Nauka korzystania z nocnika: Nagrody za naukę

Nauka korzystania z ubikacji szła tak świetnie, ecz nagle postępy ustały? Lub nawet gorzej, dziecko cofnęło się w rozwoju. Nie martw się; jest to zupełnie normalne, że dziecko potrzebuje czasu i napotyka na trudności. Twoim zadaniem jest akceptacja i wsparcie dziecka, niezależnie od tego, na jakim etapie jest.

Aby zachęcić swoje dziecko do czynienia postępów, możesz zaoferować interesujące nagrody. Oto jak motywować bez naciskania.

 •  Sztuka nagradzania

 •  Środki pomocnicze

 •  Bielizna i ubranie

Sztuka nagradzania

Nagrody mogą być potężnym narzędziem, jeśli odpowiednio się ich użyje. Natomiast, kiedy użyte są nieprawidłowo, mogą przynieść przeciwne do pożądanych skutki i zmienić naukę tylko w okazję do zdobycia nagrody. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby nie zboczyć z kursu:

 • Zacznij od nagród niematerialnych. Twoja miłość i gratulacje są najbardziej pożądaną nagrodą. Zawsze powinnaś chwalić lub uściskać dziecko, kiedy czyni próbę, np. kiedy oznajmia Ci, że siusia, nawet jeśli robi to w pieluchę. Możesz też świętować drobne sukcesy (takie jak siadanie na nocniku, nawet jeśli pozostaje on pusty), dzwoniąc do bliskiej osoby. Niektórzy rodzice wymyślają specjalną piosenkę lub taniec, które wykonywane są po „sukcesie” dziecka. Unikaj jednak przesady; nie chcesz, aby proces stał się zbyt ważny lub zbyt stresujący dla Twojego dziecka. 

 • Nagrody materialne powinny być drobne. Spróbuj nagradzać swojego malucha drobnym smakołykiem, kiedy uda mu się osiągnąć cel. Udajcie się wspólnie do sklepu i kupcie małe nagrody: naklejki, resoraki lub kredki. Umieść je w trudnym do sięgnięcia, ale widocznym, miejscu, aby Twoje dziecko mogło widzieć nagrodę w trakcie wizyt w ubikacji. Rozdawaj nagrody tylko wtedy, jeśli osiągnie cel: w przeciwnym wypadku błyskawicznie wyczerpią Ci się podarunki!

 • Unikaj kupowania dużych, drogich rzeczy. Kuszenie dziecka wielkimi nagrodami rozprasza je i maluch, zamiast skupiać się na opanowaniu nowej zdolności, myśli tylko o zdobyciu skarbu. I będzie oczekiwać czegoś znacznego za każdym razem, kiedy robi coś, co powinno być dla niego naturalne. Chcesz, aby Twoje dziecko korzystało z ubikacji, ponieważ ma kontrolę nad swoim ciałem i ufa mu, a nie ponieważ może w ten sposób zostać nagrodzone.

 • Unikaj oferowania przysmaków - cukierków, lodów, czipsów - mogą działać przez jakiś czas, ale specjaliści odradzają używania jedzenia w roli nagrody. Nie chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło postrzegać niektóre przysmaki (np. słodycze) jako coś, co dostaje, kiedy Cię zadowoli lub zrobi coś „dobrze”. Dzieci w tym wieku już wykazują kontrolę nad tym, co wchodzi do ich organizmu oraz nad tym, co go opuszcza. Najlepiej podejść do problemów związanych z jedzeniem oddzielnie, a nie mieszać ich ze sprawami ubikacji. 

 • Daj nagrodę od razu. Bardziej prawdopodobne jest, że wzmocnisz pożądane zachowanie swojego dziecka, jeśli nagrodzisz je od razu. Większość małych dzieci nie ma dostatecznej perspektywy, aby powiązać nagrodę z zachowaniem, jeśli nagroda pojawia się kilka godzin po osiągnięciu przez nie celu. Im młodsze dziecko, tym szybciej po czynności powinno dostać nagrodę. 

Środki pomocnicze

Istnieją inne skuteczne metody motywowania Twojego dziecka oprócz nagród.

Spróbuj tych sprawdzonych przez rodziców sposobów:

 • Niech nocnik będzie najlepszym siedzeniem w domu. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko spędzało więcej czasu na nocniku, powinno to być fajne i wygodne miejsce. Udajcie się na wspólne zakupy po nowy nocnik w ulubionym kolorze dziecka i o ciekawym kształcie. – np. zwierzę lub samochód. Lub udekoruj posiadany już nocnik jaskrawymi naklejkami. Możesz nawet napisać imię dziecka na nocniku. Możesz także trzymać kilka wyjątkowych książek obok nocnika dziecka, aby zachęcić je do zostania na nim trochę dłużej.

 • Oczaruj kolorem. Umieść w muszli lub nocniku kilka kropel niebieskiego barwnika spożywczego. Pokaż swojemu dziecku, jak dodanie żółtego barwnika — w kolorze takim samym, jak jego mocz — zmienia kolor niebieski na zielony. Kiedy Twoje dziecko zaobserwuje magiczną zmianę koloru, może zechcieć samodzielnie doprowadzić do tej przemiany.

 • Wykorzystaj towarzysza toaletowego. Chodzenie do łazienki jest znacznie fajniejsze, kiedy masz towarzystwo, takie jak ulubiony pluszak lub lalka. Zachęcaj dziecko do pokazania swojemu kompanowi, jak korzystać z ubikacji: Kiedy pomoże towarzyszowi opanować zadanie, może zmotywować go to do przyłożenia się samemu. 

 • Niech załatwianie się będzie zabawą. Aby zmotywować swojego synka do siusiania na stojąco (i zwiększenia szansy na to, że trafi do muszli), uczyń z tego zabawę: Wrzuć do muszli kilka płatków śniadaniowych o kulistym lub podobnym kształcie i niech chłopczyk spróbuje w nie trafić. Możesz też skorzystać z celów z papieru. Stwórz własne z kolorowych chusteczek lub kup specjalne, nadające się do spuszczenia w muszli, w różnych kształtach.

Bielizna i ubranie

 • Kup jakąś wyjątkową bieliznę dla „dużego dziecka”. Przestawienie się z pieluch na bieliznę jest ekscytującym sposobem, aby dać Twojemu dziecku poczucie dorosłości. Nawet jeśli nie jest jeszcze na taką bieliznę całkiem gotowe, doświadczenie kupowania jej jest dla niektórych krokiem w dobrym kierunku. Kiedy już nosi swoją ulubioną parę majtek, może być bardziej zmotywowane do zachowania ich w czystości. (Kup kilka par, gdyż na pewno będą zdarzać się wpadki.)

 • Ubierz swoje dziecko w łatwe do zdejmowania ubranie. Jeśli dziecko musi zmagać się ze zbyt wieloma zaciskami, suwakami i guzikami, aby skorzystać z ubikacji, może się poddać. Spróbuj uprościć garderobę swojego dziecka. - spodnie dresowe lub inne z gumką sprawdzają się dobrze. W trakcie ciepłych miesięcy możesz nawet pozwolić mu na bieganie nago. Wszystko, co musi zrobić, to znaleźć swój nocnik i usiąść!

Jeśli nic nie zdaje egzaminu, oznacza to, że dziecko nie jest jeszcze gotowe. W takim wypadku najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest odpuszczenie i zaczekanie, aż przygotuje się fizycznie i emocjonalnie do wykonania kolejnego kroku. Twoja cierpliwość i jego gotowość to idealna kombinacja.

Zgoda na pliki cookie