Nauka korzystania z toalety: Wskazówki

Specjaliści od rodzicielstwa Pampers identyfikują niektóre z najpowszechniejszych wyzwań, które może napotkać Twoje dziecko, i mówią, jak można sobie z nimi poradzić.

Wpadki

Większości dzieci zdarzają się wpadki po tym, jak opanowały już korzystanie z ubikacji. Kiedy Twoje dziecko ma wpadkę, posprzątaj bez nerwów i staraj się mu pomóc.W ten sposób dziecko dostaje informację, że używanie ubikacji wiąże się z jego odpowiedzialnością . Jasno przekaż mu, że pomaganie w posprzątaniu nie jest karą. Zawsze zabierz ze sobą dodatkowy komplet ubranek, kiedy dziecko poniżej piątego roku życia jest poza domem – na wszelki wypadek.

Chłopcy odmawiający siusiania na stojąco

Czasami mali chłopcy odmówią siusiania na stojąco, jeśli z początku nauczyli się siedzenia w trakcie tej czynności. Zamiast robić awanturę, pozwól synkowi robić tak, jak sobie życzy, zanim nie będzie gotów do wstawania. W końcu to ogarnie.

Mali chłopcy powinni siusiać silnym, łukowatym strumieniem; jeśli tak nie jest, wymagają badania. Jeśli nagle strumień zacznie przypominać kapanie, może to wskazywać na zakażenie układu moczowego.

Ukryte niespodzianki

W tej sytuacji skierowanie na prawidłową ścieżkę jest znacznie lepsze niż skarcenie dziecka. Jeśli znajdziesz kupkę lub kałużę za kanapą lub zasłonką, staraj się unikać zaimków osobowych i bezpośredniego języka („Czy zostawiłeś kupkę za zasłonką?”). Twoja twarz może pokazać rozczarowanie; słowa powinny jedynie przekazać wskazówki lepszego rozwiązania problemu.

Zakażenia

Częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu małymi porcjami, niezdolność do trzymania moczu, zmiany w wyglądzie lub zapachu moczu i niewyjaśniona gorączka mogą być oznakami zakażenia układu moczowego. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli Twoje dziecko wykazuje któryś z tych objawów.

Powstrzymywanie się

Jeśli dziecko czuje się zbyt zestresowane lub zmuszane do nauki korzystania z ubikacji, może zacząć wstrzymywać mocz lub stolec. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec zaparciu i innym problemom:

1. Zrób przerwę w nauce korzystania z ubikacji

Odpuść na chwilę i wróć do sprawy za jeden do trzech miesięcy, pytając swoje dziecko, czy czuje się już gotowe do ponownej próby.

2. Leczenie zaparcia

Zarówno przyczyna, jak i skutki powstrzymywania stolca mogą doprowadzić do zaparcia. Objawy te powinny być leczone przez dodanie dodatkowego błonnika i owoców do diety dziecka. Jeśli w ciągu kilku dni nie przyniesie to efektów lub podejrzewasz, że problem wymaga dalszego leczenia, skontaktuj się z lekarzem, który może zaproponować środki zmiękczające stolec lub delikatny środek przeczyszczający.

Moczenie łóżka

Powrót do moczenia łóżka

Jeśli Twoje dziecko nie miało problemów z moczeniem przez trzy do sześciu lub więcej miesięcy, a potem ponownie znajdujesz mokre prześcieradło, przyczyna może leżeć w psychologii lub wskazywać na chorobę. Skonsultuj się z lekarzem, chyba że stres jest spowodowany konkretną przyczyną, która przemija i problem rozwiązuje się samoistnie w ciągu tygodnia do dwóch.

Przeciągające się moczenie łóżka

Niektóre dzieci wciąż moczą pościel po ukończeniu 6 lat. W tym wieku około 10 procent dzieci konsekwentnie moczy pościel, a 3 procent z nich wciąż ma ten problem po ukończeniu 12 lat, kiedy wchodzą w wiek młodzieńczy. W przypadku tych dzieci moczenie łóżka jest zwykle związane z zaburzeniami neurogennymi i czynnościowymi pęcherza. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli dziecko wciąż moczy pościel w wieku 6 lat lub starszym.

Zgoda na pliki cookie