Odpieluchowanie - Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Nauka korzystania z nocnika jest jednym z najważniejszych wyzwań wczesnego dzieciństwa. Lecz zanim Twoje dziecko może ją opanować, musi być gotowe biologicznie i emocjonalnie.

Kiedy odpieluchować dziecko?

Różne dzieci gotowe są w różnym czasie; nie ma to nic wspólnego z inteligencją, osobowością ani motywacją. Opanowanie korzystania z ubikacji wymaga połączenia wielu osobnych zdolności w odpowiednią kombinację, takich jak umiejętność zinterpretowania sygnałów dawanych przez ciało, rozebranie się, kontrola nad jelitami i pęcherzem oraz mycie rąk. Twoje dziecko powinno opanować przynajmniej niektóre z tych zdolności przed rozpoczęciem nauki korzystania z ubikacji albo oboje z Was czeka frustracja.

Oto trzy kroki, które mogą pomóc Twojemu dziecku w poprawieniu swoich osiągnięć.

Jak odpieluchować dziecko: Krok po kroku

1. Odpieluchowanie dziecka - Przygotowanie

 • Kup nocnik. Wiele dzieci czuje się pewniej, zaczynając od stawianego na podłodze, zamiast takiego, który mocuje się na muszli. Korzystając z nocnika, dziecko będzie się czuło bezpieczniej, niż korzystając z toalety dla dorosłych.

 • Ustaw nocnik w wygodnym miejscu, w którym dziecko spędza większość czasu. Nie musi to być łazienka, nocnik może stać w rogu pokoju zabaw. Łatwość dostępu jest na początku ważna.

 • Umożliwia dziecku zaznajomienie się z nocnikiem. Daj dziecku znać, że jest to coś wyjątkowego i należy tylko do niego.

2. Korzystać z nocnika

 • Niech Twoje dziecko trenuje raz lub dwa razy dziennie siadanie na nocniku też w ubraniu. Pozwól mu wstać, kiedy tylko zechce. Twoim celem jest oswojenie dziecka z nocnikiem.

 • Chwal dziecko na każdym kroku, nawet przy tych drobnych i tych nie całkiem zakończonych próbach sukcesem. Bądź w dobrym humorze. Pamiętaj, że jest to osiągnięcie dziecka, nie Twoje.

 • Kiedy Twoje dziecko będzie już swobodnie siadać na nocniku w ubraniu, niech zacznie trenować siadanie na nim bez ubrania. To pomaga mu zaznajomić się z ideą zdejmowania ubrania przed udaniem się do ubikacji. Pozwala mu też poczuć, jakie to wrażenie, gdy nocnik dotyka skóry.

 • Po kilku dniach, kiedy dziecko wypróżni się w pieluchę, pokaż mu, jak wrzucasz ją do nocnika, aby zobaczyło, gdzie kupka powinna się znaleźć. Wyjaśnij, że to jest miejsce na siusiu i kupkę. (Dzieci w tym wieku zaczynają pojmować, że niektóre rzeczy, powinny znajdować się w konkretnych miejscach).

 • Bądź czujna na oznaki, że Twoje dziecko musi się załatwić. Niektóre dzieci po prostu powiedzą Ci o tym. Inne będą robić miny, chrząkać lub ustawiać się w konkretnej pozycji. Kiedy to nastąpi, zapytaj, czy musi się załatwić.

 • Pokaż dziecku, jak siadasz na ubikacji. Jeśli nocnik jest w łazience, niech dziecko usiądzie na nim w tym samym czasie. Chłopcom łatwiej jest siusiać, jeśli najpierw nauczą się tego w pozycji siedzącej. Jeśli zaczną od siusiania na stojąco, czasami będą powstrzymywać się przed siadaniem przy wypróżnianiu; jest to zbyt dezorientujące.

 • Niech ćwiczą mycie rąk mydłem i wodą za każdym razem, kiedy wstają z nocnika, nawet jeśli nic nie zrobiły.

 • Dziecko powinno nosić ubranie łatwe do zdjęcia , takie jak spodenki, które może szybko ściągnąć bez rozpinania guzików, lub sukienka. To zwiększa szansę na sukces. Możesz też zacząć od pozwolenia dziecku na bieganie po domu bez spodenek. Zaproponuj, że co godzinę będziesz przypominać mu o korzystaniu z nocnika. To pomoże mu nauczyć się interpretować sygnały swojego organizmu.

 • Dziel się tym, co robisz i jak to robisz, z pozostałymi opiekunami dziecka, np. opiekunkami lub dziadkami. W ten sposób oczekiwania i wsparcie wobec dziecka będą konsekwentne, co ułatwi sprawę.

 • Nigdy nie zostawiaj swojego dziecka w mokrej lub brudnej pielusze w ramach „szkolenia”. To tylko pogarsza sprawę.

3. Nauka korzystania z nocnika - wzmacnianie prawidłowych zachowań

 • Chwal często swoje dziecko na każdym etapie nauki. Jest także dobrym pomysłem chwalenie go, gdy powie Ci, że musi skorzystać z ubikacji, nawet jeśli właśnie go o to zapytałaś.

 • Spodziewaj się pomyłek, szczególnie na początku. Nie złość się: to tylko wydłuży sprawę. Jeśli dziecko opiera się przy próbowaniu nowych rzeczy, prawdopodobnie nie jest jeszcze gotowe. Po prostu odpuść i spróbuj ponownie za kilka dni lub nawet tygodni.

 • Gdy Twoje dziecko odnosiło przez kilka dni sukcesy, zacznij przestawiać się na bieliznę. Niektóre dzieci czują się bezpieczniej w pieluchach lub majtkach treningowych; inne nie mogą doczekać się prawdziwej bielizny. Obserwuj reakcje swojego dziecka, aby dowiedzieć się, jak szybko możesz nauczyć je.

 • Pamiętaj, że niektóre małe dzieci boją się dźwięku i czynności spuszczania wody. Jeśli jest to dla dziecka nieprzyjemne, nie zmuszaj go do spuszczania wody – zrób to, kiedy wyjdzie z łazienki. Obawa ta zwykle przemija po kilku miesiącach.

Bądź konsekwentna w przygotowywaniu, uczeniu i wzmacnianiu prawidłowych zachowań, a zdziwisz się, jak szybko pieluchy przestaną być Twoim zmartwieniem!

Zgoda na pliki cookie