Korzystanie z nocnika: Nakładki na sedes i porady

Jakie jest Twoje podejście do kwestii nocnikowej? Jeśli chcesz być dobrze przygotowana, masz dużo narzędzi do wyboru. Mamy nocniki podłogowe, rozkładane; krzesełka ze stopniem, nocniki z uchwytami, z poduszkami; siedziska, które mocuje się do muszli i takie, które można bez demontażu podnieść, aby umożliwić korzystanie dorosłemu; siedziska dekorowane i z poduszkami oraz wypełnione wodą nocniki z pływającymi wewnątrz małymi kaczuszkami. Nie wspominając o muzycznym nocniku, który wygrywa melodyjkę po jego napełnieniu. A dla malucha, który chciałby w pełni uczestniczyć w procesie, istnieją też ściereczki, które można spuszczać w muszli oraz spodenki szkoleniowe, które przypominają bieliznę, ale lepiej pochłaniają wilgoć.

Ocena nocników

Tak naprawdę jedynym niezbędnym sprzętem do nauki korzystania z ubikacji jest ten, który już masz: muszla klozetowa. Obecnie jednak wielu pediatrów i rodziców zaleca poczekanie z muszlą, która może onieśmielać, i rozpoczęcie procesu od nocnika, który może być uznany przez malucha za jego własność. Niektórzy rodzice odkryli także, że jeśli maluch pomaga w opróżnianiu własnego nocnika, jest bardziej prawdopodobne, że będzie z niego korzystać.

Nocnik podłogowy ma kilka zalet dla dziecka. Jest mały – tak jak Twój maluch. Jest do niego łatwy dostęp, dziecko może się więc przyzwyczaić do samodzielnego siadania na nim i nie trzeba spuszczać w nim wody (choć korzyść dla dziecka jest tutaj dodatkową robotą dla mamy). Optymalna wysokość nocnika podłogowego oznacza, że Twoje dziecko może stabilnie podeprzeć się stopami, co jest ważne, aby móc zaprzeć się podczas wypróżniania. Poszukaj takiego, który ma wystarczająco szeroką podstawę, aby się nie przewróci, kiedy dziecko wychyla się, by sprawdzić swoje postępy.

Nakładki na sedes

Jeśli Twoje dziecko jest zaintrygowane dużą ubikacją i chce korzystać z niej tak jak mama i tata, możesz wybrać nakładkę mocowaną na muszli. Upewnij się, że siedzisko jest zamocowane bezpiecznie i się nie chwieje; jeśli nie jest stabilne, Twoje dziecko może mieć obawy przed korzystaniem z niego. Niektórzy pediatrzy zalecają ten rodzaj siedziska, gdyż ułatwia to przestawienie się na normalny sedes.

Jeśli preferujesz nakładkę na sedes, zainwestuj w stopień do wchodzenia. To pozwoli dziecku ustabilizować się, kiedy prze podczas wypróżniania. Będzie też potrzebować mniej pomocy przy siadaniu i wstawaniu. Stopień może też spełniać dodatkową funkcję w łazience: Po skorzystaniu z ubikacji dziecko może podstawić go przy umywalce, aby umyć ręce.

Dwa w jednym

Niektóre nocniki umożliwiają stosowanie ich na dwa sposoby, czyli postawienie na podłodze lub, kiedy dziecko będzie gotowe, umocowanie ich do muszli. Inne składają się, aby pełnić rolę stopnia. Niezależnie od tego, czy preferujesz zwyczajny nocnik, czy model wielofunkcyjny, poszukaj takiego, który będzie solidny—powinien być dostatecznie lekki, żeby dziecko mogło go przesuwać, ale na tyle mocny, żeby utrzymać wagę malucha. Samodzielne nocniki i modele mocowane na muszli powinny mieć siedzisko czymś wyłożone lub ukształtowane pod małą pupcię.

Majtki do nauki korzystania z nocnika, chusteczki i inne

Niektóre mamy korzystają z jednorazowych majtek do nauki korzystania z nocnika, które wyglądają podobnie do bielizny i mają pomóc maluchowi w opanowaniu ściągania i wciągania spodenek. Są mniej kłopotliwe od pieluch i ograniczają mamie ilość pracy, jeśli zdarzy się wpadka (jak to zwykle bywa) oraz maluch może pomóc w ich zdejmowaniu. Wymiana pieluch na jednorazowe majtki może być dla dziecka znaczącym wydarzeniem  , gdyż są już jak bielizna, ale dają dodatkową ochronę. Niektóre mamy używają też tego rodzaju majtek treningowych w nocy, kiedy ich dzieci już opanowały używanie ubikacji, ale wciąż mają nocne wypadki.

Uczyłaś też swojego malucha czystości, pomagając mu się podcierać i pokazując mu, jak myć ręce za każdym razem po skorzystaniu z ubikacji. Chusteczki nawilżane mogą nieco ułatwić dziecku to zadanie: Są łatwiejsze do obsługi przy podcieraniu dla małych rączek i pomogą mu się lepiej wytrzeć niż suchy papier. Poszukaj chusteczek, które można spuścić w toalecie.

Sprzątanie po wpadkach jest częścią nauki korzystania z ubikacji, ale możesz wyeliminować niektóre kałuże, dając swojemu chłopczykowi coś, w co będzie mógł celować. Istnieją biodegradowalne pojemniki w kształcie rybki, które można kupić w sklepie, ale niektórzy rodzice uważają, że doskonale do tego samego zastosowania nadają się butelki.

Nie możesz przyspieszać tego procesu, ale możesz pomóc swojemu dziecku w przestawieniu się, dając mu do dyspozycji odpowiedni sprzęt, wsparcie i pomoc oraz liczne pochwały i zachęty.

Zgoda na pliki cookie