodka. Zazwyczaj jest to nieszkodliwe, ale warto poinformować o tym lekarza dziecka.

Jeśli masz wątpliwości co do zawartości pieluszki swojego malucha, skonsultuj się z pediatrą.

Jak zmienić pieluszkę dziecku, które już chodzi?

Kiedy Twoje dziecko rośnie, coraz trudniej jest je utrzymać w miejscu podczas przewijania. W końcu, jest tyle rzeczy do odkrycia i zabawy, a zmiana pieluszki często przerywa całą tę aktywność.

Wypróbuj koniecznie pieluszki z elastycznymi bokami, aby ułatwić zmianę pieluch swojemu ruchliwemu maluchowi. Te pieluszki zakłada się jak majtki. Aby je zdjąć, wystarczy rozerwać boki, co ułatwia ich usunięcie.

Podczas zmiany pieluszki możesz mówić swojemu maluchowi, co robisz - w ten sposób zacznie się oswajać z tym, co się dzieje, co jest pierwszym krokiem w kierunku treningu nocnikowego. Możesz również wyrzucić kupkę z pieluszki do toalety lub nocnika, aby dziecko mogło zobaczyć, że to tam powinna trafiać.

Jak zmienić brudną pieluchę?

Postępuj zgodnie z tymi samymi krokami, które opisaliśmy wcześniej, upewniając się, że zmieniasz pieluchę dziecka zaraz po wypróżnieniu.

Pozostawienie brudnej pieluchy na skórze dziecka zwiększa ryzyko odparzeń i naraża malucha na infekcje skórne spowodowane przez drożdże lub bakterie.

Kiedy zmieniasz pieluchę, pamiętaj, by dokładnie wyczyścić pupę maluszka używając delikatnych chusteczek nawilżanych lub wilgotnej ściereczki.

Jak często należy zmieniać pieluchę?

Specjaliści radzą, by zmieniać pieluszkę po każdym wypróżnieniu oraz regularnie w ciągu dnia, aby uniknąć długotrwałego kontaktu wilgoci ze skórą malucha.

W zależności od wieku dziecka oraz tego, czy jest karmione piersią, butelką czy już je pokarmy stałe, (a także od innych czynników, takich jak problemy trawienne), Twoje dziecko może robić kupkę po każdym posiłku, raz dziennie, a nawet raz w tygodniu. Wszystkie te sytuacje są normalne.

Jeśli chodzi o siusianie, maluch może siusiać co jedną do trzech godzin lub tylko około sześciu razy dziennie. Ważne jest, aby wiedzieć jak zmieniać pieluchę oraz jak zakładać pampersa, aby zapewnić dziecku komfort i higienę.

Pamiętaj, że na początku noworodek może potrzebować nawet 10 zmian pieluszek dziennie.

Jak rozpoznać, że czas na zmianę pieluchy?

Niektóre pieluchy mają wskaźnik wilgoci, dzięki czemu możesz na pierwszy rzut oka zobaczyć, czy Twoje dziecko potrzebuje zmiany pieluchy.

Inne oznaki, że Twoje dziecko może potrzebować zmiany pieluchy, to:

  • Przy dotyku pieluszki, czuć wilgoć

  • Zauważasz wilgoć lub ślady kupki

  • Pieluszka jest luźna lub ciężka na dole

Jakie są oznaki, że Twoje dziecko potrzebuje większej pieluszki?

Oto kilka sygnałów, że Twoje dziecko potrzebuje większej pieluszki:

  • Rzepy nie sięgają do środka pasa

  • Nie możesz wsunąć dwóch palców między pas pieluszki a brzuszek dziecka

  • Na brzuszku lub udach dziecka pojawiają się czerwone ślady

  • Pielucha nie zakrywa pupy dziecka

  • Twoje dziecko wydaje się niespokojne (np. ciągnie za pieluchę).

Sprawdź, co oferuje obietnica bezpieczeństwa Pampers®

Nasza tabela rozmiarów pieluszek pomoże Ci dobrać odpowiedni rozmiar, podobnie jak nasz quiz dotyczący rozmiaru pieluszek.

Co zrobić, gdy pieluszka przecieka?

Gdy zauważysz przecieki, to może być znak, że pora na większe pieluszki. W miarę jak dziecko rośnie, zwiększa się także ilość moczu i stolca. Większa pieluszka nie tylko lepiej dopasuje się do ciała, ale również pomieści więcej płynów.

Nawet jeśli pieluszka jest odpowiedniego rozmiaru, jej niewłaściwe założenie może prowadzić do przecieków. Upewnij się, że pieluszka nie jest zapięta zbyt ciasno ani zbyt luźno, że rzepy są symetryczne i że mankiety na nogach są wywinięte na zewnątrz.

Nasze powyższe porady dotyczące prawidłowego zakładania pampersów pomogą Ci uniknąć problemów z przeciekaniem. Pamiętaj zatem, że klucz do sukcesu, to nie tylko odpowiedni rozmiar pieluchy, ale też jej poprawne założenie.

Podsumowanie

Nawet jeśli zmiana pieluch nie jest Twoim ulubionym zajęciem, na pewno docenisz fakt, że Twoje dziecko czuje się komfortowo i jest zadowolone! Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, przewijanie stanie się dziecinnie proste. Nim się obejrzysz, stanie się to dla Ciebie rutyną!

Zgoda na pliki cookie