Dziecko nie może zrobić kupy - jak pomóc niemowlakowi się wypróżnić?
Zaparcia, rzadkie oddawanie twardych i bolesnych stolców, stanowi powszechny problem, dotykający trzech procent dzieci w wieku przedszkolnym i od jednego do dwóch procent dzieci uczęszczających już do szkoły. Wypróżnianie się raz na kilka dni nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli dziecko ma taki cykl. W rzeczywistości, 96 procent dzieci w wieku od trzech do czterech lat wykazuje ogromną różnorodność w swoich wzorcach wypróżniania: w granicach od trzech stolców dziennie do trzech tygodniowo.
Co na zaparcia u niemowlaka?
Pierwotną przyczyną zaparcia u niemowlaka może być jeden z następujących czynników:
Dieta. Niedostateczna ilość jedzenia bogatego w błonnik.
Zachowanie. Twoje dziecko mogło próbować kontrolować oddawanie stolca w okresie, gdy zaczęłaś przyuczać je do korzystania z toalety.
Reakcja na ból. Jedno bolesne wypróżnienie może wytworzyć u dziecka lęk przed oddawaniem stolca i powstrzymać dalsze ruchy jelit.
Bez względu na pierwotną przyczynę, stolec pozostaje w odbytnicy, powiększając się i twardniejąc. Każde wypróżnienie jest bolesne, a problem zaczyna utrwalać się, w miarę jak dziecko opiera się przed zwolnieniem mięśni, by naturalnie pozbyć się problemu.
Zaparcia u niemowlaka - objawy:
Gdy zaparcie utrzymuje się przez jakiś czas, niekiedy miękki stolec, minąwszy w jelicie starszy, stwardniały złóg, wycieka na zewnątrz.
W bieliźnie dziecka mogą pojawić się plamy półpłynnego stolca, czasami przypominające biegunkę. Ta podobna do biegunki dolegliwość, znana jako nietrzymanie z przepełnienia, nie oznacza prawidłowego wypróżnienia, zaś stolec nie jest kontrolowany przez dziecko. Jest to natomiast znak, że coś należy zrobić, szczególnie jeżeli takie brudzenie bielizny dotyka Twoje dziecko na płaszczyźnie społecznej.
Jak pomoc niemowlakowi przy zaparciach?
Ponieważ istnieją fizyczne i medyczne problemy mogące objawiać się w zaparciach, dobrze jest się skonsultować z pediatrą lub innym medykiem, aby wykluczyć tego typu dolegliwości. Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie potrzebować licznych badań; zasadniczo, lekarz przeanalizuje historię problemu, sprawdzi wzrost i masę ciała dziecka oraz przeprowadzi ogólne badanie medyczne. Być może lekarz będzie musiał sprawdzić odbytnicę palcem. Jednak, jeżeli uczyni to delikatnie, nie musi to wiązać się z traumą lub bólem.
Przywróć jelitom ich naturalną czynność
Pierwszy krok polega na tym, aby pomóc wydostać twardy stolec z jelita. Istnieje szereg metod. Twój pediatra może zacząć od prostego czopka glicerynowego lub zasugerować pediatryczny wlew doodbytniczy. W celu utrzymania miękkich stolców może zalecić, aby dziecko przyjmowało środek zmiękczający stolec przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Celem jest przywrócenie jelitom ich naturalnej czynności: przywrócenie regularnego cyklu wypróżnień, tak aby rozciągnięte, rozleniwione ścianki jelit odzyskały swoją siłę i tonus.
Wprowadź więcej błonnika
Przeanalizuj dietę dziecka. Dzieci pijące w nadmiernych ilościach mleko lub stroniące od owoców, warzyw i pełnoziarnistych płatków i pieczywa mogą po prostu mieć za mało błonnika w diecie. Wprowadź błonnik w dowolnej postaci: jabłka i gruszki zamiast bananów, batoniki muesli zamiast czekoladowych, ciasteczka owsiane w miejsce zwykłych oraz chleb pszenny pełnoziarnisty zamiast pieczywa białego. Zakąski z surowych warzyw ze smacznym dipem warzywnym to również doskonały pomysł na przemycenie pewnej ilości warzyw. Dla wybrednych dzieci pediatra może zasugerować suplement błonnikowy.
Skoncentruj się na nagrodzie
Powstrzymaj się od karania dziecka lub wyrażania zaniepokojenia lub niezadowolenia, gdy widzisz, że wstrzymuje stolec lub nie chce próbować go oddać. Raczej ustal serię nagród za pomyślne wypróżnienie. Chociaż w pewnym stopniu skurcze i niewielkie ilości krwi mogą towarzyszyć zaparciom i nie stanowią poważnego powodu do zmartwienia, koniecznie skonsultuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli pojawi się gwałtowne wzdęcie brzuszka u dziecka, jeżeli występują zarówno wymioty, jak i zaparcia lub jeżeli ilość krwi lub ból są znaczne.
Wreszcie – pamiętaj, że zaparcia są powszechną dolegliwością u małych dzieci, szczególnie w przypadku niejadków. Wzbogacenie diety dziecka może rozwiązać problem szybciej niż myślisz!
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: