Rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika – wskazówki

Mimo że większość dzieci nie może doczekać się samodzielnego korzystania z ubikacji, mogą łatwo denerwować się nieuniknionymi wpadkami.

Oto kilka wskazówek, które pomogą w maksymalnym ułatwieniu nauki korzystania z ubikacji dla wszystkich.

Zaczekaj, aż Twoje dziecko będzie gotowe

Próba uczenia dziecka korzystania z ubikacji, kiedy nie jest na to gotowe, może nawet wydłużyć proces. Unikaj rozpoczynania nauki, kiedy w życiu dziecka następują inne ważne zmiany, takie jak choroba, rozwód, śmierć w rodzinie (nawet, jeśli dotyczy zwierzęcia) lub przeprowadzka.

Podejście krok po kroku

Na początek możesz położyć nocnik na podłodze w łazience na kilka dni. Powiedz dziecku, że mała ubikacja jest dla niego, duża dla dorosłych. Kilka dni później niech usiądzie na nocniku (może być w ubraniu). Po kolejnych kilku dniach zacznij pytać dziecko wiele razy każdego dnia, czy chce zdjąć pieluchę, aby usiąść na specjalnym foteliku.

Odpowiednio się zaopatrz

Nocniki powinny być wystarczająco niskie, aby obie stopy dziecka mogły pewnie spocząć na podłodze. Nie stosuj nocników z osłoną z przodu (osłony, które mocuje się z przodu nocnika, aby utrzymać mocz chłopczyka wewnątrz). Wydają się świetnym pomysłem, ale mogą czasem zrobić krzywdę chłopcu, który nie siądzie prawidłowo, a ostatnią rzeczą, której chcesz, jest kojarzenie przez Twoje dziecko korzystania z ubikacji z bólem.

Nie spuszczaj wody przy dziecku, przynajmniej na początku

Niektóre dzieci będą zafascynowane i będą chciały spuszczać wodę raz po razie, inne mogą być przerażone, myśląc, że część ich ciała została wciągnięta w głąb muszli.

Ogranicz lub wyeliminuj płyny na godzinę przed pójściem spać

Zwiększy to szanse, że Twoje dziecko obudzi się suche, co poprawi jego pewność siebie.

Naucz się rozpoznawać oznaki

Kiedy widzisz dziecko ze złączonymi kolanami, zginające i prostujące nogi, znajdź szybko łazienkę.

Bądź pozytywna, ale nie zbytnio pozytywna

Nie przejmuj się na razie treningiem czystości w trakcie snu

Zaczekaj przynajmniej, aż Twoje dziecko będzie regularnie suche po wstaniu z drzemki i czasami suche rano. Nocna kontrola pęcherza nie pojawia się na ogół wcześniej niż w rok po uzyskaniu kontroli pęcherza w trakcie dnia.

Skoordynuj podejście z innymi opiekunami

Pomijając większe zmiany życiowe, kiedy już rozpoczniesz proces nauki, umiejętności nie powinny się cofać. Daj znać wszystkim nauczycielom i opiekunom, co robisz w domu i poproś ich o robienie tego samego.

Unikaj uwzględniania kary w procesie nauki korzystania z ubikacji

Nie da się zmusić dziecka do korzystania z ubikacji, jeśli nie jest do tego gotowe lub nie chce. Dzieci, które czują presję, czasami próbują odzyskać kontrolę nad sytuacją, odmawiając wyjścia z pieluch lub w ogóle nie chodząc do łazienki. Może to prowadzić do zaparć lub innych dolegliwości, które będą musiały być leczone przez pediatrę.

Bądź konsekwentna i cierpliwa: zdziwisz się, jak szybko Twój maluch opanuje tę nową zdolność!

Zgoda na pliki cookie