Naucz się zmieniać pieluszki

Zmiana pieluszki dziecka jest częścią opieki tak samo, jak karmienie, ale z początku może sprawiać problemy. Mimo, że przewijanie wymaga praktyki, wraz z nabieraniem wprawy, staje się rutyną.

Przeczytaj nasz przewodnik krok po kroku o tym, jak zmienić pieluszkę i dowiedz się, czym różni się zmiana pieluszki u chłopca i u dziewczynki. Wyjaśnimy również, jak zmienić pieluchę starszego, bardziej aktywnego i mobilnego malucha.

Wymieniliśmy też oznaki świadczące o tym, że maluch jest gotowy na pieluchę w większym rozmiarze. Pomoże to uniknąć niechcianych przecieków.

Jak zmienić pieluszkę niemowlęciu?

Upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz do zmiany pieluszki. Oto jak zmienić pieluszkę w kilku prostych krokach:

 1. Połóż dziecko na plecach i zdejmij zużytą pieluszkę. Zwiń ją i zabezpiecz taśmami. Wyrzuć zawiniątko do kosza na pieluchy lub odłóż na bok, by później wynieść je do kosza na śmieci. Jeśli wyrzucasz pieluszki do kosza na śmieci, włóź je najpierw do woreczka foliowego, żeby ograniczyć unoszenie się nieprzyjemnych zapachów.

 2. Delikatnie oczyść obszar między fałdkami skóry dziecka. Możesz użyć łagodnych chusteczek dla dzieci, takich jak Pampers Sensitive Wipes, albo zwilżonej myjki. Pamiętaj, aby zawsze wycierać od przodu do tyłu.

 3. Jeśli Twój maluszek ma odparzenia, posmaruj je maścią na odparzenia lub maścią ochronną.

 4. Unieś ostrożnie nóżki dziecka, trzymając za kostki i wsuń czystą pieluchę pod spód. Kolorowe znaczki powinny znajdować się z przodu, skierowane w Twoją stronę. Podciągnij przód pieluszki między nogi maluszka i połóź na jego brzuszku.

 5. Podnieś prawą i lewą zakładkę z boku pieluszki i przyklej rozciągliwą taśmę mocującą z przodu pieluchy. Upewnij się, że pieluszka nie jest zbyt ciasna ani zbyt luźna – powinno dać się zmieścić dwa palce między pieluchą a brzuszkiem. Zakładki powinny być symetryczne. Wywiń osłonki wokół nogawek, by zapobiec przeciekom.

Po skończonej zmianie pieluszki umyj ręce i wyczyść przewijak i matę do przewijania. Biorąc pod uwagę, ile razy będziesz wykonywać te kroki, zasługujesz na nagrody, dużo nagród!

Czego potrzebujesz do zmiany pieluszki?

Oto czego potrzebujesz do zmiany pieluszki:

 • Pieluchy. Potrzebujesz tylko jednej pieluszki naraz, warto jednak zadbać o to, by zawsze mieć ich więcej i by nigdy ich nie zabrakło. Dobrym pomysłem jest też kupno pieluszek o rozmiar większych, tak by być gotowym, kiedy nadejdzie taka potrzeba. Przechowuj pieluchy w zasięgu ręki, ale poza zasięgiem Twojego dziecka.

 • Chusteczki. Potrzebujesz ich do wyczyszczenia pupy maluszka. Możesz też użyć do tego myjki i wody.

 • Maść na odparzenia lub maść ochronna, na przykład wazelina. Będą one potrzebne na wypadek odparzenia pieluszkowego. Prędzej czy później większość dzieci doznaje odparzeń. Pojawiają się one najczęściej u maluszków w wieku od 8 do 10 miesięcy. Niezależnie od wieku, najczęstszymi czynnikami sprzyjającymi odparzeniom są zbyt rzadkie zmiany pieluszki, biegunki lub rozpoczęcie przyjmowania stałych pokarmów przez dziecko. Twój lekarz poleci Ci najlepszą maść lub krem.

 • Przewijak. Przewijaki istnieją po to, by ułatwić przewijanie. Wybierz model z barierką o wysokości co najmniej 5 cm ze wszystkich czterech stron – dzięki niej dziecko się nie stoczy. Przewijaki posiadają zazwyczaj szuflady i półki idealne do przechowywania pieluszek, chusteczek i innych niezbędnych akcesoriów.

 • Mata do przewijania. Matę kładziemy na przewijaku. Wybierz taką, której boki będą uniesione, a środek głębszy. Większość mat posiada pasek, którego możesz użyć do zabezpieczenia swojego dziecka. Mimo, że jest to dodatkowe zabezpieczenie, najbezpieczniej będzie zawsze trzymać jedną rękę na dziecku i nigdy nie zostawiać go samego na przewijaku. Możesz też kupić jednorazowe lub przenośne maty, które mieszczą się do torby na pieluszki. Są one idealne na wyjścia z maluszkiem.

 • Ręcznik lub kocyk. Wcale nie musisz używać przewijaka i maty do przewijania. Sprawdzi się tu każda płaska powierzchnia, jak łóżko, kanapa czy podłoga. Zacznij od rozłożenia ręcznika lub kocyka, aby zadbać o czystość. Jeśli dziecko znajduje się na podwyższeniu (na przykład na łóżku lub kanapie), zawsze trzymaj rękę przy lub na nim, by zapobiec upadkom. Jeśli Twój maluszek bardzo się wierci, podłoga z pewnością będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

 • Kosz na pieluchy. Dobrze jest mieć gdzie schować pieluchy dziecka z uwagi na ich zapach. Kosz na pieluchy pomaga zapobiegać nieprzyjemnym zapachom.

Dobrym pomysłem może być ustawienie przewijaka w pokoju dziecięcym, w którym masz pod ręką akcesoria niezbędne do zmiany pieluch oraz czyste ubrania, w które przebierzesz swoje maleństwo. W ten sposób wszystko będzie na wyciągnięcie ręki i nie będzie potrzeby spuszczania oczu ani rąk z dziecka.

Jak zmienić pieluszkę chłopcu?

Podczas przewijania przykryj jego penis pieluszką lub ściereczką, aby uniknąć zmoczenia się lub opryskania ściany.

Kolejną wskazówką jest ułożenie penisa w dół przed zapięciem pieluszki – pomoże to uniknąć przeciekania.

Jak zmienić pieluszkę dziewczynce?

Zwróć szczególną uwagę na to, by wycierać od przodu do tyłu – pomoże to zapobiec zakażeniom układu moczowego, które są dosyć powszechne wśród małych dziewczynek. Nie zapomnij o tym, by delikatnie i dokładnie wyczyścić miejsca pomiędzy fałdkami skóry.

Jak zmienić pieluszkę noworodkowi?

Jeśli rola rodzica to dla Ciebie nowość, może minąć trochę czasu, zanim przywykniesz do zmieniania pieluch swojemu maluszkowi. Poniższe wskazówki pomogą ci to opanować.

Zaraz po przyjściu na świat Twojego maluszka położna, doula lub jedna z pielęgniarek może udzielić Ci cennych rad.

Pamiętaj o tym, że noworodek będzie potrzebować około 10 pieluszek dziennie, co dostarczy Ci mnóstwa okazji do ćwiczeń.

Przez kilka pierwszych tygodni, zanim odpadnie kikut pępowiny, wykorzystaj zmianę pieluszki do pielęgnacji okolicy brzuszka. Sprawdź, czy nie ma oznak infekcji, takich jak żółtawa wydzielina lub zaczerwieniona skóra wokół kikuta. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, skontaktuj się z lekarzem dziecka.

Pierwsze kupki Twojego dziecka będą gęstą, zielonkawą, niemal smolistą substancją, zwaną smółką. Wraz z upływem czasu kupka Twojego dziecka zacznie przybierać żółtawo-zielony kolor.

Może się zdarzyć, że zobbaczysz wydzielinę pochwową w pieluszce swojej córeczki – to zupełnie normalne. Możesz też zauważyć niewielkie ilości krwi w pierwszych kupkach swojego dziecka. Jest to dosyć powszechne i zwykle nie stanowi powodu do obaw, jednak nie zaszkodzi poinformować o tym lekarza.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem dziecka, jeśli masz pytania dotyczące tego, co widzisz w pieluszce noworodka.

Jak zmienić pieluszkę starszego malucha?

Zmiana pieluszki u starszego maluszka może być nie lada wyzwaniem. W końcu dziecko ma tyle do zrobienia i odkrycia, a zmiana pieluchy po prostu przeszkadza mu w zabawie.

Podczas zmiany pieluszki opowiadaj dziecku o tym, co robisz. Dzięki temu maluch może zacząć zapoznawać się z tym, co się dzieje – potraktuj to jako pierwszy krok w kierunku nauki korzystania z nocnika. Pokaż dziecku, jak wrzucasz kupkę z pieluszki do toalety, aby zobaczyło, gdzie kupka powinna się znaleźć.

Jak zmienić pieluszkę z kupką?

Postępuj według wcześniej podanych instrukcji i pamiętaj, by zmienić pieluszkę dziecka jak najszybciej, gdy tylko się wypróżni.

Pozostawianie dziecka z pełną pieluszką zwiększa ryzyko odparzeń i sprawia, że maluch jest bardziej podatny na infekcje drożdżakowe.

Pamiętaj, aby przy każdej zmianie pieluszki dokładnie oczyścić skórę dziecka z kupki za pomocą chusteczki lub mokrej myjki.

Jak często zmieniać pieluszkę?

Eksperci zalecają przewijanie po każdej kupce i często pomiędzy wypróżnieniami, aby mieć pewność, że dziecko nie zostaje zbyt długo w mokrej pieluszce.

Twoje dziecko może się wypróżniać po każdym posiłku, raz dziennie lub nawet raz na tydzień, w zależności od tego, czy jest karmione piersią czy butelką, czy je pokarmy stałe, a także od wielu innych czynników, jak wiek czy problemy trawienne. Wszystkie częstotliwości są normalne.

Maluszek może siusiać co godzinę lub trzy, albo tylko sześć razy dziennie.

Pamiętaj, że na początku noworodek będzie potrzebował około dziesięciu zmian pieluszki dziennie.

Jak rozpoznać, że czas zmienić pieluszkę?

iektóre pieluszki posiadają wskaźnik wilgoci, który sygnalizuje, kiedy należy przewinąć dziecko.

Inne oznaki wskazujące czas zmiany pieluszki:

 • Suwasz palec do pieluszki i czujesz, że jest wilgotna

 • Czujesz, lub widzisz siusiu albo kupkę

 • Pieluszka obwisa albo zauważasz wybrzuszenie na jej spodzie.

Kiedy zmienić rozmiar pieluszki?

Oto kilka oznak świadczących o tym, że Twój maluszek potrzebuje większej pieluchy:

 • Rzepy nie sięgają środka w pasie

 • Nie możesz włożyć dwóch palców pod pieluszkę w pasie

 • Zauważasz czerwone ślady na brzuszku i udach dziecka

 • Pieluszka nie zakrywa pupy maluszka

 • Wydaje Ci się, że dziecku jest niewygodnie (na przykład szarpie za pieluszkę).

Co robić gdy pielucha przecieka?

Kiedy przeciekanie staje się częstsze, może to oznaczać, że czas na większy rozmiar pieluszki. Wraz z dzieckiem rośnie ilość siusiu i kupki. Większa pieluszka będzie lepiej pasować i pomieści większą zawartość.

Żle założona pieluszka, nawet jeśli jej rozmiar jest odpowiedni, nadal może przeciekać. Sprawdź dokładnie, czy nie jest zapięta zbyt ciasno albo zbyt luźno, czy rzepy są zapięte symetrycznie i czy osłonki wokół nogawek są wywinięte.

Nawet jeśli nie zawsze lubisz zmiany pieluch, pokochasz świadomość, że Twój maluszek czuje się sucho i komfortowo w swojej pieluszce. Z upływem czasu staniesz się mistrzem zmiany pieluch, a całe przedsięwzięcie będzie trwało znacznie krócej.

Jak napisaliśmy ten artykuł?

Informacje zawarte w tym artykule oparte są na radach ekspertów, zawartych w zaufanych źródłach medycznych i rządowych, takich jak Amerykańska Akademia Pediatryczna i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Pełną listę źródeł wykorzystanych w tym artykule znajdziesz poniżej. Treść na tej stronie nie powinna zastępować profesjonalnej porady medycznej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i leczenia.

Zgoda na pliki cookie