Zęby mleczne - Jak zapobiec próchnicy u dzieci

Dbanie o to, by dziecko miało zdrowe zęby, można rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Wycierając dziąsła wilgotną myjką po karmieniu maluszka, usuniesz znajdujące się na nich bakterie.

To naturalne, że kiedy już nacieszysz się pierwszym ząbkiem dziecka, zaczniesz się martwić, co robić, by zęby były zdrowe.

Zęby mleczne - Jak dbać o zęby dziecka?

Mleczne zęby utrzymują się do około 6 roku życia dziecka i choć są o wiele mniej trwałe niż zęby stałe, to należy o nie dbać, ponieważ to właśnie one przygotowują miejsce na zęby „prawdziwe”.

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, do jego pielęgnacji wystarczy wilgotna szczoteczka do zębów z miękkim włosiem lub miękka nakładka na palec. Później należy używać przyjaznej dla dzieci pasty do zębów, najpierw wielkości ziarenka ryżu, a od około 3 roku życia – wielkości ziarnka grochu.

Próchnica u dzieci - jak zapobiec próchnicy?

Próchnica dziecięca spowodowana jest resztkami cukrów, które przylegają do zębów i rozkładają się, wytwarzając kwasy niszczące szkliwo. Cukry te mogą pochodzić z resztek mleka mamy, mieszanki mleka modyfikowanego, soku lub innego pożywienia pozostającego w ustach po karmieniu dziecka, dlatego najlepiej myć mu ząbki od razu po jedzeniu.

Po karmieniu piersią lub butelką, przed drzemką lub odłożeniem dziecka do łóżeczka na noc, dobrze jest podać mu wodę do wypicia, ponieważ podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo szkodliwych skutków pozostawania resztek cukru na zębach.

Próchnica dziecięca zwykle atakuje przednie górne zęby, ponieważ jako pierwsze mają kontakt z cukrami, kiedy dziecko pije z butelki. Właśnie dlatego próchnicę u małych dzieci nazywa się czasami próchnicą butelkową.

Zdrowiu zębów służą pokarmy bogate w wapń, a wczesne wpojenie dziecku dobrych nawyków zaprocentuje w przyszłości. Dobrym sposobem zachowania zdrowych zębów jest podawanie maluchowi takich przekąsek jak delikatnie ugotowane na parze brokuły lub marchew. Unikanie cukru dobrze wpłynie zarówno na zęby dziecka, jak i jego ogólny stan zdrowa, staraj się więc nie podawać mu słodkich przekąsek, zwłaszcza przed snem.

Czy zdarzyło Ci się udawać, że szczoteczka do zębów jest mikrofonem, aby skłonić dziecko do umycia zębów? Poznaj więcej porad, jak zmienić mycie zębów w fajną zabawę!

Początki próchnicy u dzieci

Pierwszymi oznakami próchnicy u małych dzieci są kredowobiałe zabarwienia na zębach przy linii dziąseł. Wczesna interwencja może jednak zapobiec nasileniu się procesu próchniczego.

Kiedy dziecko skończy 12 miesięcy, należy zabierać je do dentysty dwa razy w roku, aby utrzymać jego zęby w jak najlepszym stanie.

infographic_decay

Sprawdź nasze porady, dzięki którym zęby Twojego dziecka pozostaną czyste. Rozpoznaj oznaki próchnicy w jej wczesnym etapie.

Zgoda na pliki cookie